کشف یک سلول جدید در قلب

کشف یک سلول جدید در قلب

به گزارش گردو دانلود دانشمندان گونه ی جدیدی از سلول را در قلب کشف کرده اند که در تنظیم ضربان و ریتم آن نقش دارد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، این سلول ها "نکسوس گلیا"(nexus glia) نامیده شده اند و به نظر می آید به تنظیم ضربان قلب و ریتم قلبی کمک می کنند و به نقل از محققان می توانند درک جدیدی از نارسایی و بیماری های قلبی ارائه نمایند.
سلول های گلیال در مغز و سیستم عصبی یافت می شوند و از نورون ها پشتیبانی می کنند. این سلول ها را میتوان در اندام های اصلی که سیستم عصبی محیطی در آنها گسترس می یابد هم یافت اما تابحال هیچ سلول گلیالی در قلب یافت نشده بود. ازاین رو در این مطالعه جدید محققان دانشگاه نوتردام به دنبال این سلولها در قلب گشتند.
آنها هنگام بررسی قلب گورخرماهی سلول هایی شبیه به آستروسیت ها که نوعی سلول گلیال هستند، یافتند. آستروسیت ها در مغز یافت می شوند. در ادامه تحقیقات آنها موفق به کشف این سلول ها در قلب موش ها و انسان ها شدند. این سلول جدید که نکسوس گلیا نامیده شده است در مجرای خروجی قلب(بخشی از مسیری که خون برای خروج از قلب طی می کند) قرار دارند.
مطالعات بعدی نشان داد که نکسوس گلیا نقش مهمی در تنظیم ریتم و ضربان قلب ایفا می کند. زمانی که محققان این سلولها را از قلب حیوانات خارج کردند، ضربان قلب آنها افزوده شد و در حیواناتی که با مهندسی ژنتیک تولید سلول های گلیال در آنها متوقف شده بود، ضربان قلب نامنظم شد.
محققان می گویند که این یافته ها در بعضی از نارسایی های قلبی اهمیت دارند. همچون این نارسایی ها میتوان به ضربان نامنظم و تپش شدید قلب اشاره نمود. خیلی از نقص های مادرزادی در مجرای خروجی قلب قرار دارد. سلول های نکسوس گلیا هم در این مکان یافت شده است.
"کودی اسمیت"(Cody Smith) محقق اصلی این مقاله می گوید: ما عملکرد دقیق این سلول ها را نمی دانیم اما از آن جا که حذف آنها سبب افزایش ضربان قلب می شود میتوان اظهار داشت که به بعضی از نارسایی های قلبی مرتبط هستند. ما مطالعه این سلول ها را ادامه می دهیم.
این مطالعه در مجله ی PLOS Biology انتشار یافته است.


1400/09/01
16:10:42
5.0 / 5
544
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود