راهبرد پژوهشگران برای ابداع یک واکسن جدید برای سل

راهبرد پژوهشگران برای ابداع یک واکسن جدید برای سل

پژوهشگران آمریکایی تلاش می کنند تا با راهبرد ویژه خود، واکسن جدیدی را برای پیش گیری از سل ابداع کنند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه پردو، باکتری "مایکوباکتریوم توبرکلوزیس"(Mycobacterium tuberculosis)، باکتری عامل سل است که یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان بشمار می رود و سالانه به مرگ بیش از ۱.۵ میلیون نفر منجر می شود. حدود یک سوم جمعیت جهان به شکل نهفته به این باکتری آلوده هستند. واکسن ب.ث. ژ، به شکل گسترده ای برای مقابله با سل مورد استفاده قرار می گیرد اما میزان محفاظت آن در مقابل سل نوزادان و بزرگسالان، متغیر است. این محفاظت می تواند بین صفر تا ۸۰ درصد در نوزادان، متغیر باشد. کودکان بطور معمول واکسینه می شوند اما انتشار مایکوباکتریوم توبرکلوزیس در مغز و مننژیت سلی همچنان ادامه دارد.
پژوهشگران "دانشگاه پردو"(Purdue University) و موسسه پژوهشی "هیوستون متودیست"(Houston Methodist)، با ارائه آنتی ژن و بواسطه اتوفاژی، فرمول جدیدی را برای واکسن سل ابداع نموده اند که به افزایش واکنش سلول تی می انجامد. "چیناسوامی جگانات"(Chinnaswamy Jagannath)، استاد موسسه هیوستون متودیست در بررسی های خود نشان داد که این فرمول جدید می تواند توسعه واکنش های ایمنی مخصوص سل را بهبود ببخشد. جگانات با دکتر "سورش میتال"(Suresh Mittal)، استاد برجسته برجسته ویروس شناسی دانشگاه پردو دراین زمینه همکاری کرد.
میتال اظهار داشت: روش واکسیناسیون ما، چه بدون واکسیناسیون پیشین ب.ث. ژ و چه با وجود آن، تاثیر یکسانی دارد. این واکسن بسیار مهمست برای اینکه بیشتر مردم در کشورهایی که بصورت بومی با سل درگیر هستند، پیش تر با ب.ث. ژ ایمن سازی شده اند.
پژوهش های آزمایشگاه میتال، بسترهای تحویل واکسن را بررسی می کنند و آزمایشگاه جگانات، ارسال از راه بینی را برای این واکسن سل مورد استفاده قرار داده است.
میتال افزود: نکته مهم در مورد پژوهش ما این است که می تواند در مورد سایر بیماریهای عفونی و احیانا در ایمنی درمانی سرطان نیز به کار برود.
این گروه پژوهشی، با "دفتر تجاری سازی فناوری"(OTC) در "بنیاد پژوهشی پردو"(PRF) همکاری کرده اند تا فناوری خودرا به ثبت برسانند و همین طور به دنبال شرکایی برای ادامه توسعه آن هستند. گام بعدی برای فرمول بندی واکسن، انجام دادن یک پژوهش جهت بررسی اثربخشی واکسن در یک مدل از نخستی سانان غیرانسانی است. میتال اظهار داشت: بااینکه هم اکنون هیچ آزمایش انسانی برنامه ریزی نشده است اما تکمیل موفقیت آمیز این پژوهش، مبنایی برای یک آزمایش انسانی خواهد بود.
این پژوهش، در مجله "Cell Reports Medicine" به چاپ رسید.1400/06/02
10:40:18
5.0 / 5
839
تگهای خبر: دانشگاه , سایت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود