تمرینات فیزیکی و ذهنی فضانوردان چینی در مدار زمین

تمرینات فیزیکی و ذهنی فضانوردان چینی در مدار زمین

فضانوردان چینی حاضر در ایستگاه فضایی اختصاصی این کشور به نام ˮتیانگونگˮ بمنظور حفظ آمادگی مبادرت به انجام تمرینات فیزیکی و ذهنی می کنند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، در تازه ترین تصاویری که از ایستگاه فضایی چین انتشار یافته است، شاهد انجام تمرینات فیزیکی و ذهنی همچون دویدن روی تردمیل و حل کردن پازل توسط فضانوردان ماموریت "شنژو ۱۳"(Shenzhou ۱۳) هستیم.
فضانوردان چینی ماموریت "شنژو ۱۳" نقش مهمی در آزمایش و ساخت نخستین ایستگاه فضایی طولانی مدت این کشور ایفا می کنند، اما همزمان تعادل مناسب بین کار و زندگی خودرا نیز حفظ می کنند.
تصاویر جدید انتشار یافته توسط آژانس فضایی چین(CMSA) نشان میدهد که سه فضانورد حاضر در این ایستگاه برای حفظ تناسب اندام خود ورزش می کنند و در عین حال برای کاهش اثرات قرار گرفتن طولانی مدت در معرض شرایط ریزگرانش بر بدن خود مبادرت به حل پازل و انجام تمرینات ذهنی می کنند.
در این تصاویر، "وانگ یاپینگ" دومین زن چینی که به مدار زمین رسیده و نخستین بانویی که به ایستگاه فضایی چین جدید سفر کرده است، دیده می شود که از تردمیل موجود در ایستگاه فضایی چین برای تمرین استفاده می نماید و به سبب شرایط ریزگرانش، پیش از قرار گرفتن روی تردمیل و دویدن، خودرا با تسمه به آن می بندد.
آژانس فضایی چین اخیراً بعد از انتشار اطلاعات اندکی در مورد ماموریت "شنژو ۱۳" بعد از دو هفته از پرتاب این ماموریت، حالا انتشار به روزرسانی های منظم تری از "تیانهه"(Tianhe) ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین را آغاز نموده است.
این فیلم ها با استقبال خوبی مواجه گشته اند و بیش از سه میلیون نفر تصاویر تمرین "وانگ" را تنها پنج ساعت بعد از انتشار آن در شبکه اجتماعی چینی ها به نام "ویبو" مشاهده نمودند.
بنظر می رسد که این تردمیل برای جذب ضربه های پای فضانوردان طراحی شده است تا این ضربات و ارتعاشات حاصل از آن روی فضاپیما یا تجهیزات آن تأثیری نداشته باشد.
انجام ورزش برای مقابله با از دست دادن ماهیچه ها و تحلیل عضلانی و استخوانی که فضانوردان در وضعیت ریزگرانش متحمل می شوند، حیاتیست.
خدمه ماموریت "شنژو ۱۳" حالا یک ماه است که در ایستگاه فضایی چین اقامت دارند و ماموریت آنها مقرر است شش ماه طول بکشد.
تجهیزات ورزشی این ایستگاه فضایی شامل دوچرخه ثابت و کش های ورزشی و تردمیل است.
در بعضی تصاویر همین طور مشاهده می شود که "ژای ژیگانگ" فرمانده این ماموریت و همکارانش مشغول تمرین هنر رزمی چینی به نام "تای چی" هستند.
در عین حال، "یه گوانگفو" عضو سوم این ماموریت درحال حل کردن یک پازل دیده می شود که در رسانه های اجتماعی بازتاب زیادی داشته است.
البته این فضانوردان فقط مشغول بازی و سرگرمی نیستند. "ژای" و "وانگ" بتازگی نخستین راهپیمایی فضایی از دو یا سه راهپیمایی فضایی مقرر را شروع کردند تا ماژول "تیانهه" را برای کارهای آینده و ورود ماژول های جدید در سال آینده آماده کنند.
ماموریت "شنژو ۱۳" در تاریخ ۱۵ اکتبر پرتاب شد و انتظار می رود "ژای"، "وانگ" و "یه" تا ماه مارس ۲۰۲۲ در "تیانهه" بمانند.
طولانی ترین ماموریت فضایی چین تا به امروز، ماموریت "شنژو ۱۲"(Shenzhou ۱۲) در اوایل سال جاری میلادی بوده است که "نیه هایشنگ"، "لیو بومینگ" و "تانگ هونگبو" به مدت سه ماه در "تیانهه" اقامت داشتند.
"ایستگاه فضایی ماژولار بزرگ چین" یا "ایستگاه فضایی تیانگونگ "به معنای "کاخ آسمانی" یک ایستگاه فضایی است که در مدار نزدیک زمین در ارتفاع ۳۴۰ تا ۴۵۰ کیلومتری سطح زمین قرار دارد. ایستگاه فضایی چین تقریباً یک پنجم جرم ایستگاه فضایی بین المللی و تقریباً به اندازه ایستگاه فضایی "میر" روسی خواهد بود. انتظار می رود جرم ایستگاه فضایی چینی بین ۸۰ تا ۱۰۰ تن باشد. این عملیات از مرکز کنترل پرواز هوافضای پکن در چین کنترل خواهد شد.
"تیانهه" نیز به مفهوم "صلح بهشت" ماژول اصلی و نخستین ماژول ایستگاه فضایی بزرگ ماژولار چین است که در تاریخ ۲۹ آوریل سال ۲۰۲۱ پرتاب و وارد مدار شد.


1400/09/10
11:32:23
5.0 / 5
654
تگهای خبر: سرگرمی , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود