ذخیره سازی سریع و فشرده اطلاعات با لایه های فلزی دوبعدی

ذخیره سازی سریع و فشرده اطلاعات با لایه های فلزی دوبعدی

گردو دانلود: محققان موفق به ابداع سیستم جدیدی برای ذخیره سازی اطلاعات شده اند كه داده ها را با سرعت بیشتر در فضایی محدودتر و با فشردگی بالاتر ذخیره می كند.به گزارش گردو دانلود به نقل از نیواطلس، مزیت مهم دیگر این فناوری صرفه جویی در مصرف انرژی برق است. فناوری مذکور مبتنی بر کدگذاری داده ها و ذخیره سازی آنها بر روی صفحات کشویی ساخته شده از فلزات دو بعدی است.
با توجه به افزایش روز افزون تولید داده های دیجیتال در جهان، فناوری های فعلی ذخیره سازی اطلاعات باعث اشغال فضای زیاد و مصرف انرژی برق قابل توجه می شوند.
از همین رو فناوری های جدیدی باید جایگزین فناوری های فعلی شوند و بنابراین محققان دانشگاه های استنفورد، برکلی و تگزاس با همکاری یکدیگر سیستمی مبتنی بر استفاده از فلزی به نام تنگستن دیتلورید را ابداع نموده اند که در چارچوب آن صفحاتی بسیار باریک که تنها به اندازه سه اتم ضخامت دارند، در کنار یکدیگر هم قرار می گیرند.
زمانی که مقدار اندکی الکتریسیته از میان این صفحات عبور می کند، هر یک از لایه های آنها مقداری به سمت بالا و پایین جابجا می شوند. این تغییر وضعیت و سازماندهی مجدد بگونه ای صورت می گیرد که ذخیره سازی و کدگذاری داده ها را در چارچوب صفر و یک ممکن می کند.
برای خواندن داده های ذخیره شده و دسترسی به آنها، از میدان مغناطیسی برای تشدید فعالیت الکترون ها در لایه های مختلف فلزات مذکور استفاده می شود و از این طریق ذخیره سازی حجم زیادی از اطلاعات بر روی یک سطح فیزیکی کوچک ممکن می شود.
همچنین سرعت نگارش اطلاعات در حافظه های کامپیوتری از این طریق ۱۰۰ برابر بیشتر می شود. پژوهشگران امیدوارند تجاری سازی این فناوری در آینده نزدیک ممکن شود.


منبع:

1399/04/10
23:46:14
5.0 / 5
2188
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱