۳ حیوان كه در طراحی ساختمان های هوشمند الهام بخش هستند

۳ حیوان كه در طراحی ساختمان های هوشمند الهام بخش هستند

گردو دانلود: کوشش های بسیاری برای طراحی ساختمان های هوشمند صورت گرفته اما شاید سه نوع حیوان بتوانند دراین زمینه الهام بخش باشند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از فوربس، پوسته های ساختمان برای عایق بندی فضای داخلی در مقابل محیط خارجی طراحی می شوند. شرایط محیط خارجی سبب می شود که پوسته ساختمان، سازگاری کمتری در مقابل شرایط درحال تغییر داشته باشد.
"فیلسوک کیم"(Philseok Kim)، مدیر برنامه نهاد پژوهشی "آرپا-یی"(ARPA-E) آمریکا اظهار داشت: چرا پوسته ساختمان حالتی ایستا دارد؛ در صورتیکه فضای بیرونی، گرما و سرما را بصورت آزاد تامین می کند؟
وی اضافه کرد: من در بوستون زندگی می کنم و حتی در یک روز سرد زمستانی، سمت آفتاب گیر دیوار، بیش از مقدار کافی انرژی را برای گرم کردن خانه دریافت می کند. آیا راهی وجود دارد که ساختمان های خودرا به کار کردن با طبیعت و استفاده از انرژی رایگان ترغیب کنیم؟ اگر این کار را انجام دهیم، می توانیم انرژی زیادی را ذخیره نماییم، تجهیزات مربوط به گرمایش و تهویه را کوچک تر نماییم و میزان انتشار را کاهش دهیم.
کیم افزود: سازندگان، نماهایی جنبشی به وجود آورده اند که بصورت مکانیکی نسبت به شرایط متغیر واکنش نشان می دهند اما ممکنست که راهکارهای هوشمندانه تری در طبیعت وجود داشته باشد.

تابیده شاخ
به دلیل شکار غیر قانونی ممکنست که تعداد کمی از گونه موسوم به "تابیده شاخ" (Addax) باقی مانده باشد اما این مساله به خاطر ناسازگاری آنها با شرایط بد آب و هوایی نیست.کیم اظهار داشت: اینگونه های در معرض خطر انقراض، طوری تکامل یافته اند که با تغییر پوشش خود به رنگ سفید برفی در تابستان و رنگ قهوه ای مطابق با ماسه ها در فصول دیگر، زنده می مانند.
بدین ترتیب، پوشش آنها بصورت موثری تنظیم کننده "شاخص انعکاس خورشیدی"(SRI) است.
تابیده شاخ، شاخص انعکاس خورشیدی خودرا با پوست اندازی تنظیم می کند که احیانا بهترین چاره برای ساختمان ها نیست اما در مورد پنجره هایی که درخشندگی خودرا در واکنش به شدت نور تنظیم می کنند، چطور؟

پاگونا
کیم اظهار داشت: این موجود اکتوترمی با تغییر دادن برگشت پذیر رنگ پوست، دمای بدن خودرا تنظیم می کند و این کار را با کنترل موثر پراکندگی و تجمع "ملانین"(Melanin) در سلول ها انجام می دهد. آنها می توانند این کار را بین چند ثانیه تا چند دقیقه در واکنش به شرایط دما یا نور انجام دهند.پشت بام ساختمان ها در آمریکا، سیاه، نقره ای یا سفالی هستند و نسبت به پاگونا، واکنش کمتری نسبت به تغییر شرایط نشان می دهند.
کیم افزود: چه می شود اگر سقفی داشته باشیم که تابش خودرا در واکنش نسبت به دما یا نور، دقیقا مانند پاگونا تغییر دهد؟

جیجاق کبود
شاید دیده باشید که "جیجاق کبود" (Blue Jay)، پرهای خودرا باد می کنند تا هوای نزدیک پوست خودرا برای عایق بندی به دام بیندازند.


کیم اظهار داشت: آنها می توانند این کار را به شکلی انجام دهند که گویی یک پیچ حرارتی در پوست آنها تعبیه شده است. این یک تغییر سازگار و برگشت پذیر است و جیجاق کبود، این کار را با یک ترفند بسیار ساده انجام می دهد.
عضله کوچک متصل به هر پر، در دمای سرد منقبض می شود. عضله مشابهی که به مو متصل است، به سیخ شدن مو می انجامد که یک واکنش تکاملی مشابه در انسان است.
کیم اظهار داشت: چه می شود اگر دیواری داشته باشیم که مانند جیجاق کبود، "مقدار R" را در واکنش نسبت به دما تنظیم می کند.
آرپا-یی، مفهوم مشابهی را بنیان گذاری کرده است؛ یک پارچه که نسبت به گرما واکنش نشان میدهد و جهت استفاده در پوشاک طراحی شده است. این پارچه، برگشت پذیر است و به هیچ نیرویی نیاز ندارد. این سازمان هم اکنون در جستجوی مفهوم مشابهی برای ساختمان ها است.
منبع:

1400/04/08
12:28:16
5.0 / 5
1036
تگهای خبر: طراحی , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود