توسط محققان كشور انجام گرفت؛

تولید پلاستیک های بسته بندی مواد غذایی از نوعی جلبک بومی ایران

تولید پلاستیک های بسته بندی مواد غذایی از نوعی جلبک بومی ایران

به گزارش گردو دانلود محققان کشور موفق شدند از نوعی جلبک بومی خلیج فارس، پلاستیک های زیست سازگار برای بسته بندی مواد غذایی تولید کنند.دکتر امید توکلی مدیر عامل بانک ملی جلبک ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه سالانه حدود ۳۷۰ میلیون تن پلاستیک در سطح جهان تولید می شود، اظهار داشت: پلاستیک به ندرت در اثر تجزیه بیولوژیکی و شیمیایی از بین می رود و یکی از منابع عمده ایجاد زباله به حساب می آید. انباشتگی پلاستیک و محصولات جانبی آن در شهرها، اقیانوس ها و آبراه ها باعث آلودگی محیط زیست شده و سلامتی انسان و حیوانات را به خطر می اندازد.
وی اضافه کرد: برای به حداقل رساندن وابستگی به مواد پلاستیکی، تلفیقی از روش های نوین و تولید مواد جدید برای جایگزینی نیاز است که تحقیقات نشان داده جلبک دریایی بعنوان ماده اولیه پلاستیک زیست تخریب پذیر مزایای زیادی دارد و میتوان از آن برای تولید پلاستیک های زیست سازگار استفاده نمود.
توکلی اضافه کرد: در همین راستا درصدد برآمدیم تا تکنولوژی تولید پلاستیک زیست تخریب پذیر با استفاده از مواد موثره استخراج شده از جلبک های دریایی را بعنوان فراوان ترین «پلی ساکارید سولفاته» طبیعی بدست بیاوریم.
وی با تکیه بر این که «سدیم آلژینات» استخراج شده از دیواره سلولی جلبک قهوه ای «سارگاسوم» در ترکیب با پلیمر آنیونی «کربوکسی متیل سلولز» یک پلاستیک زیست تخریب پذیر می سازد، اظهار داشت: «سدیم آلژینات» بعنوان یک «امولسیفایر»، عامل ژل ساز و تثبیت کننده در صنایع غذایی استفاده شده و همینطور به علت مقاومت بالای آن در مقابل حرارت و نفوذپذیری اکسیژن و توانایی جذب آب، می تواند کاربردهای بسیاری بخصوص در زمینه بسته بندی مواد غذایی داشته باشد.
به گفته توکلی، سدیم آلژینات به علت بهره مندی از خاصیت بیوپلیمری و ارزانقیمت بودن و همینطور خاصیت تجزیه پذیری بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
مدیر بانک ملی جلبک ایران با اشاره به اینکه در این طرح، کلیه مراحل استخراج سدیم آلژینات از جلبک، خالص سازی آن و در ادامه تولید پلاستیک زیستی از این ماده در این مجموعه انجام شده است، اضافه کرد: پروژه تولید پلاستیک زیستی با مطالعات بیشتر از یک ساله خود در بانک ملی جلبک، به نتیجه رسیده است.
وی اضافه کرد: پلاستیک های زیست تخریب پذیر در روش های پیشین با استفاده از فرایند تخمیر با به کارگیری میکروارگانیسم هایی چون باکتری E.Coli حاصل می شدند اما به علت احتیاج به حجم تولید بالا، این روش اقتصادی نیست.
توکلی افزود: در حالیکه تکنولوژی تولید پلاستیک زیستی بر پایه آلژینات، توانایی تولید پلاستیک زیستی بر پایه جلبک در مقیاس صنعتی را دارد. همینطور بررسی های صورت گرفته بر روی این محصول نشان داد که پلاستیک زیستی بر پایه آلژینات طی مدت ۴ الی ۶ هفته در محیط زیست تجزیه شده و اثرات تخریبی روی خاک یا آب های زیرزمینی ندارد.
وی با تکیه بر ایجاد تغییر تحول در زمینه پلاستیک استفاده شده در صنعت بسته بندی و... به واسطه این جلبک ها، اظهار داشت: جلبک مورد استفاده در فرآیند استخراج آلژینات و تولید پلاستیک زیستی بومی خلیج فارس است.
وی ادامه داد: مهم ترین کاربرد این پلاستیک بسته بندی محصولات فاسد شدنی مانند گوشت و میوه است که علاوه بر بسته بندی بهداشتی این محصولات، سبب حفظ طراوت و تازگی آن در مدت زمان طولانی تر می شود.
وی با اشاره به اینکه این طرح قابلیت تولید انبوه دارد تصریح کرد: این پروژه در بانک ملی جلبک ایران به نتیجه رسیده و ثبت پتنت شده است.

1400/07/25
07:56:31
5.0 / 5
1070
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴