بهبود کیفیت پخت غذا با بهره گیری از لیزر!

بهبود کیفیت پخت غذا با بهره گیری از لیزر!

گردو دانلود: تصور کنید یک آشپز شخصی دیجیتالی دارید که می تواند هر آنچه که می خواهید بپزد و تنها با فشار یک دکمه کار می کند. این چیزی است که مهندسان کلمبیایی می خواهند با بهره گیری از لیزر و چاپگر سه بعدی بسازند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، گروه "غذای دیجیتال" از آزمایشگاه دستگاه های خلاقانه پروفسور "هود لیپسون"(Hod Lipson) دست به ساخت یک آشپز تماما خودکار دیجیتال زده اند. گروه لیپسون از سال ۲۰۰۷ تا حالا غذاهای سه بعدی را توسعه داده اند و از آن زمان این مساله مورد توجه شرکت های تجاری نیز قرار گرفته است.
"جاناتان بلاتینگر"(Jonathan Blutinger) که این پروژه را رهبری کرده است می گوید: در صورتیکه چاپگرها می توانند با دقت میلی متری مواد اولیه تولید کنند اما روش مشابهی برای گرم کردن مواد غذایی با چنین دقتی وجود ندارد.
پخته شدن برای ایجاد طعم و بافت بهتر در خیلی از غذاها لازم است و ما امیدوار بودیم که بتوانیم روشی با بهره گیری از لیزر برای انجام این کار ایجاد نماییم.
در این مطالعه جدید که در ماه سپتامبر در مجله ی "npj Science of Food" انتشار یافته است پژوهشگران روش های مختلفی برای پخت و پز غذا را مورد بررسی قرار دادند. آنها یک مرغ را تحت نور آبی با طول موج ۴۴۵ نانومتر و نور مادون قرمز با طول موج ۹۸۰ نانومتر قرار دادند. آنها این مرغ را توسط چاپگر سه بعدی با قطر سه میلی متر چاپ کردند.
در این بررسی آنها جنبه های مختلفی همچون عمق پختگی، تغییر رنگ، رطوبت و طعم گوشت پخته شده با لیزر را با گوشت پخته شده با اجاق مقایسه کردند.
آنها دریافتند که گوشت پخته شده با لیزر، ۵۰ درصد کمتر از گوشت پخته شده با اجاق حجم خودرا از دست می دهد و دو برابر بیشتر رطوبت خودرا حفظ می نماید و طعم مشابهی با گوشت پخته شده توسط اجاق دارد.
بلاتینگر می گوید: در حقیقت کسانی که این گوشت ها را امتحان کردند گوشت مرغ پخته شده با لیزر را ترجیح دادند.
در صورتیکه لیپسون و بلاتینگر در مورد توانایی های این تکنولوژی جدید که اجزاء سخت افزاری و نرم افزاری آن فناوری بالایی ندارد شگفت زده هستند اما لیپسون اشاره کرد که جهت استفاده از این فنآوری به یک نرم افزار پیشرفته نیاز است تا افرادی که برنامه نویس نیستند بتوانند غذای مورد نظرشان را طراحی نمایند. ما همین طور به محلی نیاز داریم مردم بتوانند دستور پخت های دیجیتالی خودرا در آن به اشتراک گذارند.
منبع:

1400/06/29
13:32:53
5.0 / 5
701
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳