دبیر ستاد علوم شناختی خبر داد؛

ایجاد کانون ارزیابی بازیهای کامپیوتری زیر نظر ستاد علوم شناختی

ایجاد کانون ارزیابی بازیهای کامپیوتری زیر نظر ستاد علوم شناختی

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی اظهار داشت: کانونی باهمکاری کانون پرورش فکری کودکان و بنیاد بازیهای کامپیوتری تشکیل می شود که بعنوان مرجع ارزیابی کننده بازی های کامپیوتری درکشور خواهدبود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از مهر، مجید نیلی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی امروز در مراسم رونمایی و داوری چهار پروژه علوم شناختی که در محل معاونت علمی انجام شد اظهار داشت: در ابتدای تشکیل ستاد علوم شناختی زیرساخت های لازم برای توسعه این دانش و نیروهای انسانی کافی و متخصص در زمینه علوم شناختی نبود و وضعیت خوبی نداشتیم. وی ادامه داد: از همان ابتدا، اولویت ستاد علوم شناختی ایجاد زیرساختهای لازم و توسعه نیروی انسانی بود تا عمق کارهای این حوزه وسیع به وجود بیاید؛ تا این عمق به وجود نیاید بنیه قوی در علوم شناختی نخواهیم داشت. نیلی اشاره کرد: حالا خوشبختانه اتفاقات خوبی در حوزه علوم شناختی به وجود آمده و وقت آنست که پژوهشگران این حوزه به توسعه علوم شناختی بپردازند. بگفته دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی، حالا در مرحله ای هستیم که ۶ ماه غفلت از حوزه علوم شناختی موجب می شود که خیلی عقب بیافتیم و این مانع از استفاده مردم از محصولات حوزه علوم شناختی می شود. نیلی افزود: حوزه علوم شناختی حساس است و نگاه به این بخش از علم از طرف ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی از نظر کیفی کنترل شده است. دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی با اعلان اینکه در این ستاد در تلاشیم که ارزشگذاری علمی به وجود بیاید، اظهار داشت: تمرکز این ستاد، طی دو سال اخیر هم توسعه سرمایه شناختی جامعه ایرانی است تا مردم این کشور به زندگی بهتری دست یابند. در حقیقت توانمندی جامعه، بزرگترین سرمایه آنست. وی اشاره کرد: همین طور استفاده بهینه از شرایط موجب می شود که تاب آوری کشور افزایش یابد. نیلی اضافه کرد: یک از ابزارهای هر جامعه ای، آگاهی مردم نسبت به کاربرد خودشناسی است که خوشبختانه یکی از استارت آپ های حوزه علوم شناختی دراین زمینه فعالیت می کند. وی اظهارداشت: مطالعات بین المللی نشان داده که تا ۱۷ سال امکان ارتقای پایه شناختی بصورت علمی وجود دارد؛ بدین جهت لازم است ما به دنبال ابزارهایی برویم که جامعه به شکل گسترده به دنبال آنست. دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی با اشاره به اهمیت ایجاد زمینه های تربیت شناختی بر پایه بازی های کامپیوتری افزود: ستاد علوم شناختی دراین زمینه سرمایه گذاری جدی کرده است و بنا دارد با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و بنیاد بازی های کامپیوتری چنین ارزیابی های شناختی را بواسطه ایجاد کانونی برای ارزیابی بازی های کامپیوتری، در کشور نهادینه کند. نیلی عنوان کرد: به این واسطه مرجع علمی و قانونی برای ارزیابی بازی های کامپیوتری هستیم که محصولات این حوزه ارزیابی شوند. همین طور تعیین می شود که چه بازی برای چه محدوده سنی لازم است. دبیر ستاد علوم شناختی با اعلان اینکه ما پیشنهاد می نماییم دانشجویان کارشناسی، ارشد و دکترا در زمینه های جوانان و کاهش افت شناختی در بزرگسالان ورود کنند، اظهار داشت: این حوزه یک بازار دردسترس است که پیچیدگی زیادی ندارد.

وی با تاکید بر ضرورت تمرکز فناوران به ترکیب هوش مصنوعی و علوم شناختی اظهار داشت: در این عرصه که با نام داده کاوی هوشمند به توان شناختی نامگذاری شده ۱۶ استارت آپ زیرساخت های آنرا به وجود آورده و فعال شده اند.

به گفته ی ایشان، این حوزه با بهره گیری از تحلیل داده ها و مدلهای شناختی مطالعاتی را انجام می دهند.

وی اظهار داشت: امیدواریم در این راه پژوهشگران به خوبی حرکت کنند و کنترل کیفی این محصولات از اولویت های ما در ستاد محسوب می شود.

1400/09/05
21:16:02
5.0 / 5
709
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود