تولد فرزند از کوسه ای که ۱۰ سال بدون جفت مانده است!

تولد فرزند از کوسه ای که ۱۰ سال بدون جفت مانده است!

به گزارش گردو دانلود کوسه ماده ای که به مدت 10 سال با یک کوسه ماده دیگر در یک آکواریوم در ˮساردینیاˮ(Sardinia)، ایتالیا زندگی می کرد، صاحب فرزند شد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اینسایدر، دانشمندان می گویند این "بکرزایی" نادر امکان دارد نخستین بکرزایی برای چنین گونه ای باشد.
این کوسه که "ایسپرا"(Ispera) نام گرفته است در آکواریوم "Acquario di Cala Gonone" متولد شد. ایسپرا در زبان ساردینیایی به معنای "امید" است.
مادر این کوسه به مدت 10 سال با کوسه ی ماده ی دیگری در آکواریوم زندگی می کرد و دانشمندان گمان می کنند این نخستین نمونه ی مستند از بکرزایی در این گونه از کوسه ها است.
"بکرزایی" پدیده نادری است که در آن یک تخمک بدون لقاح با اسپرم تبدیل به جنین می شود. به نقل از لایو ساینس این پدیده در بیشتر از ۸۰ گونه ی مهره داران همچون کوسه ها، ماهی ها و خزندگان رخ می دهد.
"دمیان چپمن"(Demian Chapman)، مدیر برنامه حفاظت از کوسه ها و پرتو ماهی ها در آزمایشگاه و آکواریوم دریایی "Mote" در فلوریدا، به لایوساینس گفته است: حدود ۱۵ گونه از کوسه ها و پرتوماهی ها بکرزایی می کنند. وی افزود، باآنکه کوسه ها قادر به انجام این کار هستند اما ثابت کردن آن در حیات وحش کار دشواری است.
چپمن به لایوساینس گفته است که در طبیعت بکرزایی آخرین چاره برای کوسه های ماده ای است که قادر به یافتن جفت نیستند.
وی افزود، چنین رفتاری در کوسه هایی که اسیر شده اند و برای مدت طولانی از کوسه های نر جدا مانده اند هم رخ می دهد.
به نقل از نشنال جئوگرافیک دو گونه ی مختلف از بکرزایی وجود دارد.
یک نوع آن نامیختگی یا "اپومیکسیس"(apomixis) است که به صورت معمول در گیاهان رخ می دهد.
نوع دیگر آن که در کوسه ها رخ می دهد "اتومیکسیس" (automixis) نام دارد که در آن تلفیقی از ژن های مادر برای ایجاد جنین مورد استفاده قرار می گیرد اما جنین به صورت کامل مشابه مادر نخواهد بود.
"کریستین دوجون"(Christine Dudgeon)، محقق دانشگاه کوئینزلند استرالیا برای لایوساینس نحوه ی بکرزایی را توضیح داده است.
در بکرزایی تخمک بوجود آمده به جای ترکیب شدن با یک اسپرم با یک گویچه قطبی ترکیب می شود. گویچه قطبی سلول کوچکی است که همزمان با سلول تخم تشکیل می شود و حاوی دی ان آ مکمل است.
او افزود، از آنجائیکه تنوع ژنتیکی فرزندان حاصل از بکرزایی کاسته می شود شانس بقا هم کاسته می شود.
به نقل از نیویورک پست، زیست شناسان دریایی در آکواریوم ایتالیا نمونه ای از دی ان آ این کوسه را به آزمایشگاه ارسال کردند تا ثابت شود که "ایسپرا" از راه بکرزایی متولد شده است.
منبع:

1400/06/09
10:06:29
5.0 / 5
641
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵