استفاده از موبایل برای چک کردن آلاینده های آب

استفاده از موبایل برای چک کردن آلاینده های آب

کمبود تجهیزات گران قیمت در بعضی کشورها برای شناسایی آلاینده های موجود در آب سبب استفاده از گوشیهای هوشمند بدین منظور شده است.به گزارش گردو دانلود به نقل از نیواطلس، از این پس میتوان از دوربین های تلفن های همراه برای شناسایی موجودات کوچک آبزی و آلاینده های موجود در آب استفاده نمود.
محققان دانشگاه فناوری و طراحی سنگاپور ابزاری طراحی نموده اند که تجزیه و تحلیل نمونه های آب به دست آمده از دریاچه ها و رودخانه ها را در عرض چند دقیقه با استفاده از دوربین گوشیهای هوشمند ممکن می کند.
برای این کار از دوربین گوشی به منظور شناسایی ارگانیسم های تک سلولی به نام پارامسیا استفاده می شود که به وفور در آب های سراسر جهان وجود دارند. بررسی ها نشان داده است سرعت حرکت این ارگانیسم در آب با افزایش غلظت آلاینده های مختلف مانند فلزات سنگین و آنتی بیوتیک ها چقدر کاسته می شود. در مقابل اگر آب تمیزتر باشد سرعت حرکت پارامسیا بیشتر می شود.
برای بررسی این مورد یک میکروسکوپ کوچک مجهز به الگوریتم های سرعت سنج، به دوربین گوشیهای هوشمند متصل می شود. بررسی انجام شده با استفاده از این ابزار نشان داد بدین شیوه با دقت میتوان مقدار آلودگی آب را بر اساس سرعت حرکت ارگانیسم مذکور تعیین کرد. بعنوان مثال، وجود فلزات سنگین سبب می شود سرعت این ماده به نصف حالت عادی کاهش پیدا کند.


منبع:

1400/07/03
18:01:43
5.0 / 5
982
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳