توسط محققان كشور؛

محلول افزایش ماندگاری میوه تا دو برابر تولید شد

محلول افزایش ماندگاری میوه تا دو برابر تولید شد

به گزارش گردو دانلود محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید یک پوشش خوراکی برای کاهش چشم گیر ضایعات بخش کشاورزی و افزایش طول عمر دو برابری میوه شدند.منوچهر بهزادی، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: از آنجاییکه سالانه نزدیک به ۳۰ درصد از محصولات کشاورزی در ایران و جهان در مراحل مختلف تولید تا مصرف از بین می رود موفق شدیم یک محلول کاهش دهنده ضایعات بخش کشاورزی تولید نماییم.
وی افزود: البته زیان های مالی تنها بخشی از مشکلات پیرامون این معضل است و اتلاف سالانه میلیاردها متر مکعب آب و منابع انرژی به کار رفته برای این محصولات و هم تولید میلیونها متر مکعب گازهای گلخانه ای ناشی از دفن این محصولات در محیط زیست از سایر نتایج متعاقب این چالش به حساب می آید.
بهزادی با اشاره به اینکه این محلول می تواند ماندگاری میوه را به میزان دو برابر افزایش دهد، تصریح کرد: با پوشش دهی میوه و صیفی جات به وسیله این محلول، میزان ضایعات ناشی از اکسیداسیون طبیعی، قارچ زدگی تا ۵۰ درصد کاسته می شود.
وی با اشاره به اینکه تا کنون برای ماندگاری میوه از پوشش های روغنی همچون پارافین استفاده شده، اضافه کرد: البته به علت عدم امکان پوشش دهی خیلی از محصولات کشاورزی با پارافین احتیاج به چنین محلولی حس می شد چونکه پارافین فقط مختص مرکبات است.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان اضافه کرد: طی سال های اخیر تلاش هایی هم برای ورود پوشش های غیر روغنی به مرحله تجاری صورت گرفته و محلول عرضه شده توسط این شرکت هم در قالب همین رویکرد، ساخته شده است.
وی ضمن اشاره به عدم تغییر در ظاهر و طعم محصولات پوشش داده شده با این محلول، اظهار داشت: با استفاده از این محلول که برای اغلب میوه ها قابل استفاده می باشد، افزایش ظرفیت های صادراتی کشور در بخش کشاورزی و امکان صدور محصولات صادراتی کشور به بازارهای دورتر فراهم می شود.
وی ایجاد بسترهای رشد و تجاری سازی فناوری هایی از این دست را بعنوان کلید حل خیلی از مشکلات زیربنایی کشور دانست و اظهار داشت: فقط میزان آب هدر رفته بر اثر اتلاف محصولات کشاورزی به تنهایی حدود ۴ برابر کل آب مصرفی کشور در بخش شهری است ازاین رو باید با تولید بیشتر این محصول مانع از بین بردن میوه ها شویم.
به گفته وی، این مورد می تواند معضلات زیست محیطی از قبیل خشکسالی و کمبود منابع آب در کشور را در صورت تدوین راهبردهای دراز مدت و چند جانبه حل کند.
به گزارش گردو دانلود به نقل از مهر، این طرح در رویداد عرضه نیازهای فناورانه صندوق نوآوری و شکوفایی عنوان شد.


منبع:

1400/06/27
10:46:52
5.0 / 5
690
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود