احتمال وجود یخ خشک روی ماه تایید شد

احتمال وجود یخ خشک روی ماه تایید شد

به گزارش گردو دانلود بر مبنای تحقیقات جدید، وجود تله های سردی که می توانند حاوی کربن دی اکسید جامد مشهور به ˮیخ خشکˮ باشند، در قطب جنوب ماه تأیید شد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یک مطالعه جدید توسط موسسه علوم سیاره ای و دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس(UCLA) تأیید می کند که مناطقی در منطقه قطب ماه وجود دارد که امکان دارد کربن دی اکسید منجمد در آن وجود داشته باشد و این کشف، امیدها را در خصوص این که منابع قابل توجهی برای پشتیبانی از مأموریت های آینده در ماه وجود داشته باشد، بالا می برد.
با انبوهی از مأموریت های بین المللی سرنشین دار و رباتیک دولتی و خصوصی به کره ماه که برای دهه آینده درحال برنامه ریزی است، یافتن منابع در ماه برای پشتیبانی از مأموریت ها و پایگاه های قمری به اولویت اصلی تبدیل گشته است.
چندین دهه است که وجود این منابع به شکل یک سوال بی پاسخ باقی مانده است، اما مطالعه جدیدی روی داده های دمای سطحی کره ماه که طی ۱۱ سال توسط "رادیومتر دیواینر" در مدارگرد شناسایی ماه ناسا(LRO) جمع آوری شده، همراه با محاسبات ماه های قمری و فصول ماه برای یافتن یک پاسخ مشخص، نشان داد که منابع کربن دی اکسید در قطب جنوب ماه وجود دارد.
طبق نتایج این مطالعه، ۲۰۴ کیلومتر مربع از منطقه قطب جنوب ماه نه تنها بسیار سرد است، بلکه سردتر از سردترین مناطق "پلوتو" است. در این مناطق، حتی در تابستان ماه هم دما هیچگاه از ۶۰ کلوین (۳۵۲- درجه فارنهایت یا ۲۱۳- درجه سانتیگراد) بالاتر نمی رود. بزرگترین منطقه هم در دهانه "آموندسن"(Amundsen) است که ۸۲ کیلومتر مربع را پوشش می دهد.


این تیم تاکید می کند که این دماهای فوق العاده سرد، وجود کربن دی اکسید را نشان نمی دهد، اما راه را برای اکتشاف بیشتر باز می کند.
اگر این منابع CO۲ یافت و استخراج شود، به مأموریت های آینده منبعی برای تولید فولاد، سوخت موشک و مواد زیستی برای حفظ پایگاه های انسانی می دهد.
"نوربرت شورگهوفر" دانشمند سیاره شناسی در موسسه علوم سیاره ای می گوید: فکر می کنم وقتی این کار را شروع کردم، سؤال این بود که آیا می توانیم با اطمینان بگوییم تله های سرد کربن دی اکسید در ماه وجود دارند یا نه؟ تعجب من این است که گویا این تله ها واقعا آنجا هستند.
وی ادامه داد: امکان دارد ما نتوانیم وجود آنها را ثابت نماییم، اما من فکر می کنم شگفتی این بود که ما مناطقی را شناسایی کردیم که برای وجود یخ خشک به اندازه کافی سرد هستند.
این مطالعه در مجله Geophysical Research Letters انتشار یافته است.
منبع:

1400/08/26
23:35:32
5.0 / 5
609
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود