پانسمان هوشمند درمان سوختگی را متحول می کند

پانسمان هوشمند درمان سوختگی را متحول می کند

گردو دانلود: سوختگی یکی از شایع ترین صدمه هایی است که استرالیایی ها از آن رنج می برند و یکی از عوامل اصلی مرگ در کودکان زیر چهار سال است. باآنکه آمار بهبودیافتگان رو به رو رشد است اما درمان سوختگی در کودکان بخصوص با افزایش باکتری های مقاوم به دارو، کاری چالش برانگیز است حالا محققان با ایجاد پانسمانی هوشمند این مشکل را حل کرده اند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دانشگاه استرالیای جنوبی، فناوری جدیدی از دانشگاه استرالیای جنوبی می تواند انقلابی در درمان سوختگی کودکان ایجاد نماید. یک پانسمان جدید که به خوبی عفونت را می کاهد و سبب بهبود فرد می شود.
این تحقیقات برپایه مقاله ای که اخیرا در مجله های Acta Biomaterialia و Biomedicines به چاپ رسیده، انجام شده است. در این مقاله به اثر ضدباکتری نانوذرات نقره اشاره شده است.
پانسمانی که توسط محققان دانشگاه استرالیای جنوبی ساخته شده دارای پوشش هیدروژل با نانوذرات نقره است و هنگام نیاز این ذرات بسیار کوچک نقره را آزاد می کند. این ذرات باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک را نابود کرده و ترمیم زخم را بهبود می بخشند.
این پانسمان به تغییرات pH و دما حساس است و تنها هنگام وجود عفونت فعال می شود و نانوذرات نقره را آزاد می کند.
دکتر "زلاتکو کوپکی"(Zlatko Kopecki) محقق ارشد دانشگاه استرالیای جنوبی می گوید که این درمان جدید می تواند به صورت قابل توجهی مدیریت بالینی عفونت های بوجود آمده در نتیجه سوختگی را تغییر دهد.
او اضافه کرد: عفونت در ناحیه زخم از مشکلات روزمره کودکانی است که گرفتار سوختگی شده اند. محصولات مبتنی بر نقره از رشد باکتری جلوگیری می کنند اما در صورت انتقال بیش از اندازه نقره به زخم، امکان ایجاد مسمویت وجود دارد. درمان ما منحصربه فرد است چونکه از مزایای نقره بهره می برد اما از انتقال بیش از حد آن به زخم جلوگیری می کند و تنها در زمان وجود عفونت فعال می شود. پانسمان هوشمند عفونت را تعدیل کرده و در عین حال بازسازی بافت را تقویت می کند. این درمانی ایمن و موثر برای کودکان است.
پروفسور "واسیلو"(Vasilev) از دانشگاه استرالیای جنوبی می گوید: این فناوری مدریت سوختگی را متحول می کند. هم اکنون هیچ پانسمانی با این توانایی وجود ندارد.
در استرالیا سالانه حدود ۵۰ هزار بیمار به علت سوختگی در بیمارستان بستری می شوند و کودکان خردسال بسیار در معرض خطر هستند. دکتر "برنارد کارنی"(Bernard Carney) و دکتر "اندرو می" (Andrew May) از بخش سوختگی بیمارستان زنان و کودکان با دانشگاه استرالیای جنوبی همکاری داشته اند.
دکتر "می" می گوید: سالانه ما حدود ۶۰۰ کودک را درمان می نماییم. بیشتر حوادث سوختگی در خانه رخ می دهد. کودکان زیر پنج سال بیشتر در معرض خطر هستند چونکه می خواهند رفتار بزرگسالان را تقلید کنند و نوشیدنی های داغ و قابلمه ها برای آنها خطر آفرین می شود.
به رغم پیشرفت های مدرن در جراحی سوختگی، عفونت هنوز چالشی بزرگ برای کودکان است و درمان موضعی با استفاده از نقره به صورت گسترده برای مقابله با آن مورد استفاده قرار می گیرد.
منبع:

1400/08/25
23:15:25
5.0 / 5
576
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود