معاونت علمی اعلام كرد؛

ایران می تواند به قطب تعمیرات و نگهداری هواپیما تبدیل گردد

ایران می تواند به قطب تعمیرات و نگهداری هواپیما تبدیل گردد

به گزارش گردو دانلود ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری اعلام نمود ایران می تواند به قطب تعمیرات و نگهداری هواپیما به واسطه شرکتهای دانش بنیان تبدیل گردد.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی و فناوری، فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) در کشور این ظرفیت را دارد تا به هاب تعمیرات و نگهداری هواپیما در کشور و منطقه تبدیل گردد. هدفی که معاونت علمی و فناوری به دنبال تسهیل مسیر تحقق آن است.
صنعت هوایی و هوانوری در ایران نیازمند استفاده از توانمندی و تخصص هایی است که می توانند مسیر توسعه آنرا هموار کنند. صنعتی که در کشور به علت برخی مشکلات و چالش های ملی و بین المللی چندان جای رشد نداشته و سالهای طولانی با وجود توانایی های تخصصی و دانشی درجا زده است. هرچند که با شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری، چند سالی است که اخبار دلگرم کننده ای از دستاوردهای این صنعت کاربردی در کشور به گوش می رسد.
هرچند که سهم ایران از بازارهای صنعت هوایی و هوانوردی مناطق مختلف جهان، بسیار ناچیز است اما اگر از این توانمندی در کشور درست استفاده شود، سهم قابل توجهی از اشتغالزایی و ثروت آفرینی را از آن خود خواهد نمود. یکی از حوزه های درآمدزا و راهبردی در این صنعت، بخش تعمیرات و نگهداری هواپیما است که به گواه آمارها بازار جهانی این عرصه به اندازه بازار فروش هواپیماهای تجاری، پرارزش و گسترده است.
کشورهای صنعتی و پیشرفته هر سال مبلغ قابل توجهی برای توسعه این بخش از صنعت هوایی هزینه می کنند در ایران هم چند سالی است که با استفاده از توان تخصصی و دانشی شرکتهای دانش بنیان و خلاق، این حوزه پیشرفت های دلگرم کننده ای کرده است. به صورت مثال مقرر است فرودگاه بین المللی امام خمینی بزودی بعنوان هاب تعمیرات و نگهداری هواپیما معرفی خواهد شد.
این کار با حمایت ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شکل گیری هسته تعمیر و نگهداری برای استقرار در فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) به مرحله اجرایی شدن نزدیک شده است. کاری که می تواند ایران را به نقطه اتصال کشورهای منطقه به خدمات مناسب و منطبق با استانداردهای ملی و جهانی تعمیرات هواپیما منجر شود.
در این برنامه ملی مقرر است اقداماتی چون شروع به کار مجموعه تعمیر و نگهداری یکپارچه در فرودگاه حضرت امام (ره) با محوریت بخش دانش بنیان انجام گیرد. این کار به معنای استفاده و کاربردی شدن توانمندی شرکتهای دانش بنیان و خلاق است. زیست بومی که تابحال خیلی از چالش های فناورانه کشور را پاسخ داده اند و نقشی موثر در توسعه صنایع بزرگ و مادر کشور ایفا کرده اند.
اما اجرایی شدن این کار با موانع و چالش هایی مواجه می باشد. نواقصی که با تلاش ها و پیگیری های بازیگران این حوزه مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درحال پیگیری و رفع شدن است. به صورت مثال محدودیت در فضای اختصاص یافته برای این کار یکی از چالش ها است که بزودی مرتفع خواهد شد.
راهبردی که برای این کار در نظر گرفته شده گسترش فضای تعمیر و نگهداری با جذب شرکتهای تعمیراتی مستقر در فرودگاه حضرت امام (ره) به وسیله حمایت های هدفمند است. کاری که به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عملیاتی خواهد شد.


منبع:

1400/09/08
13:00:47
5.0 / 5
675
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲