استقامت آماده نمونه برداری مجدد از مریخ

استقامت آماده نمونه برداری مجدد از مریخ

مریخ نورد ˮاستقامتˮ به زودی به جمع آوری دومین نمونه از مریخ می پردازد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، مریخ نورد ناسا که بتازگی با ایجاد حفره در سنگی به نام "روشه" (Rochette) از آن نمونه برداری کرده بود حالا می خواهد موفقیت خودرا بار دیگر تکرار کند و حفره ی دیگری در سنگ مریخی "روشه" بوجود آورد.
اعضای این ماموریت در روز سه شنبه هفتم سپتامبر در توییتی از زبان "استقامت" نوشتند: من نخستین نمونه ی مریخی را جمع آوری کرده ام و آماده جمع آوری نمونه ی دیگری از همین سنگ هستم. این دفعه من پروسه جمع آوری نمونه و ذخیره و پلمپ لوله آزمایش را بدون توقف انجام خواهم داد.
مریخ نورد "استقامت" در ماه فوریه درون دهانه ی ۴۵ کیلومتری جزرو مریخ فرود آمد تا به دنبال نشانه هایی از حیات باستانی در این سیاره بگردد و نمونه هایی از سطح مریخ برای ارسال به زمین جمع آوری کند. این نمونه ها احیانا تا سال ۲۰۳۱ به زمین بازخواهند گشت.
"استقامت" در روز پنجم اوت برای نخستین بار کوشش کرد تا از مریخ نمونه برداری کند اما سنگی که برای نمونه برداری انتخاب نموده بود به شدت پودری بود و این ماموریت شکست خورد. سپس این مریخ نورد در تلاشی باردیگر در روز یکم سپتامبر به نمونه برداری از سنگ "روشه" پرداخت و توانست نخستین نمونه خودرا جمع آوری کند. برای اطمینان از ذخیره شدن این سنگ شش سانتی متری پژوهشگران چندین عکس از لوله آزمایش قبل از بسته شدن ثبت و بررسی کردند و این لوله در روز چهارم سپتامبر بسته شد.
همانطور که در توییت روز سه شنبه اشاره شده، زمان انجام ماموریت جمع آوری دومین نمونه کوتاه تر خواهد بود. ماموریت آسان تر و موثرتر به پژوهشگران در جمع آوری بهتر نمونه از سطح مریخ کمک می نماید.1400/06/20
12:02:44
5.0 / 5
862
تگهای خبر: عكس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳