رونمایی از تراشه کوانتومی جدید IBM

رونمایی از تراشه کوانتومی جدید IBM

شرکت ˮآی بی امˮ(IBM) می گوید تراشه کوانتومی جدیدش موسوم به ˮایگلˮ(Eagle) به مفهوم ˮعقابˮ را که 127 کیوبیتی است، نمی توان توسط سوپر کامپیوتر های کلاسیک شبیه سازی کرد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، شرکت "IBM" ادعا می کند که گام بزرگی به سمت رایانش کوانتومی کاربردی برداشته است. این شرکت امروز از تراشه جدید خود موسوم به "ایگل"(Eagle) که یک پردازنده کوانتومی ۱۲۷ کیوبیتی است، رونمایی نمود.
"آی بی ام" ادعا می کند که این تراشه نخستین پردازنده ای است که نمی تواند ازطریق یک سوپر کامپیوتر کلاسیک شبیه سازی شود. برای درک معنای این حرف، این شرکت می گوید برای شبیه سازی "ایگل" به بیت های کلاسیک بیشتری نسبت به اتم های موجود در هر انسان روی زمین نیاز دارید.
"آی بی ام" این پیشرفت را به طراحی جدیدی نسبت می دهد که اجزای کنترلی پردازنده را در چندین سطح فیزیکی قرار می دهد، در صورتیکه کیوبیت ها روی یک لایه قرار دارند. "آی بی ام" می گوید این معماری، امکان افزایش قابل توجهی در قدرت محاسباتی را فراهم می آورد.
یکی از جنبه های "ایگل" که "آی بی ام" هم اکنون درباره آن صحبتی نکرده است، حجم کوانتومی آنست. این معیار که توسط "آی بی ام" ابداع شده است، تلاش می کند تا عملکرد یک کامپیوتر کوانتومی را با نگاهی کلی به بخش های مختلف آن اندازه گیری نماید و نه فقط کیوبیت ها را در نظر می گیرد، بلکه نحوه تعامل آنها با یکدیگر را نیز در نظر می گیرد. هرچه حجم کوانتومی بیشتر باشد، کامپیوتر کوانتومی توانایی بیشتری در مقابله با مسائل دشوار دارد.


"جری چاو" مدیر واحد توسعه سیستم سخت افزار کوانتومی "آی بی ام" اظهار داشت: نخستین پردازنده ۱۲۷ کیوبیتی "ایگل" ما بعنوان یک سیستم اکتشافی در فضای ابری "آی بی ام" برای انتخاب اعضای شبکه کوانتومی "آی بی ام" دردسترس است.
بدون دانستن حجم کوانتومی پردازنده "ایگل" به سختی می توان اظهار داشت که دقیقاً چگونه با نمونه های قبلی مقایسه می شود. در اکتبر گذشته شرکت "هانیول"(Honeywell) ادعا کرد که "سیستم مدل H۱" دارای حجم کوانتومی ۱۲۸ با تنها ۱۰ کیوبیتِ متصل است و این در حالیست که اوایل امسال، شرکت "آی بی ام" یک سیستم ۲۷ کیوبیتی با حجم کوانتومی ۶۴ را معرفی نمود که نشان میدهد پردازنده جدید این شرکت بسیار قدرتمند است، اما ذکر تعداد کیوبیت ها به تنهایی نمی تواند قدرت این تراشه را به ما نشان دهد و دانستن حجم کوانتومی نیز نیاز است.
نکته قابل توجه در مورد "ایگل" این است که "آی بی ام" با معرفی آن ادعای برتری کوانتومی نکرده است، بلکه طبق گفته این شرکت، معرفی این تراشه گامی به سمت آن نقطه عطفی است که "آی بی ام" در نظر دارد، اما این پردازنده هنوز در نقطه ای نیست که بتواند مسائلی را که کامپیوتر های کلاسیک قادر به حل آن نیستند، حل کند.
در سال ۲۰۱۹ وقتی "گوگل" ادعا کرد که با سیستم "سیکامور"(Sycamore) به برتری کوانتومی دست یافته است، جنجال برانگیز شد. در آن زمان، "آی بی ام" ادعاهای "گوگل" را "غیرقابل دفاع" خواند و اظهار داشت که واقعیت این است که گوگل یک کامپیوتر برای حل یک معادله خاص ساخته است.
برتری کوانتومی در محاسبات کوانتومی، توانایی بالقوه دستگاهها برای حل مشکلاتی است که کامپیوتر های کلاسیک عملاً از انجام آن ناتوان هستند.
گفتنی است که "آی بی ام" از ماه آتی "ایگل" را در دسترس اعضای منتخب شبکه کوانتومی خود قرار خواهد داد.1400/08/25
10:27:43
5.0 / 5
599
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود