اولین فضانورد روس با دراگون به ایستگاه فضایی می رود

اولین فضانورد روس با دراگون به ایستگاه فضایی می رود

گردو دانلود اولین فضانورد روس با دراگون به ایستگاه فضایی می رود


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، مقامات ناسا روز گذشته تایید کردند که ناسا و آژانس فضایی روسیه(روسکاسموس) درحال نهایی کردن توافقنامه برای پرتاب نخستین فضانورد روس با فضاپیمای "کرو دراگون" متعلق به شرکت "اسپیس ایکس" هستند.
"جوئل مونتالبانو" مدیر برنامه ایستگاه فضایی بین المللی از ناسا به خبرنگاران اظهار داشت که ناسا پرتاب یک فضانورد روس را در ماموریت "کرو-۵" که در پاییز ۲۰۲۲ پرتاب می شود، در برنامه دارد.
وی اظهار داشت: برنامه این است که در پاییز آینده با یک فضانورد روس در ماموریت "کرو-۵" پرواز نماییم و سپس یک فضانورد از ناسا را ​​در ماموریت آینده موشک "سایوز" به فضا بفرستیم. ناسا هم اکنون درحال نهایی کردن این برنامه ها بوسیله توافقات بین دولتی است.
مقامات روسیه این مساله را برای نخستین بار در تاریخ هشتم دسامبر اعلام کردند، با این وجود، این دو آژانس فضایی از شروع "برنامه خدمه تجاری" تلاش نموده اند به یک توافق برسند. به گزارش "روسکاسموس"، فضانورد انتخاب شده این آژانس برای سوار شدن در کپسول "کرو دراگون" یک فضانورد زن به نام "آنا کیکینا" است که تنها زن فضانورد فعال در ناوگان فضانوردان روسیه است.
این ماموریت نخستین پرواز فضایی او خواهد بود و بگفته "مونتالبانو"، یک فضانورد روس از مدتی پیش روند آموزشی در تأسیسات "اسپیس ایکس" را آغاز نموده است. وی تایید نکرد که این فضانورد در حقیقت همان "آنا کیکینا" است.
"کیکینا" در ماموریت "کرو-۵" به "نیکول مان" و "جاش کاسادا" فضانوردان ناسا که در ابتدا قرار بود با نخستین پرواز سرنشین دار شرکت "بوئینگ" به ایستگاه فضایی بروند، ملحق خواهد شد. "کیکینا"، "مان" و "کاسادا" به همراه "کویچی واکاتا" فضانورد ژاپنی بعنوان چهار فضانورد جدید برای اقامت در ایستگاه فضایی بین المللی سوار بر "کرو دراگون" به مدار زمین خواهند رفت.
"دیمیتری روگوزین" رییس "روسکاسموس" می گوید آژانس فضایی روسیه در ازای این صندلی در "کرو دراگون"، اختصاص یک صندلی در کپسول روسی "سایوز" را برای یک فضانورد آمریکایی قول داده است.
تا به امروز، "اسپیس ایکس" چهار ماموریت سرنشین دار را به مدار نزدیک زمین پرتاب کرده است که سه مورد از آنها ماموریت های طولانی مدت هستند. دیگری نیز یک پرواز آزمایشی بود که ثابت کرد کپسول "دراگون" می تواند با خیال آسوده فضانوردان را به ایستگاه فضایی برساند و از آن جدا شود و به سلامت به زمین بازگردد.
"اسپیس ایکس" یکی از دو شرکتی بود که توسط ناسا برای انتقال فضانوردان به مدار نزدیک زمین و بازگشت برگزیده شد. "بوئینگ" نیز دومین شرکت است. این دو شرکت در سال ۲۰۱۴ انتخاب شدند و "اسپیس ایکس" تنها شرکتی بود که تا حالا توانسته فضانوردان ناسا را به فضا بفرستد.
فضاپیمای شرکت "بوئینگ" به نام "استارلاینر" برای نخستین بار دو سال پیش در یک ماموریت بدون سرنشین به پرواز درآمد، اما به سبب چندین مشکل نرم افزاری نتوانست به ایستگاه فضایی بین المللی برسد. این شرکت با همکاری ناسا، ۱۸ ماه را صرف بررسی نرم افزار و سیستم های مختلف این فضاپیما کرد تا اطمینان حاصل شود که هرگونه مشکلی حل شده و آماده پرواز است.
با این وجود، در صورتیکه این فضاپیما در تاریخ ۳۰ اوت برای دومین پرواز آزمایشی بدون سرنشین روی سکوی پرتاب قرار گرفته بود، چندین دریچه در سیستم پیشران فضاپیما گرفتار خوردگی و بسته شد. "بوئینگ" اهتمام کرد آنرا عیب یابی کند، اما مجبور شد فضاپیما را به کارخانه بازگرداند. در نهایت به این نتیجه رسیدند که فعل و انفعالات رطوبتی در ارتباط با سوخت فضاپیما موجب بسته شدن دریچه ها شده است.
مهندسان "بوئینگ" در تلاش هستند تا مشکلات "استارلاینر" را حل کنند و این فضاپیما را برای پرتاب بعدی خود که مقرر است درماه مه ۲۰۲۲ صورت گیرد، آماده کنند.
منبع:

1400/09/30
14:09:06
5.0 / 5
616
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود