طی ماموریت آرتمیس ۴ انجام می گیرد

سفر دومین گروه از انسان ها به ماه در سال ۲۰۲۷

سفر دومین گروه از انسان ها به ماه در سال ۲۰۲۷

گردو دانلود: ناسا درحال برنامه ریزی دومین فرود بشر بر روی ماه طی ماموریت آرتمیس 4 است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این آژانس فضایی قبل از این اعلام نموده بود که ساخت ایستگاه فضایی عظیم دروازه ماه(Lunar Gateway) نسبت به دومین فرود بشر بر ماه بعد از ماموریت آرتمیس ۳ در اولویت قرار دارد.
مقامات آژانس فضایی ناسا در گزارشی تایید کردند که دومین فرود بشر روی ماه در ۵۰ سال قبل طی ماموریت آرتمیس ۴ صورت خواهد گرفت.
اما حالا بدنبال تغییراتی در قرارداد فرود ماه استارشیپ اسپیس ایکس، یک جابه جایی در برنامه ها رخ داده که در نتیجه ی آن چهارمین ماموریت برنامه آرتمیس زودتر به انجام می رسد و دومین گروه از انسان ها را در سال ۲۰۲۷ به ماه می برد. اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، نخستین فرود روی ماه از سال ۱۹۷۲ تا حالا توسط ماموریت آرتمیس ۳ در سال ۲۰۲۵ رخ خواهد داد و بدنبال آن ماموریت آرتمیس ۴ صورت خواهد گرفت.
با وجود این، تمامی این تاریخ ها آزمایشی هستند و به آماده بودن سیستم هایی مانند فرودگر ماه و لباس های فضایی و تکمیل موفقیت آمیز سایر ماموریت ها بستگی دارند. از چالش های قابل توجه این ماموریت می توان به تعویق مکرر پرتاب ماموریت آرتمیس ۱ اشاره نمود که حالا مقرر است در روز ۱۴ نوامبر(۲۳ آبان) بدون سرنشین به مدار ماه پرواز کند و یک موشک استارشیپ نیز در انتظار دریافت تاییدیه برای انجام نخستین ماموریت مداری خود است.
مارک کراسیچ(Mark Kirasich)، معاون مدیر توسعه کمپین آرتمیس در ناسا، می گوید که ماموریت آرتمیس ۴ بجای ادامه ساخت یک ایستگاه قمری پشتیبان صورت خواهد گرفت.
قبل از این، ناسا ایده فرود آرتمیس ۴ بر روی ماه را رد کرده و استدلال کرده بود که رساندن یک ماژول قابل سکونت به ایستگاه فضایی دروازه ماه، اولویت بیشتری نسبت به فرود بشر روی سطح ماه دارد. کراسیچ در سخنرانی خود اضافه کرد که علت تغییر در این برنامه و ارسال سریع گروه دوم انسان ها به ماه، تغییر گزینه ای در قرارداد استارشیپ است.
اسپیس ایکس تحت قراردادی موسوم به سیستم فرود بشر(HLS) که در ماه آوریل ۲۰۲۱ به آن اعطا شده است، با ناسا همکاری می کند.
ناسا برای انطباق با درخواست کنگره درحال کار بر روی اضافه کردن یک شرکت دیگر به قرارداد سیستم فرود بشر است، برای اینکه قبل از این انتقاداتی در خصوص این که این قرارداد بجای دو شرکت، تنها به یک شرکت واگذار شده است، مطرح شده بود. کراسیچ می گوید: فرودگر جدید، تا زمان پرتاب ماموریت آرتمیس ۵ آماده نخواهد بود.
تمام جدول های زمانی ایستگاه فضایی دروازه ماه نیز مشابه برنامه آرتمیس نامشخص هستند، اما ماژول قابل سکونت آن به نام "I-Hab" در راه ساخت با همکاری مقامات اروپایی و ژاپنی قرار دارد. با این وجود، موشک عظیم سامانه پرتاب فضایی ناسا در پرتاب این ماژول عظیم به فضا با مشکلاتی مواجه خواهد بود و یک مرحله فوقانی جدید، به نام مرحله بالایی اکتشاف(Exploration Upper Stage)، برای حمل این ماژول عظیم نیاز خواهد داشت.1401/08/11
10:16:43
5.0 / 5
586
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳