ابداع یك مولكول مهندسی شده برای درمان انواع سرطان

ابداع یك مولكول مهندسی شده برای درمان انواع سرطان

گردو دانلود: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی مولکول مهندسی شده ابداع نموده اند که می تواند برای درمان انواع سرطان به کار برود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از سایتک دیلی، پژوهشگران "بیمارستان مانت ساینای" (Mount Sinai Hospital) آمریکا، یک عامل درمانی ابداع نموده اند که در آزمایشگاه، اثربخشی بالایی را در ایجاد اختلال در یک مسیر بیولوژیکی نشان داده است و می تواند به نجات یافتن از سرطان کمک نماید.

این عامل درمانی، یک مولکول مهندسی شده موسوم به "MS21" است که به از میان رفتن آنزیم "AKT" کمک می نماید. این آنزیم در خیلی از سرطان ها، بیش از حد فعال است. این پژوهش، شواهدی را ارائه می دهد که نشان می دهند تخریب دارویی AKT، یک درمان متناسب برای سرطان هایی است که ژن های ویژه ای در آنها جهش می یابند.

آنزیم AKT بطور معمول بصورت غیرطبیعی در سلول های سرطانی فعال می شود تا رشد تومور را تحریک کند. از بین بردن AKT، این روند را معکوس می کند و به مهار رشد تومور می پردازد.

"ریمون پارسونز" (Ramon Parsons)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پژوهش ما، یک پایه محکم برای توسعه بالینی عامل از بین بردن AKT به وجود می آورد تا سرطان هایی را که در آنها یک ژن خاص جهش می یابد، درمان کند. بررسی سرطان های انسانی نشان داد که ۱۹ درصد تومورها، حداقل یکی از این جهش ها را دارند. این مساله ثابت می کند که تعداد قابل توجهی از بیماران مبتلا به سرطان می توانند از عامل تخریب کننده AKT سود ببرند.

پژوهشگران، MS21 را روی سلول های مبتلا به سرطان انسانی آزمایش کردند تا کارآیی آن در درمان سرطان مورد بررسی قرار بگیرد. این گروه پژوهشی تلاش می کنند با توسعه MS21، امکان آزمایش بالینی روی بیماران را فراهم آورند.

"جیان جین" (Jian Jin)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: تبدیل کردن یافته های این پژوهش به روش های درمانی مؤثر برای سرطان، در اولویت قرار دارد، برای اینکه جهش هایی که در این پژوهش ارائه می شوند، متداول ترین مسیرهای فعال شده در سرطان های انسانی هستند؛ اما این تلاش ها می توانند چالش برانگیز باشند.

این پژوهش در مجله "Cancer Discovery" به چاپ رسید.

منبع:

1400/05/03
14:45:02
5.0 / 5
514
تگهای خبر: پروژه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود