کشف جنبه جدیدی از نقش سلول های ایمنی در محافظت از مغز در مقابل آلزایمر

کشف جنبه جدیدی از نقش سلول های ایمنی در محافظت از مغز در مقابل آلزایمر

پژوهشگران آمریکایی موفق شده اند جنبه جدیدی از نقش سلول های ایمنی را در محافظت از مغز در مقابل آلزایمر کشف کنند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهشگران "دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا"(UVA SoM) از نقش حیاتی اما ناشناخته سلول های ایمنی رونمایی کرده اند که از مغز در مقابل بیماری و لطمه محافظت می کنند. این سلول های موسوم به "میکروگلیا"(Microglia)، جریان خون را نیز تنظیم می کنند و در حفظ رگ های خونی مهم مغز نقش دارند.
یافته های این پژوهش علاوه بر آشکارسازی جنبه جدیدی از بیولوژی انسان، ممکنست در حوزه بررسی کاهش شناخت، زوال عقل و سکته نیز مهم باشند.
"اوکپانگ ایو"(Ukpong Eyo)، پژوهشگر بخش علوم اعصاب دانشگاه ویرجینیا و از اعضای این گروه پژوهشی اظهار داشت: عملکرد دقیق رگ های خونی، نقش مهمی در تامین نیاز شدید مغز به انرژی دارد و برای عملکرد طبیعی مغز بسیار مهم می باشد. یافته های این پژوهش، نقش ناشناخته این سلول ها را در حفظ خون رسانی به مغز نشان می دهند و فرصت های جدیدی را برای مداخله در شرایطی که خون رسانی به مغز مختل می شود، ارائه می کنند.

نقش میکروگلیا
دانشمندان می دانستند که میکروگلیا، نقش های مهمی را در مغز بر عهده دارد. بعنوان نمونه، این سلول ها از سد خونی مغز که به محافظت از این اندام در مقابل میکروب های مضر موجود در جریان خون می پردازد، محافظت می کنند. همچنین، میکروگلیاها تشکیل شبکه پیچیده عروق خونی مغز را طی روند رشد، ساده تر می کنند. این سلول ها، نقش مهمی در خیلی از بیماریها بر عهده دارند. برای مثال، پژوهش های اخیر در مورد بیماری آلزایمر نشان می دهند که از دست دادن این سلول های ایمنی می تواند به تجمع پلاک های مضر در مغز منجر شود.
با این وجود، دانشمندان مطمئن نبودند که میکروگلیا چه نقشی در حفظ رگ های خونی یک مغز طبیعی و سالم بر عهده دارد. پژوهش جدید ایو و همکارانش نشان میدهد که این سلول ها از اعضای اصلی گروه پشتیبانی هستند که از رگ های خونی مراقبت می کنند و حتی به تنظیم جریان خون می پردازند.
پژوهشگران در این پروژه، میکروگلیای در رابطه با مویرگ های مغز را شناسایی نمودند و دریافتند که سلول های ایمنی در آنجا چه می کنند و آنچه را که به کنترل این تعاملات می پردازد، مشخص کردند. یکی از وظایف مهم این سلول ها، کمک کردن به تنظیم قطر مویرگ ها و احیانا محدود کردن یا افزایش جریان خون در صورت نیاز است.
ایو اظهار داشت: پژوهشگران بیش از دو دهه، این سلول ها را در مغز زنده مورد بررسی قرار داده اند اما این نخستین بارست که ما توانسته ایم از مکانیسم های تعامل میکروگلیا و رگ های خونی، ایده بگیریم.
پژوهشگران باور دارند که یافته های جدید آنها می تواند نتایج قابل توجهی را برای بیماری هایی به همراه داشته باشد که رگ های کوچک مغز را تحت تأثیر قرار می دهند. تصور می شود که این شرایط در سکته، آلزایمر، از دست دادن تعادل، زوال روانی و سایر مشکلات جدی سلامتی نقش دارد.
ایو افزود: ما هم اکنون، درحال گسترش این پژوهش در حوزه بیماری آلزایمر در جوندگان هستیم تا به بررسی این مساله بپردازیم که آیا این پدیده جدید در موش های بیمار تغییر کرده است و آیا می توانیم مکانیسم هایی را که کشف کرده ایم، برای بهبود نقایص شناخته شده در جریان خون این موش ها هدف قرار دهیم یا خیر. ما امیدواریم که یافته های به دست آمده در آزمایشگاه، به درمان های جدیدی در مراکز درمانی تبدیل شوند و به بهبود نتایج برای بیماران کمک کنند.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.1400/07/26
23:12:52
5.0 / 5
848
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود