کووید-19 بر تأمین سوخت موشک های اسپیس ایکس هم اثر گذاشته است!

کووید-19 بر تأمین سوخت موشک های اسپیس ایکس هم اثر گذاشته است!

شرکت ˮاسپیس ایکسˮ اعلام نموده که همه گیری کووید-۱۹ و نیاز بیماران به اکسیژن مایع، موشک های این شرکت را با کمبود سوخت رو به رو کرده است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، شرکت "اسپیس ایکس" (SpaceX) با کمبود اکسیژن مایع رو به رو است که برای سوخت موشک ها به کار می رود چونکه اکسیژن مایع هم اکنون برای درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ مورد استفاده قرار دارد. "گوئین شاتول" (Gwynne Shotwell)، رئیس اسپیس ایکس، این خبر را طی یک مصاحبه ویدئویی اعلام نمود.
شرکت اسپیس ایکس که "ایلان ماسک" (Elon Musk)، بنیان گذار و سرپرست آن است، از اکسیژن مایع بعنوان یک اکسیدکننده برای مشتعل کردن نفت سفید مایع استفاده می نماید که وظیفه تأمین نیروی موتورهای "مرلین" (Merlin) موشک های "فالکون۹" (Falcon 9) را به عهده دارد.
از طرفی، اکسیژن مایع در دستگاههای تنفسی برای درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ استفاده می شود و از آنجائیکه همه گیری این بیماری طولانی شده، ذخایر اکسیژن مایع هم رو به کاهش است.
شاتول افزود: ما در نظر داریم که مطمئن شویم بیمارستان ها، اکسیژن مایع مورد نیاز خویش را دارند. از همه کسانی که اکسیژن مایع برای اهدا کردن دارند، خواهش می کنم که برای من یک ایمیل بفرستند.
سوخت موشک با اکسیدکننده در محفظه سوخت ترکیب می شود تا در آنجا واکنش شیمیایی نشان دهد و مولکول های جدیدی بسازد. تنها مقدار قابل توجهی از گاز تولیدشده می تواند از نازل تعبیه شده در پشت موشک بیرون برود.


همان گونه که اسپیس ایکس خویش را برای کمبود بزرگی که می تواند به وقفه در پرتاب موشک فالکون۹ منجر شود، آماده می کند، بیمارستان ها هم همین راه را در پیش دارند. بیمارستان ها هم اکنون با افزایش موارد مبتلا شدن به کووید-۱۹ روبه رو هستند و این موضوع، ذخایر اکسیژن آنها را تحت فشار قرار می دهد.
بیمارستان "وایت مموریال" (White Memorial Hospital) در لس آنجلس، طی ماه گذشته حداقل ۲۰۰ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ را در یک روز داشته است. گزارش ها حاکی از این هستند که این آمار، بیمارستان را وادار کرده است تا ذخیره اکسیژن خویش را از ۶۰۰۰ گالن به ۹ هزار گالن افزایش دهد اما این کار زمان می برد.
"مارا برایانت" (Mara Bryant)، مدیر اجرایی بیمارستان وایت مموریال که بیمارستانی را در کالیفرنیا هم اداره می کند، در مصاحبه ای اظهار داشت: هنگامی که در مورد کووید-۱۹ صحبت می نماییم، کمبود اکسیژن بدترین کابوس است. جریان زیادی از اکسیژن مورد نیاز است تا بتوان به مردم در مقابله با کروناویروس کمک کرد اما فراهم کردن این میزان از اکسیژن، بسیار دشوار است.
منبع:

1400/06/05
23:11:48
5.0 / 5
690
تگهای خبر: تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱