نقش پررنگ فناوری در پیشبینی آلزایمر

نقش پررنگ فناوری در پیشبینی آلزایمر

به گزارش گردو دانلود یکی از غم انگیزترین بیماری هایی که انسان می تواند تجربه کند. اساسا از دست دادن تمام یا حداقل قسمت بزرگی از خاطرات زندگی خود است و در بسیاری موارد نه تنها پیشگیری از این روند امکان پذیر نیست بلکه حتی شرایط طی سالیان بدتر هم می شود. آلزایمر یا فراموشی بیماری است که بعضی از افراد به آن مبتلا می شوند و زندگی آنها روز به روز خاکستری تر می شود چون که خاصیت این بیماری این گونه است که فرد مبتلا به تدریج خاطرات و مسائل جزئی را فراموش می کند و به شکلی به تدریج توانایی های ذهنی بیمار تحلیل می رود. دانشمندان چندین سال است که در حال کوشش برای پیشبینی زودتر این بیماری هستند و تا حدی هم موفق شده اند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا، طی دهه اخیر محققان ابزارهای نوینی را برای پیشبینی زودتر و درمان بیماری آلزایمر ارایه داده اند. عوامل بسیاری وجود دارد که بر خطر ابتلای فرد به بیماری آلزایمر تأثیر می گذارد. فرآیندهای در رابطه با سن و عوامل محیطی، اجتماعی و ژنتیکی همچون این موارد هستند. تابحال علت دقیق بیماری آلزایمر ناشناخته مانده است. با این وجود، تحقیقات در مورد "چرایی" و "چیستی" این بیماری ادامه دارد. در این خبر می خواهیم روش های جدیدی که محققان آنرا برای پیشبینی زودتر بیماری آلزایمر توسعه داده اند معرفی نماییم.

واقعیت مجازی


محققان دانشگاه "کمبریج" در یک مطالعه جدید نشان دادند که چگونه یک آزمون مسیریابی در حقیقت مجازی می تواند نسبت به دیگر آزمون های شناختی استاندارد که بعنوان آزمون های استاندارد طلایی شناخته می شوند، به خوبی پیش بینی نماید که بیماران در مراحل اولیه بیماری آلزایمر هستند یا خیر. مدتی است که محققان دریافته اند یکی از نخستین قسمت های مغز که از تحلیل عصبی در ارتباط با بیماری آلزایمر رنج می برد، قشر اینتورهینال(entorhinal cortex) مغز است. منطقه ای از مغز که به صورت ویژه در زمینه های ناوبری و مسیریابی فضایی دخیل است. ایده توسعه این ابزار تشخیصی مبتنی بر حقیقت مجازی این است که این آزمایش ناوبری می تواند به تشخیص اینکه کدام بیماران مبتلا به اختلالات شناختی ضعیف بیشتر احتمال دارد به بیماری آلزایمر کامل مبتلا شوند، کمک نماید. محققان دانشگاه کمبریج یک مسیریابی حقیقت مجازی طراحی نموده اند که به صورت خاص برای آزمایش اختلال در قشر اینتورهیتال فرد طراحی شده است. محققان ۴۵ فرد مبتلا به اختلالات شناختی ضعیف(MCI) را برای تشخیص اینکه تنها به اختلالات شناختی ضعیف مبتلا هستند یا خطر مبتلا شدن به آلزایمر در آنها بالا است آزمودند. نمونه های مایع مغزی-نخاعی از همه افراد مورد مطالعه برای آزمایش زیست نشانگرهای در ارتباط با آلزایمر گرفته شد و ۱۲ مورد مثبت شناسایی شد. محققان بعد از انجام آزمایش مسیریابی حقیقت مجازی متوجه شدند که تمام افراد مبتلا به اختلالات شناختی ضعیف که دارای نشانگرهای آلزایمر بودند نسبت به کسانی که فقط مبتلا به اختلالات شناختی ضعیف بودند در انجام وظایف خود بدتر عمل کردند. همینطور این آزمایش نشان داد که آزمون مذکور برای شناسایی بیمارانی که دارای احتمال زیادی برای مبتلا شدن به آلزایمر هستند نسبت به سایر آزمون های شناختی که هم اکنون در کلینیک ها یا تحقیقات مورد استفاده قرار می گیرد بهتر عمل می کند. محققان می گویند این آزمایش می تواند بعنوان یک ابزار تشخیصی زودهنگام برای تشخیص بیماران مبتلا به آلزایمر استفاده گردد.

هوش مصنوعی


پژوهشگران آمریکایی تلاش دارند تا از روش های مبتنی بر هوش مصنوعی برای پیشبینی بموقع و درمان بهتر آلزایمر استفاده کنند. به تازگی پژوهشگران "دانشگاه پنسیلوانیا" (UPenn) از روش های مبتنی بر هوش مصنوعی برای یافتن الگوهای موجود در داده های به دست آمده از بیشتر از ۶۰ هزار بیمار مبتلا به آلزایمر استفاده کردند تا یکی از بزرگترین پژوهشها را در مورد این بیماری انجام دهند. "لی شن"(Li Shen)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما می دانیم الگوهای پیچیده ای در مغز وجود دارند که قابل تشخیص از راه مشاهده نیستند. امکان دارد که یک نشانگر ژنتیکی مستقل وجود نداشته باشد که شخص را در معرض بیماری قرار دهد اما تلفیقی از ژن ها وجود دارند که می توانند الگوهای در ارتباط با بیماری را شکل دهند. پژوهشگران قصد دارند با بهره گیری از یافته های این پژوهش، مدلی برای پیشبینی کاهش شناختی و پیشرفت آلزایمر عرضه کنند که در آینده میتوان از آن برای درمان این بیماری بهره برد.

واکسن


واکسن جدیدی معروف به "E۲۲W۴۲ DC" که توسط محققان "دانشگاه بهداشت فلوریدای جنوبی"(USF Health) تولید شده، نشان داده که ایمنی درمانی با هدف قرار دادن انواع نوروتوکسیک پپتید آمیلوئید بتا که سبب ایجاد پلاک بین سلول های عصبی می شود، می تواند از پیشرفت بیشتر بیماری آلزایمر جلوگیری کند. این واکسن از سلول های ایمنی بدن برای هدف قرار دادن مولکول های سمی Aβ که به شکل صدمه زا در مغز جمع می شوند، استفاده می نماید و مهم تر از همه، بدون ایجاد واکنش خود ایمنی ناخواسته و در رابطه با واکسن در موش های مسن، اثرات تعدیل سیستم ایمنی را به وجود می آورد. این واکسن بر روی موش هایی که از نظر ژنتیکی برای مبتلا شدن به ناهنجاری های شناختی مانند انسان مهندسی شده بودند، در مرحله پیش بالینی آزمایش شد و موش ها در این آزمایش به چهار گروه تقسیم شدند. به صورت کلی، نتایج کاملاً قابل اعتمادی به دست آمد. گروهی که با "E۲۲W۴۲ DC" واکسینه شده بودند نسبت به گروه های دیگر خطاهای کمتری در حافظه نشان دادند. علاوه بر این، سطح التهاب گروه واکسینه شده همانند گروه سالم بود. این واکسن هم اکنون در حال توسعه است و می تواند به تقویت سیستم ایمنی سالمندان کمک نماید و از ادامه بیماری جلوگیری کند.

روش درمانی جدید


پژوهشگران سوئدی، متد جدیدی را برای درمان آلزایمر ارایه داده اند و باور دارند تأثیر آن می تواند بیشتر از روش های دیگر باشد. هنگام بروز بیماری آلزایمر، یک پروتئین، خوشه هایی را در مغز تشکیل می دهد و باعث می شود که فرد مبتلا به این بیماری، حافظه خویش را از دست بدهد. گروهی از پژوهشگران "دانشگاه اوپسالا"(Uppsala University) سوئد، یک روش درمانی جدید ارایه داده اند که می تواند به تخریب عناصر سازنده این توده های پروتئینی کمک نماید. در بیماری آلزایمر، پپتید آمیلوئید بتا طی فرآیندی معروف به "تجمع"، خوشه هایی را در مغز تشکیل می دهد. روش های درمان آلزایمر که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرند، تلاش می کنند تا این پیوند خوشه های عامل بیماری را از بین ببرند اما توانایی از بین بردن خوشه های کوچکتر را که شاید سمی تر باشند، ندارند. روش درمانی پژوهشگران دانشگاه اوپسالا، پیوندهای خوشه ای را قبل از این که فرصت تجمع پیدا کنند، از بین می برد. بدین ترتیب، این روش درمانی می تواند امکان تشکیل همه انواع این تجمع ها را کم کند. پژوهشگران تا مدت ها بر این باور بوده اند که پپتید معروف به "سوماتواستاتین"(Somatostatin) می تواند بدن را برای کاهش آمیلوئید بتا که تجمع را شکل می دهد، فعال کند اما پژوهشگران در گذشته نتوانسته اند از سوماتواستاتین بعنوان دارو استفاده کنند چونکه عمر آن در خون، بسیار کوتاه است و نمی تواند از سد خونی مغز عبور کند تا به محل تشکیل تجمع برسد. طی این مطالعه محققان برای آنکه بتوانند سوماتواستاتین را بعنوان یک درمان به کار گیرند، آنرا با نوعی پروتئین مخصوص حمل و نقل در مغز ترکیب کردند. این کار به سوماتواستاتین امکان داد تا وارد مغز شود. این روش، بسیار موثر بود. هنگامی که از پروتئین استفاده کردند، سوماتواستاتین توانست برای چندین روز در مغز باقی بماند. باآنکه این پژوهش روی موش ها انجام شده است اما پژوهشگران باور دارند که سوماتواستاتین، همین اثر را بر انسان هم خواهد داشت و شاید موثرتر از بقیه روش های درمانی باشد.

یادگیری ماشین


پژوهشگران دانشگاه "ام.آی. تی"یک مدل یادگیری ماشینی ابداع نموده اند که می تواند امکان مبتلا شدن به آلزایمر را پیش بینی نماید. این مدل، کار خویش را با پیشبینی نمرات آزمایش های شناختی بیماران طی بازه زمانی ۲ ساله انجام می دهد. شاید بتوان از این مدل، برای بهبود روش انتخاب داروها و آزمایش های بالینی استفاده نمود. مدل مذکور به بیماران هم کمک می نماید تا بدانند که آیا کاهش قدرت شناختی سریعی را در ماه ها و سال های آتی تجربه می کنند یا خیر؛ در نتیجه بیماران و خانواده آنها می توانند خویش را آماده کنند. مدل یادگیری ماشینی که محققان توسعه دادند در آزمایشات توانست پیشبینی های دقیقی را در بازه های زمانی ۶، ۱۲، ۱۸ و ۲۴ ماه عرضه نماید. پژوهشگران امیدوارند که بتوانند از این مدل برای کمک به بیمارانی که در خطر مبتلا شدن به آلزایمر قرار دارند استفاده کنند.1400/01/01
12:56:20
5.0 / 5
593
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود