پیشرفتی که سرعت کامپیوتر ها را چندین میلیون برابر می کند

پیشرفتی که سرعت کامپیوتر ها را چندین میلیون برابر می کند

به گزارش گردو دانلود محققان دانشگاه روچستر سریع ترین ˮگیت منطقیˮ که قطعه ای اساسی در کامپیوتر ها است را بوجود آورده اند که می تواند سبب افزایش میلیونی سرعت کامپیوتر ها در آینده شود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، گیت یا دروازه های منطقی (Logic gates) واحدهای ساختاری اساسی کامپیوتر ها هستند. این گیت های منطقی جدید یک میلیون برابر سریع تر از گیت های موجود در کامپیوتر های کنونی هستند.
گیت های منطقی دو ورودی دریافت می کنند، آنها را با یکدیگر مقایسه می کنند و سپس بر مبنای نتیجه یک سیگنال خروجی عرضه می دهند. برای مثال، سیگنال خروجی آنها می تواند "یک" باشد اگر هر دو سیگنال دریافتی "یک" یا هر دو "صفر" باشند، یا حتی اگر یکی یا هیچکدام از آنها "یک" نباشد. میلیاردها گیت منطقی واحد در تراشه ها برای ایجاد پردازنده ها، حافظه و سایر اجزای الکترونیکی قرار داده می شود.
با این حال، گیت های منطقی در لحظه کار نمی کنند بلکه تاخیری در زمان پردازش ورودی ها به اندازه چند نانوثانیه دارند. این میزان برای کامپیوترهای مدرن به اندازه کافی سریع است، اما همیشه امکان بهبود وجود دارد و الان گیت های منطقی جدیدی که محققان روچستر ساخته اند، اطلاعات را تنها در چند فمتوثانیه پردازش می کنند که یک میلیون برابر کمتر از نانوثانیه است.
برای رسیدن به این سرعت فوق العاده، محققان اتصالاتی متشکل از یک سیم گرافن که دو الکترود طلا را به هم متصل می کرد، ایجاد کردند. هنگامی که گرافن با لیزر مورد هدف قرار گرفت، الکترون های موجود در ماده برانگیخته شدند و جریان الکتریکی تولید کردند.
با تنظیم فاز پالس های لیزر آنها به یک گیت منطقی فوق سریع دست پیدا کردند که به نوبه خود نخستین اثبات مفهوم حوزه ای نظری معروف به الکترونیک امواج نور" (lightwave electronics) را رقم زد.
"توبیاس بولکی" (Tobias Boolakee)، محقق ارشد این مطالعه می گوید: احتمالاً زمان زیادی طول خواهد کشید تا این روش در ساخت یک تراشه کامپیوتری مورد استفاده قرار گیرد، اما حداقل حالا می دانیم که "الکترونیک امواج نور" عملا امکان پذیر است.
اگر این نوع دستگاه ها وارد بازار شوند، می توانند میلیونها برابر سریع تر از کامپیوتر های امروزی باشند. هم اکنون سرعت پردازش را با گیگاهرتز اندازه گیری می نماییم، اما این گیت های منطقی جدید در مقیاس پتاهرتز (PHz) عمل می کنند.
این تحقیق روز گذشته در مجله Nature منتشر گردید.1401/02/23
23:28:37
5.0 / 5
632
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود