معاونت علمی اعلام كرد؛

فعالیت بیش از ۴۰۰ شرکت دانش بنیان و فناور در زمینه گیاهان دارویی

فعالیت بیش از ۴۰۰ شرکت دانش بنیان و فناور در زمینه گیاهان دارویی

معاونت علمی و فناوری اعلام نمود که بیش 200 شرکت دانش بنیان و 200 شرکت فناور در زمینه گیاهان دارویی فعالیت می نمایند.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی و فناوری، ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بستری را برای شناسایی ظرفیت های نهفته کشور در این عرصه و همین طور ایجاد شرکت های دانش بنیان و خلاق این حوزه به وجود آورده است.
با ایجاد خط حمایتی از شرکت های خلاق و دانش بنیان ها، بیش از ۲۰۰ شرکت خصوصی فناور، ۱۸۶ شرکت دانش بنیان و ۴۴ شرکت خلاق گیاهان دارویی و طب سنتی در این عرصه فعالیت می نمایند تا محصولاتشان به بازارهای داخلی و بین المللی ارائه شود.
اما توسعه این فضا نیازمند وجود سرمایه گذارانی است که با فضای کسب وکارهای گیاهان دارویی و اهمیت این حوزه آشنایی کافی داشته باشند. بر همین اساس، پشتیبانی از سرمایه گذاری بخش خصوصی در تجاری سازی فناوری های اولویت دار حوزه صنعت گیاهان دارویی و طب سنتی در دستور کار ستاد قرار گرفت.
سرمایه گذاری در اولویت های خوشه هایی چون تولید مواد دارویی، کالای بهداشت، سلامت و طب سنتی، صنایع تبدیلی و فرآورده های غذایی، توسعه کشاورزی و زراعت گیاهان دارویی که بیش از ۲۰۰ شرکت خصوصی فناور، بیش از ۲۰۰ شرکت دانش بنیان و بیش از ۵۰ شرکت خلاق در این راستا مورد حمایتهای مادی قرار گرفتند.
یکی از سرفصل هایی که در معاونت علمی و فناوری مورد حمایت قرار می گیرد، ورود محصولات فناورانه به صنایع است. به همین دلیل حمایت و بسترسازی از فرآورده های حاصل از گیاهان در صنایع داروسازی، پزشکی و دامپزشکی، صنایع عطر، طعم، رنگ و خوشبو کننده های طبیعی و گیاهی، تولیدی افزودنی ها، مکمل ها، چاشنی ها و ادویه جات در دستور کار قرار گرفت.
با ایجاد زمینه تعامل و همکاری ستاد و صنایع، زمینه برای ورود گیاهان دارویی به صنایع تولیدکننده فرآورده آرایشی و بهداشتی، و همین طور کشاورزی روند روبه رشدی را پشت سر گذاشته است. همین طور در راه توسعه گیاه پزشکی نیز شرکت های فعال در عرصه تولید سموم و آفت کشهای گیاهی و تولید کودهای گیاهی محصولات خودرا به بازار تجاری عرضه و نیاز صنایع را تامین کردند.
با استفاده از ظرفیت تولیدی شیرین کننده های گیاهی صنعت تولید نوشیدنی ها و با بهره گیری از ظرفیت گیاهان دارویی، حوزه دم نوش های گیاهی توسعه یافت.
صنایع بزرگ تولید اسانس های گیاهی و داروهای نارکوتیک نیز از حمایت برای تعامل میان صنعت و فناوری بهره بردند.
در حالی که سال ۹۲ تنها ۱۵۰ شرکت در زمینه گیاهان دارویی فعالیت داشتند، اما این شرکتها ضمن اینکه ذیل قانون پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و زیست بوم خلاق قرار گرفتند، تعدادشان در سال ۱۴۰۰ به بالای ۴۰۰ شرکت دانش بنیان و خلاق رسید.
این شرکت ها، بیش از پنج هزار فرآورده گیاهی و سنتی را با مجوز از سازمان غذا و دارو تولید می کنند.

1400/06/18
10:43:36
5.0 / 5
707
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود