برخورد تلسکوپ فضایی جیمز وب با یک ریزشهاب سنگ!

برخورد تلسکوپ فضایی جیمز وب با یک ریزشهاب سنگ!

گردو دانلود برخورد تلسکوپ فضایی جیمز وب با یک ریزشهاب سنگ!


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، "تلسکوپ فضایی جیمز وب" (JWST)، با صدمه ای روبرو شده و یک *"ریزشهاب واره" به یکی از بخش های آینه آن برخورد کرده است. باآنکه این برخورد بزرگتر از ضربه های پیش بینی شده طی آزمایش زمینی است، اما گروه پژوهشی جیمز وب می گویند که تلسکوپ همچنان می تواند وظایفی که برای آن طراحی شده اند را انجام دهد.
اگرچه فضا عمدتا خالی بنظر می رسد اما گرد و غبار و زباله های فضایی در اطراف آن شناور هستند. حتی ذرات ریز در صورت حرکت کردن با سرعت بالا می توانند به فضاپیماها صدمه برسانند. آینه اصلی جیمز وب، یک هدف کاملا بزرگ برای این عناصر محسوب می شود. به همین دلیل، آزمایش ها و مدل سازی گسترده ای از ضربه ها طی دوره طراحی و ساخت تلسکوپ انجام شدند تا اطمینان حاصل شود که تلسکوپ می تواند در طول عمر خود، در مقابل بمباران ریزشهاب واره ها مقاومت کند.
بین ۲۳ و ۲۵ می، به یکی از بخش های آینه ای تلسکوپ فضایی جیمز وب ضربه وارد شد. این ضربه بزرگتر از ضربه های در نظر گرفته شده بود. تجزیه و تحلیل و اندازه گیری برای ارزیابی صدمه و چگونگی تاثیر آن بر ماموریت علمی ادامه دارد.
"لی فاینبرگ" (Lee Feinberg)، مدیر بخش تلسکوپ نوری جیمز وب در این رابطه اظهار داشت: با قرار گرفتن آینه های جیمز وب در فضا، انتظار داشتیم که برخوردهای گاه به گاه ریزشهاب واره ها یا همان شهاب سنگ های کوچک، عملکرد تلسکوپ را به مرور زمان کاهش دهند. از زمان پرتاب، ما چهار برخورد کوچک تر و قابل اندازه گیری با ریزشهاب واره ها داشته ایم که مطابق انتظار بود اما این ریزشهاب واره جدید، بزرگ تر از پیش بینی های ما است.
خبر خوب این است که تلسکوپ فضایی جیمز وب حتی با وجود صدمه دیدگی، همچنان در سطحی فراتر از انتظارات اولیه عمل می کند. مهم تر از همه اینکه پژوهشگران باور دارند که این تأثیر، برنامه زمان بندی انتشار اولین تصاویر تمام رنگی و داده های طیف سنجی را که برای ۱۲ جولای تنظیم شده است، تغییر نخواهد داد.
*"ریزشهاب واره" در حقیقت قطعه سنگ کوچکی است که بطور معمول از سیارک ها بجا مانده و در فضا حرکت می کند.1401/03/19
12:31:09
5.0 / 5
482
تگهای خبر: طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود