آنزیم های کارآگاه محل اختفای ویروس ها را پیدا می کنند!

آنزیم های کارآگاه محل اختفای ویروس ها را پیدا می کنند!

گردو دانلود: پژوهشگران ˮدانشگاه واشنگتنˮ در بررسی جدید خود، آنزیم هایی را شناسایی کرده اند که مانند یک ˮکارآگاهˮ، محل اختفای ویروس ها را پیدا می کنند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، بااینکه تعدادی از انواع ویروس های آران ای، خودرا می پوشانند تا در سلول پنهان شوند و کپی هایی را از خود تکثیر کنند اما ممکنست "آنزیم های کارآگاه"(detective enzyme)، محل اختفای آنها را پیدا کنند. یک تغییر جزئی در رمز ژنوم سلول ها، ظرفیت تولید این حسگرها را به آنها می بخشد.
خیلی از ویروس های آران ای رشته مثبت، راهبرد مشترکی برای پیش گیری از تشخیص داده شدن توسط سلول ها دارند تا تعداد آنها افزایش یابد. از میان این ویروس ها می توان به کروناویروس، فلاوی ویروس هایی مانند "ویروس نیل غربی"(West Nile virus)، ویروس "زیکا"(Zika) و "پیکورناویروس ها"(Picornaviruses) عامل فلج اطفال و تعدادی از التهابات قلبی و مغزی اشاره نمود.
این نوع ویروس ها بعد از حمله کردن به یک سلول، بر قسمتی از غشای درون سلول غلبه می کنند. آنها این اندامک اصلاح شده را بعنوان پناهگاهی برای تکثیر خود به کار می برند. به همین دلیل، محصولات ویروسی آنها در مقابل خیلی از سنسورهای ایمنی ذاتی سلول محافظت می شوند.
یک پژوهش جدید که در "دانشگاه واشنگتن"(University of Washington) انجام شده است، نشان میدهد که آنزیمی موسوم به "OAS1"، نقاط مخفی این ویروس ها را هدف می گیرد. آنزیم های خانواده OAS توسط اینترفرون ترغیب می شوند تا ویروس های آران ای و محل اختفای آنها را جستجو کنند. این شناسایی، به سلول برای دفاع در مقابل حمله کمک می نماید.
بااینکه پژوهش های بسیاری، اهمیت پروتئین های OAS را در فعال سازی آنزیمی که آران ای ویروس را جدا می کند، نشان داده اند اما اطلاعات کمی در مورد نقش پروتئین های OAS در وسعت فعالیت ضد ویروسی دردسترس است.
بیشتر سنسورهای ویروس آران ای سلول برای تشخیص ویروس ها در "سیتوزول"(Cytosol) مستقر شده اند که بین هسته و غشای خارجی سلول قرار دارد. آنها آران ای ویروس را که طی عفونت، در سیتوزول تجمع می کند، احساس می کنند.
در مقابل، پروتئین "OAS1 p46" در سیستم غشای داخلی خصوصاً "شبکه آندوپلاسمی"(Endoplasmic Reticulum) و "دستگاه گلژی"(Golgi apparatus) قرار دارد. دستگاه گلژی، یک اتاقک سلولی است که پروتئین ها در آن بسته بندی و ارسال می شوند.
ایزوفرم OAS1 p46، یک ماده بیوشیمیایی است که تنظیم می شود و توانایی انتقال به غشا را به پروتئین می بخشد. این ایزوفرم از آمینواسیدهایی که در انتهای دنباله پروتئین قرار دارند، کمک می گیرد تا فعالیت ضد ویروسی آنرا بهبود ببخشد.
در مقاله این پژوهش آمده است: هدف قرار دادن سنسورهای ذاتی آران ای در سیستم غشایی ممکنست توانایی آنها را در درک آران ای تولید شده توسط ویروس هایی که از این اتاقک ها برای تکثیر استفاده می نمایند، افزایش دهد.
پژوهشگران دریافتند که محل قرار گرفتن ایزوفرم OAS1 p46 در این غشاها، دسترسی سنسورهای ویروسی سلول را به محل های تکثیر ویروس می افزاید. این موضوع، فعالیت ضد ویروسی قوی تری را در مقابل انواع ویروس آران ای به همراه دارد که از راهبرد پنهان شدن در غشا برای تکثیر مخفیانه استفاده می نمایند.
"رام ساوان"(Ram Savan)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: تجزیه و تحلیل ویروسی ما نشان میدهد که ایزوفرم OAS1 p46 در مقابل چندین ویروس آران ای رشته مثبت همچون فلاوی ویروس، پیکورناویروس و کروناویروس، خاصیت ضد ویروسی دارد.
دانشمندان، این پژوهش را با بررسی نمونه های آزمایشگاهی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ ادامه دادند و مزایای این روش را ارزیابی کردند.
رام ساوان افزود: ما در این پژوهش، یک نوع تک-نوکلئوتیدی را در ژن OAS1 شناسایی می نماییم که به بررسی شدت کووید-۱۹ می پردازد.
ساوان اضافه کرد: داده های ژنتیکی، ارتباط قوی "اللA" یا "A allele" را که ایزوفرم پروتئین OAS1 p42 را تولید می کند، با بیماری شدید کووید-۱۹ نشان میدهد. از طرف دیگر، اللG تولیدکننده پروتئین OAS1p46، به محافظت در مقابل کووید-۱۹ شدید می پردازد. الل در حقیقت ژن کنترل کنندهٔ یک صفت است که در یک جایگاه مشخص روی کروموزوم قرار گرفته است.
پژوهشگران بطور خلاصه گفتند: یافته های ما نشان می دهند که هدف قرار دادن غشاهای داخلی، برای عملکرد ضد ویروسی OAS1 در مقابل انواع خاصی از پاتوژن های مهاجم ایمنی، مهم است. این مساله نشان میدهد که هدف قرار دادن غشای داخل سلول چقدر در تشخیص ویروس های خطرناکی که روی این لایه ها تکثیر می شوند، مهم می باشد. همین طور این نتایج نشان می دهند که کنترل تکثیر کروناویروس در ابتدای عفونت بواسطه ایزوفرم OAS1-p46، عامل مهمی در کاهش شدت بیماری کووید-۱۹ بشمار می رود.



1400/05/26
16:10:46
5.0 / 5
770
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳