سرانجام علت خرابی هابل مشخص شد

سرانجام علت خرابی هابل مشخص شد

گردو دانلود: ناسا بالاخره بعد از گذشت بیش از یک ماه از توقف فعالیت تلسکوپ فضایی ˮهابلˮ دلیل از کار افتادن آنرا شناسایی کرده است و تصمیم به انجام یک تغییر خطرناک گرفته است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مهندسان ناسا علت وقوع اختلال کامپیوتری را که سبب شده عملیات علمی تلسکوپ فضایی "هابل" متوقف شود، شناسایی کرد. این در حالیست که جهان آماده از دست دادن یکی از بزرگترین دستگاه های ساخته دست بشر در طول تاریخ است.
حالا مشخص شده است که "واحد کنترل قدرت"(PCU) این تلسکوپ فضایی گرفتار اشکال شده و سبب ایجاد اختلال در برق رسانی پایدار "هابل" شده است. اما حالا ناسا می خواهد یک سوئیچ خطرناک به کامپیوتر پشتیبان انجام دهد.
باتوجه به بروزرسانی ناسا، کامپیوتر بار مفید "هابل" در واحد ابزار علمی فرمان پذیری و مدیریت داده آن قرار دارد که نقشی حیاتی برای آن دارد. نقش این واحد، کنترل، نظارت و هماهنگی کلیه ابزارهای علمی موجود در "هابل" است.
هنگامی که کامپیوتر بار مفید "هابل" در تاریخ 13 ژوئن از کار ایستاد، ابزارهای علمی آن بلافاصله وارد حالت ایمن شدند. هفته های بعد مهندسان ناسا بطور شبانه روزی بر روی جداسازی و شناسایی این مشکل کار کردند.
مهندسان ناسا می گویند بطور مشخص، سطح ولتاژ به زیر خط 5 ولت کاهش یافته که منجر به یک مدار محافظت ثانویه شده که به کامپیوتر فرمان داده تا همه کارهای خودرا متوقف نماید.
در بروزرسانی ناسا آمده است: تجزیه و تحلیل تیم بررسی نشان میدهد که یا سطح ولتاژ از رگولاتور خارج از حد قابل قبول است که در نتیجه مدار محافظت ثانویه را قطع می کند، یا مدار محافظت ثانویه با گذشت زمان تخریب شده و در این حالت گیر کرده است.
خوش شانسی "هابل" این است که تیم مهندسان ناسا می تواند این تلسکوپ فضایی را به یک کامپیوتر پشتیبان که دارای "PCU" مخصوص خود است، سوئیچ کند. این تیم می خواهد فردا مراحل این سوئیچ و تعمیر را شروع کند، کاری که تا چند روز طول خواهد کشید.
این عملیات با عملیات تعمیر دیگری که برای "واحد فرمان پذیری هابل" در سال طی یک عملیات تعمیر با شاتل فضایی 2009 اتفاق افتاد، خیلی متفاوت نیست.
بدیهی است که دیگر این کار انجام نخواهد شد، چونکه از زمان بسته شدن برنامه شاتل فضایی، ناسا فاقد یک سیستم پرتابی است که بتواند مهندسان را برای انجام تعمیرات پیچیده روی تلسکوپ های فضایی در مکان مورد نظر قرار دهد.
بااینکه کپسول "کرو دراگون" متعلق به شرکت "اسپیس ایکس" برای ارسال انسان به ایستگاه فضایی بین المللی بسیار مناسب می باشد، اما مانند شاتل فضایی یک بازوی غول پیکر و محفظه بار ندارد.
تلسکوپ فضایی "هابل" در سال 1990 به فضا پرتاب شد و از آن زمان بعنوان یک نیروی تاریخی جهانی برای بسط درک ما از جهان خدمت کرده است. بیش از 1.5 میلیون مشاهده از کیهان توسط این تلسکوپ انجام شده است و بیش از 18 هزار مقاله علمی بر ساسا تصاویر و داده های آن انتشار یافته است.
این رصدخانه فضایی علاوه بر نمایان کردن تحول مداوم کهکشان ها در طول تاریخ جهان هستی، در آشکار کردن شتاب گسترش کیهان نیز نقشی اساسی داشته است.
"هابل" همین طور در دوران جدید خود در اجرای نخستین مطالعات جوی سیارات فراخورشیدی نقش داشته است.
منبع:

1400/04/26
10:35:12
5.0 / 5
715
تگهای خبر: شركت , كامپیوتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود