رصد اتفاقی سیاره فراخورشیدی نادر با میزان زیادی آب!

رصد اتفاقی سیاره فراخورشیدی نادر با میزان زیادی آب!

به گزارش گردو دانلود ماهوراه ی ˮچیاپسˮ (CHEOPS) به صورت تصادفی سیاره  فراخورشیدی نادری را رصد کرده است که هیچ نمونه ی شناخته شده ی مشابهی ندارد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، ماهواره ی "چیاپس" که به دنبال دو سیاره ی فراخورشیدی دیگر در منظومه ی دیگری بود به صورت تصادفی موفق به رصد این سیاره ی نادر شد.
این سیاره که "Nu۲ Lupi d" نام دارد در فاصله ی ۵۰ سال نوری از زمین در صورت فلکی گرگ قرار گرفته است و به دور ستاره ای به نام "Nu۲ Lupi" می چرخد. این سیاره ۲.۵ برابر از زمین بزرگ تر است و جرم آن ۹ برابر زمین است.
دانشمندان از داده های قدیمی سایر رصدها و مدل سازی ها استفاده کردند تا چگالی و ترکیبات این سیاره و سیارات همسایه آنرا بیابند. آنها دریافتند که درون این سیاره سنگی است و میزان بسیار بیشتری آب نسبت به زمین دارد. با این وجود آب موجود در این سیاره مایع نیست و یخ پرفشار و بخار آب با دمای بالا این سیاره را تبدیل به مکانی غیرقابل سکونت کرده است.
در سال ۲۰۱۹ ستاره شناسان سوئیسی اعلام نمودند که موفق به کشف سه سیاره فراخورشیدی در اطراف ستاره ای درخشان و مشابه خورشید شده اند. این سه سیاره جرمی بین زمین و نپتون داشتند و هر ۱۲، ۲۸ و ۱۰۷ روز به دور ستاره ی خود می چرخیدند.
یان الیبرت(Yann Alibert) استاد اخترفیزیک از دانشگاه برن و یکی از نویسندگان این مقاله می گوید: ما دو سیاره ی دیگر را می شناختیم و بنابراین تلسکوپ "چیاپس" را برای رصد به سمت این منظومه قرار دادیم.
دیوید ارنرایچ(David Ehrenreich)، استاد دانشگاه ژنو و دانشمند این مأموریت می گوید: به علت دور بودن این سیاره از ستاره ی مادر، میزان تشعشعات خورشیدی که به آن می رسد نسبت به سایر سیارات کمتر است و هرچه یک سیاره تشعشعات کمتری دریافت کند در طول زمان تغییر کمتری می کند و می تواند اطلاعات بهتری هم از منشا خود عرضه نماید.
با این وجود تابحال سیارات این چنینی کمی کشف شده است و از آن جا که نور کمی از آنها به زمین می رسد بررسی آنها دشوار است اما این ستاره ای که این سیاره به دور آن می چرخد به زمین نزدیک است، ازاین رو مطالعه آن هم آسان تر است.
فتوبمب به حالتی گفته می شود که در حین عکسبرداری شی دیگری ناگهان وارد تصویر می شود. این اتفاق برای تلسکوپ "چیاپس" رخ داد. زمانی که ماهواره ی "چیاپس" درحال تصویربرداری از منظومه ای در فاصله ی ۵۰ سال نوری بود این سیاره ناگهان وارد تصویر شد.
منبع:

1400/05/10
12:59:17
5.0 / 5
692
تگهای خبر: دانشگاه , عكس , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود