افزایش طول عمر با حذف آهن اضافی!

افزایش طول عمر با حذف آهن اضافی!

به گزارش گردو دانلود پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی نشان داده اند که انباشته شدن آهن اضافی در بدن می تواند عامل پیری و بروز بیماری های در رابطه با افزایش سن باشد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از هلث زیپ، پژوهش جدیدی نشان داده است که آهن، یک عنصر ضروری برای همه موجودات زنده است اما واکنش پذیری آن باعث می شود که ضررهایی داشته باشد. پیشگیری از جذب آهن اضافی با کمک دارو یا محصولات طبیعی می تواند طول عمر را افزایش دهد.
دکتر "دنیس مگان"(Dennis Mangan)، پژوهشگر شرکت "MTOR LLC" در کالیفرنیا اظهار داشت: همه شکل های حیات، به عنصر آهن بعنوان جزئی از سیستم های بیوشیمیایی خود احتیاج دارند. آهن برای تولید "آدنوزین تری فسفات"(ATP) در میتوکندری، سیتوکروم ها، هموگلوبین و خیلی از کاربردهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
آهن برای رشد و حفظ ارگانیسم ها ضروری است؛ ازاین رو همه موجودات زنده، از باکتری ها و جلبک ها گرفته تا پستانداران، روشی را برای جمع آوری آهن از محیط خود و ذخیره آن بوجود آورده اند. اهمیت آهن در زندگی نشان داده است که آهن امکان دارد در پیری نقش داشته باشد.
بیشتر موجودات زنده، همچون انسان، هیچ روش منظمی برای رها شدن از آهن اضافی ندارند. مشکلی که موجودات زنده جهت استفاده از آهن در سیستم های بیولوژیکی با آن مواجهند، محافظت از سلول ها در مقابل صدمه آهن است.
همان خصوصیت آهن که آنرا مفید می کند، یعنی توانایی آن در پذیرش یا اهدای الکترون، می تواند توانایی صدمه رساندن به مولکول ها و اندامک ها را از راه "واکنش فنتون"(Fenton) برای آن فراهم آورد. طی واکنش فنتون، آهن با هیدروژن پراکسید واکنش نشان داده است و به تشکیل مواد بسیار واکنش پذیر منجر می شود.
از نظر تئوری، پروتئین های ذخیره شده باید برای محافظت از اندامک ها و درشت مولکول ها در مقابل واکنش پذیری آهن کافی باشند اما در عمل، امکان دارد فرایند دیگری مهمتر شود. این فرایند، اختلال در تنظیم آهن است که طی آن، پروتئین های ذخیره مانند "فریتین"(Ferritin) می توانند صدمه ببینند. این موضوع، به نشت آهن اضافی منجر می شود که می تواند با ساختارهای سلولی واکنش نشان دهد و صدمه اندام ها و زوال در رابطه با پیری را به همراه داشته باشد.
پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که آهن، خیلی از شرایطی را دارد که امکان دارد آنها را در یک ماده جهانی عامل پیری جستجو نماییم. آهن با افزایش سن انباشته می شود و با خیلی از بیماری های در رابطه با افزایش سن مانند بیماری های قلبی-عروقی، سرطان و آلزایمر مرتبط می باشد. حذف آهن از پلاسما امکان دارد جوان کننده باشد و افرادی که خون اهدا می کنند، میزان مرگ و میر کمتری دارند.
آهن، ارتباط نزدیکی با پیری دارد و کنترل ذخایر آهن بدن امکان دارد راه مهمی برای افزایش طول عمر انسان باشد.
این پژوهش، در مجله "Aging-US" به چاپ رسید.
منبع:

1400/08/23
23:03:38
5.0 / 5
642
تگهای خبر: تولید , شركت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱