با بهره گیری از روش یادگیری تقویتی رقم خورد

شکست بهترین رانندگان برابر هوش مصنوعی در یک بازی ویدئویی

شکست بهترین رانندگان برابر هوش مصنوعی در یک بازی ویدئویی

گردو دانلود: هوش مصنوعی جدید شرکت ˮسونیˮ موفق شد بهترین رانندگان انسانی را در بازی مسابقه ای معروف ˮGran Turismoˮ شکست دهد، در صورتیکه تاکتیک های استفاده شده توسط این هوش مصنوعی، آنها را حیرت زده کرده بود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از سی نت، بخش هوش مصنوعی شرکت ژاپنی "سونی"، حالا یک هوش مصنوعی جدید به وجود آورده است که می تواند بهترین رانندگان انسانی را در بازی "Gran Turismo" یا "GT" که یک بازی واقع گرایانه مسابقه اتومبیل رانی است، شکست دهد.
این شرکت در یک بیانیه مطبوعاتی، کوشش های خودرا برای ایجاد این هوش مصنوعی به نام "GT Sophy" و این که چگونه موفق می شود در یک بازی که شامل انتخاب های تاکتیکی لایتناهی است از انسان ها پیشی بگیرد، توضیح داد.
این بازی که توسط شرکت "پلی فونی دیجیتال"(Polyphony Digital) توسعه داده شده است، در بازسازی محیط مسابقات دنیای واقعی در قلمروی دیجیتال ماهر است. این بازی نه فقط دارای خودرو ها و مسیرهای مسابقه ای مختلف است که شباهت زیادی به نمونه های واقعی دارد، بلکه پدیده های فیزیکی دنیای واقعی مانند مقاومت هوا و اصطکاک لاستیک های خودرو را نیز به خوبی در بازی جای داده است.
"سونی" برای توسعه این هوش مصنوعی جدید، تکنیک یادگیری عمیق را که به طور معمول برای آموزش هوش مصنوعی استفاده می شود، کنار گذاشت و در عوض از یک روش جدید به نام "یادگیری تقویتی"(RL) برای آموزش "GT Sophy" استفاده نمود. در این روش، عامل هوش مصنوعی بدون آموزش وارد دوره مسابقه می شود و هر یک از اقداماتش بسته به نتایجی که به دست می آید، پاداش یا جریمه می گیرد.
بگفته پژوهشگران، یادگیری تقویتی، یک پیشرفت جدید در هوش مصنوعی است که به عوامل هوش مصنوعی اجازه می دهد تا نتایج طولانی مدت اقدامات خودرا درک کنند و نیاز به کدگذاری هر رفتار را از بین می برد.
این هوش مصنوعی جدید با بهره گیری از یادگیری تقویتی توانست به شیوه هایی که رانندگان انسانی تا حالا نتوانسته اند بر آنها تسلط یابند، مسلط شود. در حقیقت این هوش مصنوعی توانست بر رانندگی در کنار دیواره ها بدون برخورد با آنها و حتی سبقت گرفتن در پیچ های تیز تسلط یابد.
مهم تر از همه این که این تیم همین طور توانست "GT Sophy" را به شکلی آموزش دهد که بتواند بدون برخورد ناعادلانه و ناجوانمردانه، رقابتی باشد. بعنوان مثال این شرکت ادعا می کند که این هوش مصنوعی هنگام سبقت گرفتن از دیگر خودرو ها، تضمین می نماید که خط رانندگی را برای رقبای خود مسدود نمی کند و فضای کافی برای مانور آنها وجود دارد.
بازیکنان برتر این بازی می گویند "GT Sophy" محدودیت های رانندگی در این بازی را یک یا دو درجه به عقب رانده است و از این بازیکنان الهام گرفته است تا با جدیت و مهارت بالاتر مسابقه دهد.
البته کار این شرکت هنوز تمام نشده است و می خواهد این هوش مصنوعی را در بازی های آینده ادغام کند.
منبع:

1400/11/23
20:05:18
5.0 / 5
591
تگهای خبر: دیجیتال , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲