ناسا پس از جمع آوری دومین نمونه از مریخ اعلام كرد

مریخ زمانی قابل سکونت بوده است!

مریخ زمانی قابل سکونت بوده است!

به قول ناسا در روز جمعه، نخستین نمونه سنگ مریخی جمع آوری شده توسط مریخ نورد ˮاستقامتˮ نشان میدهد که دهانه جزرو در گذشته بطور بالقوه قابل سکونت بوده است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این خبر به دنبال موفقیت "استقامت" در جمع آوری دومین نمونه سنگ از مریخ منتشر گردید. این دو سنگ 'Montdenier' و Montagnac نام گرفتند.
نمونه های جمع آوری شده دارای ترکیبات بازالتی هستند که به قول دانشمندان ممکنست از گدازه های باستانی نشات گرفته باشند و اطلاعاتی درمورد زمان بندی تشکیل و از میان رفتن این دریاچه باستانی فراهم آورند.
ناسا می داند که این مکان زمانی پر از آب بوده است. بااینکه مدت زمان حضور آب در این منطقه معین نیست اما میزان تغییراتی که دانشمندان در سنگی مریخی مشاهده کرده اند نشان میدهد که این مکان برای مدتی طولانی میزبان آب زیرزمینی بوده است.
"استقامت" در ایام ششم و هشتم ماه سپتامبر نمونه هایی از مریخ جمع آوری کرد و از آن زمان تا کنون پژوهشگران از فاصله ی ۲۳۹ میلیون مایلی در حال بررسی این نمونه ها هستند.
"میچ شولته" (Mitch Schulte)، دانشمند این ماموریت در ناسا می گوید: این نمونه ها ارزش زیادی برای مطالعات آزمایشگاهی در زمین دارند. ممکنست روزی بتوانیم توالی و زمان بندی شرایط محیطی که این سنگ ها نشان می دهند را دریابیم. این مساله به یافتن پاسخی برای سوالات ما درمورد تاریخچه وجود آب مایع در مریخ کمک می نماید.
محققانی که در زمین هستند دریافتند که درون نمونه های جمع آوری شده نمک وجود دارد. این نمک می تواند در اثر جریان یافتن آب یا بخار شدن آن به وجود آمده باشد.


ناسا در اطلاعیه ای اعلام نمود: این نمک های معدنی ممکنست حباب هایی کوچک از آب باستانی مریخ در خود به دام انداخته باشند و اگر چنین حباب هایی وجود داشته باشند می توانند مانند کپسول های میکروسکوپی زمان عمل کنند و اطلاعاتی درمورد آب و هوای باستانی و سکونت پذیری مریخ فراهم آورند. نمک ها می توانند به خوبی نشانه هایی از حیات باستانی را در خود حفظ کنند.
فرضیه دانشمندان این است که این آب زیرزمینی از آبی که زمانی در دریاچه باستانی مریخ جاری بوده است نشات می گیرد که میان سنگ ها عبور کرده است.
بااینکه معین نیست که این آب ده ها هزار یا میلیونها سال قبل در مریخ جاری بوده است اما ناسا معتقد می باشد که این آب به مدت کافی برای تشکیل حیات میکروسکوپی در مریخ جریان داشته است.
محل بعدی که "استقامت" از آن نمونه برداری خواهدنمود در فاصله ۶۵۶ فوتی (۲۰۰ متری) در در منطقه “South Síítah” قرار دارد.
سنگی که بتازگی مریخ نورد "استقامت" از آن نمونه برداری کرد یکی از جوان ترین سنگ هایی است که در دهانه ی جزرو یافت می شود. در مقابل منطقه “South Síítah” قدیمی تر است و زمان بندی بهتری از تشکیل بستر این دریاچه باستانی در اختیار دانشمندان قرار می دهد.
"استقامت" ۴۳ لوله آزمایش تیتانیومی با خود به مریخ برده است و مقرر است آنها را طی ماموریت های خود پر کند. این لوله ها در آینده با همکاری آژانس فضایی اروپا به زمین باز می گردند.
هم اکنون ناسا و آژانس فضایی اروپا قصد دارند دو فضاپیمای دیگر در سال ۲۰۲۶ به سمت مریخ بفرستند تا در سال ۲۰۲۸ به این سیاره برسد.
فضاپیمای اول با خود یک مریخ نورد کوچک به فضا می برد. این مریخ نورد نمونه های جمع آوری شده توسط "استقامت" را به یک موشک کوچک منتقل می کند.
این موشک بعنوان نخستین موشک پرتاب شده از سطح مریخ به فضا پرتاب می شود و محموله مورد نظر را در مدار مریخ قرار می دهد. در نهایت فضاپیمای سوم خودرا به نمونه رسانده و آنرا دریافت می کند و سپس به سمت زمین بازمی گردد. این محموله در سال ۲۰۳۱ در یوتا فرود می آید.1400/06/20
21:06:32
5.0 / 5
842
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود