شهرنشینی سبب بزرگ تر شدن خیلی از گونه های پستانداران شده است!

شهرنشینی سبب بزرگ تر شدن خیلی از گونه های پستانداران شده است!

به گزارش گردو دانلود مطالعات جدید نشان داده است که شهرنشینی سبب افزایش سایز خیلی از گونه های پستانداران شده است و علت آن می تواند وفور غذا در مکان های پرجمعیت باشد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، این یافته ها با فرضیه خیلی از دانشمندان در خصوص کوچک تر شدن پستانداران به دنبال شهرنشینی مغایرت دارد.
ساختمان ها و جاده ها میزان بیشتری از گرما را در خود حفظ می کنند و بنابراین شهرها گرم تر از سایر منطق مثل دشت ها هستند. بر طبق یک اصل زیست شناسی، حیوانات به صورت معمول در محیط های گرم کوچک تر از هم نوعانشان در محیط های سرد هستند. به این اصل زیست شناسی قانون برگمان گفته می شود.
با این وجود محققان موزه تاریخ طبیعی فلوریدا با بررسی اندازه های جمع آوری شده از بدن و قد حدودا ۱۴۰ هزار گونه پستاندار متعلق به آمریکای شمالی طی ۸۰ سال گذشته به الگوی غیرمنتظره ای دست یافته اند. آنها دریافتند که پستاندارانی که در شهرها زندگی می کنند وزن و قد بیشتری نسبت به همتایان روستایی خود دارند.
مگی هانتاک (Maggie Hantak)، نویسنده ی اصلی این مقاله می گوید: از نظر تئوری، حیوانات ساکن در شهرها باید اندازه ی کوچکتری در نتیجه ی گرمای هوا داشته باشند با این وجود شواهد چیز دیگری را نشان داده است. این مقاله نشان داده است که قانون برگمان به تنهایی بر اندازه ی حیوانات اثر نمی گذارد و عوامل دیگری هم تعیین کننده هستند.
هانتاک و همکارانش مدلی ساختند که نشان داده است چگونه آب و هوا و تراکم جمعیت بر اندازه ی پستانداران اثر می گذارد. در این مدل با کاهش دما اندازه و قد حیوانات افزایش یافت که نشان دهنده ی قانون برگمان است اما این مورد وقتی جمعیت یک منطقه متراکم تر بود شدیدتر رخ می داد.
روبرت گورالنیک (Robert Guralnick)، از موزه تاریخ طبیعی فلوریدا می گوید: پستاندارانی که در شهرها زندگی می کنند به صورت شگفت آوری فارغ از دما اندازه ی بزرگ تری دارند. این مورد نشان داده است که اثر شهرنشینی بر اندازه ی حیوانات بیشتر از اثر تغییرات آب وهوایی است. او اضافه کرد: ما انتظار این نتیجه را نداشتیم.
در حدود یک دهه پیش، دانشمندان اخطار دادند که با افزایش دما اندازه ی خیلی از گونه های حیوانی کاسته می شود. گونه های کوچک تر امکان دارد فرزندان کمتر یا کوچک تر داشته باشند و کوچک شدن حیواناتی که طعمه سایر حیوانات هستند به شکارچیان برای یافتن منابع غذایی بیشتر فشار وارد می نماید.
گورالنیک و هانتاک امیدوارند یافته های آنها سبب شود تا سایر محققان عامل شهرنشینی را هم در بررسی اندازه ی بدن حیوانات دخیل کنند.
گورالنیک می گوید: هنگامی که به حیوانات در ۱۰۰ سال آینده فکر می نماییم اغلب مردم معتقدند که گرمایش زمین سبب کوچک تر شدن گونه های مختلف می شود اما اگر گرمایش زمین مهم ترین عامل نباشد چطور؟ اگر شهرنشینی منجر به چاق شدن پستانداران شود؟
هانتاک می گوید: همه ی حیوانات به تغییرات محیطی بوجود آمده توسط انسان ها واکنش یکسانی نشان نمی دهند. محققان تأثیر تغییرات آب و هوایی و شهرنشینی را بر رفتار و عادات حیوانات مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که اندازه ی حیواناتی که برای کاهش متابولیسم به خواب زمستانی می روند به دنبال افزایش دما بیشتر از سایر حیوانات کاسته می شود.
به گفته ی گورالنیک، وفور آب و مواد غذایی در شهرها و نبود شکارچی سبب می شود که پستانداران شهرنشین موفق تر از همتایان روستایی خود عمل کنند.
هانتاک می گوید: باآنکه از نظر زیست شناسی اندازه ی بزرگ تر برای پستانداران بهتر است اما هنوز تاثیرات بلندمدت رژیم های غذایی صنعتی بر روی این حیوانات شهرنشین مشخص نشده است.1400/05/27
23:39:56
5.0 / 5
792
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴