بزرگ ترین و دقیق ترین شبیه ساز جهان ساخته شد!

بزرگ ترین و دقیق ترین شبیه ساز جهان ساخته شد!

گردو دانلود: پژوهشگران بزرگ ترین و واقعی ترین شبیه ساز جهان را ساخته اند که می توان آنرا دانلود کرد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، علم ستاره شناسی کمی با سایر علوم متفاوت است برای اینکه تنها یک نمونه از آن وجود دارد و ستاره شناسان نمی توانند چندین جهان را مورد مطالعه قرار دهند اما می توانند شبیه سازی های کامپیوتری از جهان بسازند و با تغییر جنبه های مختلف آن، نقش ماده تاریک و انرژی تاریک در جهان را دریابند.
بزرگترین و دقیق ترین شبیه ساز جهان است که تا کنون تولید شده "اوچو" (Uchuu) نام دارد، "اوچو" در زبان ژاپنی به مفهوم فضای بیرونی است.
این شبیه ساز حاوی ۲.۱ تریلیون ذره در فضایی به پهنای ۹.۶ میلیارد سال نوری است که تکامل جهان طی ۱۳ میلیارد سال را مدل سازی می کند. تمرکز این جهان شبیه سازی شده بر روی رفتار ماده تاریک در جهان درحال انبساط است.
این شبیه ساز به وسیله سوپرکامپیوتر ی "ATERUI II" در ژاپن به وجود آمده است و با وجود قدرت زیاد این کامپیوتر جمع آوری داده ها و شبیه سازی یک سال تمام به طول انجامید.
جزییات "اوچو" به قدری زیاد است که پژوهشگران توانستند در آن خوشه های کهکشانی و هاله ی ماده تاریک کهکشان های مجزا که اطلاعاتی در مورد جهان اولیه فراهم می کنند را شناسایی کنند.
"جولیا اف ارزا" (Julia F. Ereza) دانشجوی دکترا می گوید: اوچو مانند یک ماشین زمان است. ما می توانیم در زمان عقب برویم جلو بیایم و توقف نماییم. می توانیم یک کهکشان را بزرگنمایی نماییم و یا کل خوشه کهکشانی را تماشا نماییم. این ابزار برای مطالعه کیهان لازم است.


برای ساخت چنین مدل دقیقی از جهان میزان زیادی محاسبات و فضای ذخیره سازی مورد نیاز است.
پژوهشگران از بیش از ۴۰ هزار پردازنده چندهسته ای برای ساخت شبیه ساز خود استفاده کردند و بیش از سه پتابایت داده تولید کردند. این میزان معادل سه میلیون گیگابایت است با این وجود پژوهشگران توانستند با فشرده سازی این حجم از داده را به ۱۰۰ ترابایت برسانند که بااینکه این میزان داده هنوز حجم زیادی دارد اما می توان آنرا در یک درایو کامپیوتر ذخیره کرد.
خوشبختانه امکان دسترسی آنلاین نیز به داده های خام این شبیه ساز وجود دارد و نیازی به خرید درایوهای گرانقیمت نیست اما اگر می خواهید در این جهان مجازی به جستجو بپردازید باید آنرا دانلود کنید و برای دانلود آن به فضای هارد زیادی نیاز دارید.
علاوه بر شبیه سازی دقیق کیهان، این مدل کامپیوتری می تواند برای محققانی که بر داده های علمی کار می کنند نیز مفید باشد.
منبع:

1400/06/23
10:03:09
5.0 / 5
964
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود