تشخیص یک سال زودتر سرطان ریه با هوش مصنوعی جدید

تشخیص یک سال زودتر سرطان ریه با هوش مصنوعی جدید

گردو دانلود: یک هوش مصنوعی جدید می تواند به تشخیص سریع سرطان ریه کمک نماید و تا حالا در تشخیص 97 درصد از تومورها موثر بوده است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، زود رسیدن اخبار بد می تواند خبر خوبی باشد. بر مبنای تحقیقات جدید عرضه شده در کنگره بین المللی انجمن تنفسی اروپا، دانشمندان از یک برنامه هوش مصنوعی جدید رونمایی کرده اند که می تواند علایم کلیدی سرطان ریه را در سی تی اسکن، یک سال زودتر از روش های موجود شناسایی کند.
از آنجائیکه سرطان یک بیماری پیش رونده است که تشخیص دیرهنگام آن کمتر قابل درمان است، این برنامه هوش مصنوعی جدید می تواند به نجات جان افراد بسیاری کمک نماید.
سرطان ریه شایع ترین علت مرگ ناشی از انواع بیماری های سرطان است، چونکه سالانه 1.8 میلیون نفر در سرتاسر جهان را از بین می برد. اما مشکل اینجاست که سرطان ریه در اکثر موارد، دیر تشخیص داده می شود که متأسفانه به همین سبب، درمان آن کمترین نتیجه را در بردارد. بنابراین است که محققان با استفاده از هوش مصنوعی در فرایند غربالگری سرطان ریه، به آن امیدوار شده اند، چون که فرایند تشخیص را تسریع کرده و به صورت بالقوه بیماران را در مرحله اولیه و قابل درمان تشخیص می دهد.
اسکن های رایج توموگرافی کامپیوتری(CT) مشهور به سی تی اسکن می توانند خصوصیت های تومورهای ریه را نشان دهند و بیوپسی یا جراحی بعد از سی تی اسکن می تواند بدخیمی تومور را تأیید کند. اما در بررسی و تشریح هر اسکن از یک رادیولوژیست متخصص استفاده می شود که باید 300 تصویر را برای تشخیص علایم کلیدی تومورهای ریه که می توانند بسیار ظریف و کوچک باشند، بررسی کند.
در حالیکه آزمایشات با استفاده از سی تی اسکن برای غربالگری کاندیدهای پرخطر سرطان ریه امیدوارکننده بوده است، اما چالش در دنیای واقعی این است که یک رادیولوژیست بنشیند و تک تک تصاویر را بررسی کند تا تصمیم بگیرد که کدام کاندیدهای سرطان احتیاج به آزمایش بیشتر دارند و کدام اسکن مشکلی ندارد.
حالا با کمک هوش مصنوعی به تسریع این فرایند و تشخیص تومورهای ریه، این چالش برطرف می شود.
این سیستم توسط "بنویت اودلان" از موسسه ملی تحقیقات علوم و فناوری دیجیتال فرانسه توسعه داده شده است. وی علاوه بر شرکت "ترپیکسل"(Therpixel) که یک شرکت نرم افزاری متمرکز بر هوش مصنوعی است و بر روی تصویربرداری پزشکی کار می کند، با همکاران دانشگاهی خود و محققان بیمارستان دانشگاه "نیس" هم همکاری کرد.
این برنامه هوش مصنوعی از راه مجموعه ای از سی تی اسکن ها از 888 بیمار که قبلاً تحت غربالگری معمولی رادیولوژیست ها قرار گرفته بودند و برای تشخیص رشد تومورهای مشکوک آموزش داده شد. سپس محققان این هوش مصنوعی را بر روی گروه دیگری سامل 1179 بیمار که در آزمایش غربالگری ریه شرکت کرده بودند و احتیاج به پیگیری سه ساله داشتند و در دو سال پایانی از سی تی اسکن بهره برده بودند، آزمایش کردند.
این برنامه 177 بیمار را که قبلاً مبتلا به سرطان ریه تشخیص داده شده بودند، تشخیص داد و تومورهای بدخیم را در 172 مورد از 177 موردی که توسط سی تی اسکن شناسایی شده بود، تشخیص داد و 97 درصد در تشخیص موفقیت آمیز سرطان های تهدید کننده زندگی موثر و موفق نشان داد.
بدیهی است که عدم تشخیص پنج تومور هنوز مشکل بزرگی است، اما گفتنی است که این پنج مورد دارای تومورهایی در نزدیکی مرکز قفسه سینه بودند که سخت ترین مکان برای تشخیص تورموهای سرطانی ریه نسبت به سایر قسمت های بدن انسان است.
"اودلان" اظهار داشت: غربالگری سرطان ریه به این مفهوم است که سی تی اسکن های بیشتری انجام می شود و ما رادیولوژیست کافی جهت بررسی همه آنها را نداریم. بنابراین ما باید برنامه های کامپیوتری را توسعه دهیم که بتوانند کمک کنند. مطالعه ما نشان داده است که این برنامه هوش مصنوعی می تواند تا یک سال زودتر، علایم احتمالی سرطان ریه را پیدا کند. این یک پیشرفت اساسی در کاربردهای نوپای فناوری هوش مصنوعی در زمینه های پزشکی است و می تواند به ساده سازی روند غربالگری سرطان و نجات جان افراد کمک نماید. مهم تر از همه این که اجرای برنامه های هوش مصنوعی برای تشخیص تومورهای بدخیم تنها به رادیولوژیست ها کمک می نماید و جایگزین آنها نمی گردد.
منبع:

1400/06/17
23:53:53
5.0 / 5
977
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود