ناسا زمان دقیق انجام مأموریت نجات بشر را اعلام نمود

ناسا زمان دقیق انجام مأموریت نجات بشر را اعلام نمود

ناسا در روز دوشنبه زمان انجام مأموریت منحرف کردن یک سیارک از مسیر زمین را اعلام نمود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، در این مأموریت که به اختصار "دارت"(DART) نام دارد، آژانس فضایی ایالات متحده آمریکا فضاپیمای "دارت" را به سمت دو سیارک خواهد فرستاد. این فضاپیما در روز ۲۴ نوامبر ۲۰۲۲ در ساعت ۱: ۲۰ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۸: ۵۰ تهران) سوار بر موشک فالکون ۹ از پایگاه فضایی وندنبرگ در کالیفرنیا به فضا پرتاب می شود.
"دارت" در روز ۲ اکتبر سال ۲۰۲۲ با سرعت ۱۳ هزار و ۵۰۰ مایل بر ساعت(۲۱ هزار و ۷۰۰ کیلومتر بر ساعت) به یکی از دو سیارک مورد نظر یعنی سیاک "دیدیمون"(Didymoon) برخورد خواهد نمود.


"دیدیمون" که ۱۶۰ متر عرض دارد به دور یک جرم آسمانی بزرگ تر به نام "دیدیموس" با عرض حدود ۷۸۰ متر در گردش است. "دیدیمون" در سال ۲۰۰۳ به زمین نزدیک شد و در فاصله ی ۳.۷ میلیون مایلی(۶ میلیون کیلومتری) از زمین قرار گرفت.
احتمال برخورد سیارک "دیدیمون" به زمین بیشتر است و علاوه بر آن اجرام مشابه دیگری هم وجود دارند که ناسا و مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین هنوز آنها را رصد نکرده اند.
ناسا هر جسمی که در فاصله ی ۰.۰۵ واحد نجومی (۷.۴ میلیون کیلومتر) از زمین قرار داشته باشد و بیشتر از ۱۴۰ متر قطر داشته باشد را به صورت بالقوه "خطرناک" در نظر می گیرد.
به نقل از آژانس فضایی ایالت متحده بیشتر از ۲۵ هزار "جرم نزدیک به زمین" وجود دارند و بسیاری دیگر هم هنوز کشف نشده اند.
در روز یک اکتبر ناسا اعلام نمود که تاسواره ای(CubeSat) که همراه با "دارت" به فضا خواهد رفت آماده نصب است. این ماهواره کوچک ۳۱ پوند(۱۴ کیلوگرم) وزن دارد.
"دارت" نخستین بخش از استراتژی دفاع در مقابل سیارک ها است که با همکاری آژانس فضایی اروپا برای پیشگیری از برخورد احتمالی "سیارک های خطرناک" به زمین طراحی شده است.
این مأموریت توسط دفتر هماهنگی دفاع در مقابل سیارک های ناسا و بخش علوم سیاره ای هدایت می شود.
منبع:

1400/07/15
13:04:02
5.0 / 5
658
تگهای خبر: طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴