پیشبینی شدت کووید-۱۹ در کودکان با کمک یک نشانگر زیستی

پیشبینی شدت کووید-۱۹ در کودکان با کمک یک نشانگر زیستی

گردو دانلود: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود کوشیده اند تا با ارزیابی میزان سیتوکین های موجود در بزاق دهان کودکان، شدت کووید-۱۹ را در آنها پیشبینی کنند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از فلوریدا نیوز تایمز، پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، رابطه میان سیتوکین های موجود در بزاق دهان و مبتلا شدن به کووید-۱۹ را ارزیابی کرده اند تا شدت بیماری را پیشبینی کنند. آنها با بررسی نمونه بزاق ۱۵۰ کودک دریافتند که سطح دو سیتوکین در بزاق دهان کودکان مبتلا به کووید-۱۹ شدید، بالاتر از سطح آن در بزاق دهان سایر کودکان است.
پژوهشگران در این پروژه، میزان سیتوکین و ریزآران ای را در بزاق دهان کودکان مورد بررسی قرار دادند. این نشانگرهای زیستی امکان دارد که التهاب را در بدن کنترل کنند و کمکی برای تعیین میزان جدی بودن مبتلا شدن باشند.
"اوشا ستورامان" (Usha Sethuraman)، پژوهشگر "دانشگاه میشیگان مرکزی" (CMU) و از اعضای این گروه پژوهشی، اظهار داشت: استفاده از بزاق برای پیشبینی شدت عفونت، یک روش غیرتهاجمی و بدون درد است. اگر تأثیر این روش ثابت شود، بزاق دهان می تواند به تشخیص کووید-۱۹ در کودکانی که آزمایش خون برای آنها دشوار و ناراحت کننده است، کمک نماید. علاوه بر این، تشخیص بموقع شدت کووید-۱۹ می تواند به پزشکان در عرضه درمان فوری و مناسب کمک نماید و نتایج بیماری را بهبود ببخشد.
پژوهشگران خاطرنشان کردند که باآنکه بیشتر کودکان مبتلا به کووید-۱۹، بیماری خفیفی داشته اند، اما بعضی از آنها به عوارض شدیدی مانند نارسایی تنفسی یا التهاب قلب گرفتار شده اند.
سیتوکین ها، پروتئین هایی هستند که در خون و بزاق وجود دارند و امکان دارد در واکنش به عفونت تولید شوند. بررسی های انجام شده روی بزرگسالان نشان داده اند که میزان بعضی از سیتوکین ها در خون بیماران مبتلا به کووید-۱۹، بالا است و می تواند شدت بیماری را پیش بینی نماید.
هدف پژوهشگران این است که در نهایت بتوانند با بهره گیری از هوش مصنوعی، نشانگرهای زیستی و عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت، کودکانی را که در معرض خطر بیماری شدید قرار دارند، شناسایی کنند.1400/07/17
11:16:15
5.0 / 5
639
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴