جوانان سیگاری در معرض مبتلا شدن به نوع حاد كووید-۱۹ قرار دارند

جوانان سیگاری در معرض مبتلا شدن به نوع حاد كووید-۱۹ قرار دارند

به گزارش گردو دانلود مطالعه اخیر محققان ˮبیمارستان های كودكان بنیُف دانشگاه كالیفرنیا، سان فرانسیسكوˮ(UC San Francisco Benioff Children’s Hospitals) نشان داده است از هر سه بزرگسال جوان یك نفر امكان دارد با علایم شدید/حاد بیماری كووید-۱۹ مواجه شود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، براساس گزارش مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری آمریکا، در حالیکه احتمال بستری شدن بیماران بالای ۶۵ سال مبتلا به این بیماری نسبت به افراد جوان بیشتر است اما این مورد در حال تغییر کردن است چون که محققان به تازگی اظهار کرده اند میزان صدمه پذیری در بعضی افراد جوان برای مبتلا شدن به نوع حاد این بیماری بالاتر است.
آنها دریافتند که با افزایش تعداد افراد مبتلا به این بیماری، این مورد آشکار می شود که جوان بودن نمی تواند مانع ابتلای افراد به نوع حاد این بیماری شود.
در این مطالعه محققان شاخص هایی مانند شرایط قلب، دیابت، آسم، شرایط ایمنی(مانند لوپوس، نقرس، آرتریت روماتوئید)، شرایط کبدی، چاقی و سیگار کشیدن چندین نفر را در مدت ۳۰ روز مورد بررسی قرار دادند. آنها همینطور استفاده از سیگار الکترونیکی را هم در این شاخص ها قرار دادند چون که تمامی آنها بر عملکرد دستگاه تنفسی و ایمنی تأثیر منفی دارند.
آنها صدمه پذیری پزشکی را مطابق هر شاخص ارزیابی کردند و دریافتند که افراد سیگاری ۱۰۰ درصد در خطر مبتلا شدن به نوع حاد این بیماری قرار داشتند و صدمه پذیر بودند.
نکته قابل توجه در بین نتایج آنها این بود که میزان صدمه پذیری پزشکی برای افراد غیرسیگاری که شش هزار و ۷۴۱ فرد بودند ۱۶.۱ درصد بود در مقابل هم میزان صدمه پذیری در هشت هزار و ۴۰۵ فرد جوان که در بین آنها افرادی که سیگار استفاده می کردند هم بودند ۳۱.۵ درصد بود.
طی این مطالعه محققان به بررسی داده های تهیه شده از یک نمونه ملی که شامل حدود هشت هزار و ۴۰۰ مرد و زن در سنین ۱۸ تا ۲۵ سال بود، پرداختند و نتیجه گرفتند که "آسیب پذیری پزشکی"(medical vulnerability) در مردان ۳۳ درصد و در زنان ۳۰ درصد است. تاثیر استعمال سیگار در مبتلا شدن به نوع حاد این بیماری از دیگر موارد پیشی گرفته بود و افراد سیگاری بیشتر از سایر افراد در معرض خطر مبتلا شدن به نوع حاد این بیماری قرار داشتند.
دکتر "سالی آدامز"(Sally Adams) نویسنده ارشد این مطالعه از بخش پزشکی بزرگسالان و جوانان دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو اظهار داشت: شواهد جدید نشان داده است که استعمال سیگار با احتمال بیشتر مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ شدید مرتبط می باشد و در صورت استعمال سیگار نه تنها احتمال مبتلا شدن این افراد به نوع حاد این بیماری افزایش می یابد بلکه آنها بعد از آن می بایست در بخش آی. سی. یو بستری شوند و در صورت بهبود نیافتن جان خویش را از دست می دهند.
"چارلز ایروین جونیور"(Charles Irwin Jr) یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: خطر مبتلا شدن به نوع حاد این بیماری درصورتی که افراد سیگاری از بررسی ها بیرون بروند نصف می شود. کوشش برای کاهش سیگار کشیدن و استفاده از سیگار الکترونیکی در بزرگسالان جوان احتمالاً صدمه پذیری جوانان را در مقابل مبتلا شدن به نوع حاد این بیماری می کاهد.
تفاوت های جنسیتی هم در پنج شاخص صدمه پذیری مشاهده شد. احتمال ابتلای زنان به آسم در مقابل مردان(۱۰ درصد در مقابل ۷.۳ درصد)، چاق شدن(۳.۳ درصد در مقابل ۲.۶ درصد) و شرایط سیستم ایمنی آنها در مقابل مردان(۳.۲ درصد در مقابل ۱.۶ درصد) بود. اما میزان زنان جوان سیگاری در این مطالعه نسبت به مردان جوان سیگاری به صورت قابل توجهی کمتر بود و همین مبحث میزان صدمه پذیری پزشکی زنان را پایین تر آورده بود به طوریکه احتمال ابتلای زنان سیگاری به نوع حاد این بیماری ۲۹.۷ درصد و احتمال ابتلای مردان جوان سیگاری به نوع حاد بیماری ۳۳.۳ درصد بود.
یافته های این مطالعه در مجله" Adolescent Health" منتشر گردید.1399/04/24
13:49:28
5.0 / 5
1921
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود