کشف احتمالی علت اصلی بیماری آلزایمر

کشف احتمالی علت اصلی بیماری آلزایمر

محققان امکان دارد سرانجام علت اصلی مبتلا شدن به بیماری آلزایمر را کشف کرده باشند. آنها می گویند مغز امکان دارد مواد شیمیایی سمی را نشت دهد و بدین سان باعث توسعه این بیماری شود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ما در آستانه یک پیشرفت بزرگ در مبارزه برای درمان بیماری آلزایمر هستیم. این یک دستاورد جهانی و تاریخی خواهد بود، چونکه تجمع مولکول های سمی در مغز و پیوندهای احتمالی آن با بیماری آلزایمر دانشمندان را برای مدت طولانی گیج کرده است.
حالا طبق تحقیقی که بر روی موش ها انجام شده و اخیرا در مجله Plos Biology انتشار یافته است، مشخص شده که نشت یک ترکیب سمی خاص در جریان خون می تواند عامل اصلی این بیماری باشد.
تحقیقات بیشتری جهت بررسی بیشتر این یافته ها مورد نیاز است، بخصوص این که برپایه تحقیقات روی موش ها بدست آمده است، نه انسان. اما به هر حال هیجان انگیز است.
محققان می گویند، پروتئین های موجود در جریان خون می توانند مواد شیمیایی سمی را در مغز نشت دهند. حتی اگر این به اصطلاح "نشت"، علت اصلی آلزایمر در انسان نباشد، باز هم می تواند وسیله جدیدی برای ردیابی و نظارت بر شروع این بیماری در اختیار دانشمندان قرار دهد و امکان دارد در توسعه درمان های آینده برای آن کمک کننده باشد تا بتوان مانع از مبتلا شدن به آن در همان وهله اول شد.
"جان مامو" محقق دانشگاه "کورتین"(Curtin) استرالیا و نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: در حالیکه قبلا می دانستیم که خصوصیت بارز افرادی که با بیماری آلزایمر زندگی می کنند، تجمع پیشرونده رسوبات پروتئینی سمی معروف به "بتا آمیلوئید" در مغز است، محققان نمی دانستند که این آمیلوئید از کجا نشأت گرفته است و چرا در مغز رسوب کرده است.
محققان این ترکیب را که در مغز افراد مبتلا به آلزایمر جمع می شود و مدت هاست با شروع زوال عقل مرتبط دانسته شده است، در خارج از مغز کشف کردند و دریافتند که سپس از راه لیپوپروتئین ها به جریان خون منتقل می شود. این لیپوپروتئین ها می توانند نشت کننده باشند و سبب وارد شدن ترکیبات سمی به مغز شوند، جایی که آنها به وفور رشد می کنند.
این اتفاق در موش ها منجر به افزایش سطح آمیلوئید و التهاب بیشتر در مغز شد که نشان داده است امکان دارد یک رابطه عِلّی بین این ترکیب و علایم اولیه این بیماری عصبی وجود داشته باشد.
"مامو" می گوید: این مسیرِ خون به مغز بسیار مهم می باشد، چونکه اگر بتوانیم سطوح لیپوپروتئین آمیلوئید در خون را مدیریت کرده و از نشت آنها به مغز جلوگیری نماییم، راه های درمانی جدیدی را برای پیشگیری از بیماری آلزایمر و کند شدن از دست رفتن حافظه به روی ما باز می کند.
محققان می گویند، درمان فراصوت می تواند درمان های جدیدی را برای زوال عقل فراهم آورد.
با این که تأیید این که این رویداد نشت بتا آمیلوئید عامل آلزایمر و زوال عقل در انسان است، زمان می برد، اما درمان های جدیدی درحال ورود به پزشکی مدرن است. در ماه ژوئن یک مطالعه توضیح داد که چگونه تاباندن امواج فراصوت(اولتراسوند) به درون جمجمه می تواند اثر درمان بیماران آلزایمری را افزایش دهد. برخلاف برخی اختلاف نظرها در صنعت پزشکی، این درمان بعد از تأیید سازمان غذا و دارو(FDA) برای نخستین بار طی نزدیک به ۲۰ سال برای این بیماری صورت گرفت.
پروفسور "یورگن گوتز" که با موسسه مغز "کوئینزلند" همکاری می کند و این مطالعه را در مورد امواج فراصوت انجام داده است، می گوید: احساسات عمومی پیرامون این درمان و داروی جدید معروف به "آدوهلم"(Aduhelm) این است که باعث افزایش فضای درمانی برای بیماری آلزایمر می شود. البته این دارو باید کارآیی بالینی خویش را نشان دهد و شرکت سازنده سالهای زیادی را باید صرف این کار کند.
به نظر می آید این دارو همراه با سونوگرافی درمانی امکان دارد در واقع توانایی های حافظه را در انسان بازیابی کند. اما اگر بتا آمیلوئیدها و لیپوپروتئین ها بعنوان کاتالیزور اصلی شروع علایم آلزایمر مانند زوال عقل تأیید شوند، مبارزه برای نجات انسان ها از یکی از ترسناک ترین بیماری هایی که میتوان تصور کرد، با یک پیشرفت جدی مواجه می شود و امکان دارد مقابله، پیشگیری و شاید روزی به معکوس کردن هر دو علت اصلی بیماری آلزایمر در انسان منجر شود.
منبع:

1400/07/01
23:37:25
5.0 / 5
874
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱