پس از اتصال به پیشران سوپرهوی

استارشیپ تبدیل به بلندترین موشک جهان شد بعلاوه تصاویر

استارشیپ تبدیل به بلندترین موشک جهان شد بعلاوه تصاویر

به گزارش گردو دانلود نمونه ی اولیه موشک استارشیپ شرکت اسپیس ایکس برای نخستین بار در روز جمعه ششم اوت(۱۵ مرداد) بر روی پیشران خود قرار گرفت و رکورد بلندترین موشک جهان را از آن خود کرد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، استارشیپ SN۲۰ و پیشران "سوپرهوی"(Super Heavy) به مدت یک ساعت به یکدیگر وصل بودند تا بررسی های لازم صورت گیرد. "سوپرهوی" به تنهایی ۷۰ متر طول دارد و با قرارگیری استارشیپ ۵۰ متری روی آن طول کلی موشک به ۲۲۰ متر می رسد. این موشک بلندتر از موشک سترن وی(Saturn V) ناسا است که پیش از این با طول ۱۱۰ متر بلندترین موشک جهان بود.
ایلان ماسک در توییتی نوشت: رویا به حقیقت تبدیل می شود.
زمان پرتاب این موشک هنوز معلوم نیست و قبل از پرواز باید چندین آزمایش بر روی پیشران سوپرهوی صورت گیرد و موتورهای آن بررسی شود. همینطور اسپیس ایکس هنوز منتظر دریافت مجوز از اداره هوانودری فدرال است.


ماسک در توییتر خود نوشت که استارشیپ و پیشران سوپرهوی قبل از پرتاب نیازمند چهار سیستم مهم دیگر هم هستند. این موارد شامل سپر محافظتی نهایی برای استارشیپ، سپر محافظتی برای موتورهای سوپرهوی، مخازن ذخیره سوخت زمینی و یک بازو برای استارشیپ است.
به احتمال زیاد استارشیپ و سوپرهوی جدا از هم در آزمایش هایی به صورت ثابت موتورهایشان را روشن کرده و مورد آزمایش قرار خواهند داد.


قرار است استارشیپ سوپرهوی از تاسیسات اسپیس ایکس پرتاب شود و پیشرانه مرحله اول آن بعد از شش دقیقه در خلیج مکزیک فرود بیاید و بخش بالایی آن به مدار زمین خواهد رفت و در نهایت در فاصله ی صد کیلومتری ساحل شمال غربی جزیره ی کاوای(Kauai) هاوایی فرود می آید.
هدف اسپیس ایکس از ساخت استارشیپ انتقال انسان ها و محموله به ماه و مریخ و سایر مناطق منظومه ی شمسی است. ناسا هم اخیرا قراردادی برای ارسال فضانورد به ماه با اسپیس ایکس امضا نموده است و طی این قرارداد مأموریت آرتمیس ناسا با کمک موشک استارشیپ انجام خواهد گرفت.


پیشران "سوپرهوی" استارشیپ در روز سوم اوت به سکوی پرتاب منتقل شد. به نقل از ماسک این پیشران در نهایت به ۲۹ موتور مجهز می گردد و نسخه نهایی آن دارای ۳۲ موتور رپتور خواهد بود که برای پرتاب موشک به مدار از آنها استفاده می شود.
فضاپیمای استارشیپ هم که بر روی این پیشران قرار رفته است در نهایت شش موتور رپتور خواهد داشت.
اگرچه زمان پرتاب استارشیپ SN۲۰ هنوز معلوم نیست اما مقرر است این موشک سفری از تگزاس به هاوایی داشته باشد. در این سفر موشک استارشیپ به مدار پرتاب می شود بخش پیشران سوپرهوی بعد از دقایقی به زمین بازخواهد گشت و فضاپیمای استارشیپ به مدت ۹۰ دقیقه در مدار مانده و سپس در نزدیکی جزیره ی کاوای هاوایی به آب برخورد خواهد نمود.
پیش از این هم نمونه ی اولیه استارشیپ SN۱۵ توانسته با موفقیت 10 کیلومتر در آسمان اوج بگیرد و بر روی سکو فرود بیاید. بزودی آزمایش های احتراق ثابت بر روی هر دو بخش موشک استارشیپ انجام خواهد گرفت.1400/05/16
20:45:25
5.0 / 5
711
تگهای خبر: شركت , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود