یك سوم نمونه خارجی؛

کامپوزیت ایران ساخت به کمک تولید آب شیرین کن ها آمد

کامپوزیت ایران ساخت به کمک تولید آب شیرین کن ها آمد

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید محفظه آب شیرین کن های صنعتی با استفاده از کامپوزیت پلیمری شدند.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی و فناوری، سیدحمیدرضا هاشمی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: کامپوزیت های زمینه پلیمری دسته ای از کامپوزیت ها هستند که از الیاف کوتاه یا بلند در زمینه پلیمری ساخته می شوند. این دسته از کامپوزیت ها برای انتقال بار از بین الیاف و ماتریس طراحی و ساخته شده اند.
مدیر شرکت افزود: یکی از کاربردهای مهم کامپوزیت در تولید محفظه نگهدارنده تحت فشار است. این محفظه ها که از آنها تحت عنوان «پرشر وسل» هم یاد می شود، در ساخت آب شیرین کن های صنعتی به کار می روند.
وی اضافه کرد: مخازن تحت فشار ظروفی هستند که برای نگه داشتن مایعات، بخارها یا گازها در فشارهای بالا، معمولا بالای ۱۰۰۰ psi طراحی شده اند. از آنجائیکه پرشر وسل ها تحت فشارهای زیاد کار می کنند، یک مخزن تحت فشار پارگی می تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به نشت گاز، آتشسوزی و حتی انفجار شود. به همین دلیل، ایمنی فشار در محفظه نگهدارنده تحت فشار ضروری می باشد.
به گفته هاشمی، در صنایع آب شیرین کن، بعد از تصفیه اولیه، که شامل جداسازی ضایعات و جامدات است، آب تحت فشار در محافظ کامپوزیتی پلیمری قرار گرفته و یون های نمک در این شرایط جدا می شوند.
وی تصریح کرد: در گونه ای دیگر از تصفیه خانه های آب هم که آب تحت عنوان لب شور را تبدیل به آب قابل شرب می کنند، پرشر وسل کامپوزیتی هم کاربرد دارد و محصولی کاملا طبیعی و فاقد سنگینی آب را تحویل می دهد. در این فرآیند صرفاً مرحله دوم تصفیه و شیرین کردن آب در مخازن تحت فشار کامپوزیتی پلیمری صورت می گیرد.
به گفته مدیر شرکت، طبق برآوردهای انجام شده در یک سال با تولید محفظه های تحت فشار توسط شرکت، مانع خروج ۲۰ میلیون دلار ارز از کشور شده اند. نمونه داخلی محفظه های تحت فشار یک سوم نمونه خارجی قیمت دارد علیرغم این که از همان کیفیت خوب برخوردار می باشد.


منبع:

1400/08/22
22:20:14
5.0 / 5
780
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵