53 ماهواره استارلینک امروز به فضا می رود

53 ماهواره استارلینک امروز به فضا می رود

شرکت فضایی خصوصی ˮاسپیس ایکسˮ امروز بعدازظهر پنجاه و سه ماهواره اینترنتی ˮاستارلینکˮ(Starlink) دیگر را به فضا پرتاب خواهدنمود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس" نخستین مجموعه از ماهواره های باندپهن "استارلینک" را از ماه مه تا حالا امروز جمعه 12 نوامبر به فضا پرتاب خواهدنمود و می توان این پرتاب را بصورت آنلاین و زنده تماشا کرد.
این شرکت این مجموعه شامل 53 ماهواره "استارلینک" را سوار بر یکی از موشک های "فالکون 9" با نام "B1062" به فضا پرتاب خواهدنمود. مقرر است این پرتاب در ساعت 7: 40 بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی (16: 10 به وقت ایران) از مجتمع پرتاب فضایی 40 در ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا برای صورت گیرد.
پخش زنده این رویداد از صفحه اصلی Space.com، وب سایت SpaceX و یوتیوب پخش زنده حدود 15 دقیقه پیش از پرتاب شروع خواهد شد.
این پرتاب، بیست و پنجمین ماموریت "فالکون 9" برای "اسپیس ایکس" در سال 2021 تا حالا است. این پرواز همین طور دومین پرتاب ماهواه های اینترنتی "استارلینک" از ماه مه تا حالا است.
"اسپیس ایکس" برای تجهیز اینماهواره ها به توانایی برقراری ارتباط با یکدیگر بوسیله پیوندهای لیزری، پرتاب های خودرا برای حدود چهار ماه متوقف کرد و وابستگی این صورت فلکی ماهواره ای به زمین را کم کرد. این شرکت سپس نخستین مجموعه کامل خودرا در یک مسیر قطبی از سکوی پرتاب مستقر در کالیفرنیا در ماه سپتامبر پرتاب کرد.
این پرواز همین طور صد و بیست و هشتمین پرواز برای تقویت کننده موشک 70 متری "فالکون 9" خواهد بود و اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، نود و چهارمین پرواز تقویت کننده مرحله اول "فالکون 9" از زمان فرود نخستین موشک توسط این شرکت در دسامبر 2015 خواهد بود.
ماموریتی که امروز شروع می شود، "استارلینک 31" نام دارد و حامل دومین دسته از ماهواره های ارتقا یافته این شرکت است که به فضا پرتاب می شود و تعداد کل ماهواره های "استارلینک" باندپهن پرتاب شده را به عدد 1844 می رساند.
شرکت "اسپیس ایکس" برنامه "استارلینک" خودرا با هدف ارائه دسترسی به اینترنت پرسرعت برای کاربران در سراسر جهان و بعنوان وسیله ای برای مساعدت با تامین مالی جاه طلبی های خود در اعماق فضا راه اندازی کرده است. این سرویس برای دسترسی مردم در سراسر جهان، با تمرکز ویژه بر روی کاربران واقع در مناطق روستایی یا دورافتاده که اتصال دشواری به شبکه جهانی اینترنت دارند یا کاملا فاقد اتصال هستند، در نظر گرفته شده است.
این پرواز دومین پرواز موشک "فالکون 9" در این هفته خواهد بود. این شرکت چهارشنبه شب (10 نوامبر) موشک "فالکون 9" متفاوتی را برای انجام ماموریت "کرو-3" به فضا پرتاب کرد. این موشک موسوم به "B1067" چهار فضانورد را برای یک ماموریت شش ماهه به ایستگاه فضایی بین المللی برد.
هنگامی که آن موشک با موفقیت پرتاب شد و سالم به زمین نشست، تیم های عملیاتی "اسپیس ایکس" آغاز به آماده سازی موشک دیگری برای پرتاب روز جمعه کردند.
پس از این که این موشک این 53 ماهواره جدید "استارلینک" را به مدار زمین برد، "اسپیس ایکس" می خواهد موشک "B1062" را بر روی عرشه یکی از قایق های بدون سرنشین خود به نام "فقط دستورالعمل ها را بخوان" که در ابتدا برای بازیابی تقویت کننده "کرو-3" در روز چهارشنبه در نظر گرفته شده بود، فرود بیاورد.
البته احتمال می رود که شرایط آب و هوا برای پرتاب امروز مساعد نباشد و احتمال 60 درصدی برای انجام این پرتاب پیش بینی شده است. نگرانی اصلی کارشناسان، ابرهای متراکم و آب و هوای آشفته است. اما در صورت لزوم، یک تلاش پشتیبان برای روز شنبه در نظر گرفته شده است، روزی که احتمال پرتاب در آن 80 درصد تخمین زده شده است.1400/08/22
10:55:50
5.0 / 5
860
تگهای خبر: آنلاین , اینترنت , سایت , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳