3 برنامه ملی به فرآوری بذر و اندام رویشی گیاهان دارویی سرعت داد

3 برنامه ملی به فرآوری بذر و اندام رویشی گیاهان دارویی سرعت داد

گردو دانلود: معاونت علمی و فناوری اعلام نمود 3 برنامه ملی برای توسعه فناوری و فرآوری 24 گونه گیاه دارویی در کشور تعریف و اجرائی شد.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی و فناوری، برنامه ۱۰ ساله توسعه فناوری و فرآوری بذر و اندام رویشی گیاهان داروئی که توسط موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین شده است به دنبال حفظ و ثبت ذخایر ژنتیکی ۲۴ گونه گیاه دارویی در کشور است.
این گیاهان شامل گل محمدی، کدو کاغذی، انواع آویشن، بابونه، انواع مرزه، نعناع، انواع زیره، گشنیز، ترخون فرانسوی، گل راعی، سنبل الطیب، رزماری، سرخارگل، زوفا، ماریتیغال، بادرنجبوبه، گل ساعتی، مرزنجوش، زعفران، مریم گلی، آلوئه ورا، رازیانه، گل همیشه بهار و چای ترش می شود.
یکی از زمینه های بکر و مستعد در عرصه کشاورزی ایران استفاده از ظرفیت عظیم گیاهان داروئی کشور است که بنا به دلایلی تا کنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است. با وجود این که از تعداد حدود ۸ هزار گونه گیاهی در کشور بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ گونه در تقسیم بندی گیاهان داروئی قرار گرفته اند، اما فعالیتهای تحقیقاتی و اجرائی صورت گرفته طی یک دهه اخیر درصد ناچیزی از نیاز موجود در این حوزه را پاسخگو بوده است.
در حوزه گیاهان داروئی کشور به علت ابهامات علمی موجود دستیابی به بذر و اندام رویشی مناسب و واجد اصالت و سلامت بسیار دشوار است و تهیه و اجرای طرح ها و پروژه های تحقیقاتی به ویژه در حوزه فناوری و فرآوری بذر گیاهان داروئی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
با تعریف ۳ برنامه ملی مقرر است این خلاها پر شود و توسعه فناوری و فرآوری ۲۴ گونه بذر و اندام رویشی گیاهان داروئی اجرائی شود.
ثبت ذخایر ژنتیکی گیاهی و ارقام بومی و محلی گیاهان دارویی
یکی از برنامه ها در این عرصه ثبت ذخایر ژنتیکی گیاهی و ارقام بومی و محلی گیاهان دارویی است. این کار نیازمند جمع آوری توده های بومی و محلی گیاه، کاشت و تهیه شناسنامه مورفولوژیک یا به عبارتی انجام آزمون های تمایز، پایداری و یکنواختی به مدت حداقل دو سال است. بدین سبب با فرض برنامه ریزی برای انجام آزمون ها در مورد ۴ گونه گیاهی در سال می توان سالانه ۲ گونه گیاهی و طی ۱۰ سال ۲۰ گونه گیاهی را به ثبت رساند.
افزایش استانداردهای مزرعه و بذر، نهال و نهالستان گیاهان داروئی
استانداردها در این عرصه یا در جلسات مشورتی تدوین یا با استفاده از استانداردهای مشابه انتخاب می شود. در مواردی که اطلاعات موجود در منابع علمی پاسخگوی تعیین فاکتورهای استاندارد نیست باید طرح های تحقیقاتی تهیه و نسبت به بررسی موضوع اقدام نمود. با فرض تدوین استاندارد دو گونه گیاه داروئی در سال، طی ۱۰ سال می توان استاندارد بذر و یا اندام رویشی ۲۰ گونه گیاه داروئی را تدوین کرد. هم اکنون با حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حدود ۱۰ استاندارد در این عرصه تعریف شده است.
ارتقای پروتکل ها و دستورالعمل های کنترل و گواهی بذر و نهال گیاهان داروئی
کنترل و گواهی بذر گیاهان داروئی نیازمند تدوین پروتکل ها و دستورالعمل ها برای اعمال استانداردها در مراحل مختلف است. «تعیین فاکتورهای کیفی بذر»، «تعیین مقادیر فاکتورهای کیفی در مزرعه»، «تعیین مقادیر فاکتورهای کیفی در آزمایشگاه»، «تعیین روش های بازرسی مزارع تولید گیاهان داروئی» و «روش های نمونه برداری از بذر (حقیقی و غیر جنسی) گیاهان داروئی» همچون این پروتکل ها و دستورالعمل ها است.


منبع:

1400/06/11
10:29:04
5.0 / 5
759
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود