اندازه گیری قند خون در چند دقیقه با روشی غیرتهاجمی

اندازه گیری قند خون در چند دقیقه با روشی غیرتهاجمی

دانشمندان در تلاشند تا با روشی جدید اندازه گیری سطح قند خون را برای افراد مبتلا به دیابت آسان تر کنند. با این روش دیگر نیازی به خون گیری از نوک انگشتان دست نخواهد بود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان دانشگاه "نیوکاسل" استرالیا نواری غیرتهاجمی تولید کرده اند که می تواند سطح گلوکز خون را در بزاق تشخیص دهد.
اگر این نوار تشخیص قند خون وارد بازار شود، افراد دیابتی دیگر برای اندازه گیری سطح قند خون نیازی به خون گرفتن از سر انگشت خود ندارند و کافی است این نوار را بر روی زبان خود قرار دهند و پس از گذشت چند دقیقه نتیجه را در یک اپلیکیشن روی تلفن همراه خود مشاهده کنند.


این پروژه ۳.۴ میلیون پوند از دولت استرالیا بودجه دریافت کرده است و ساخت تاسیسات آن امسال آغاز خواهد شد و تولیدات آن هم در سال ۲۰۲۳ شروع می شود.
در آینده میتوان این نوارها را به قیمت یک پنی از داروخانه خریداری کرد.
این تحقیقات توسط پل داستور(Paul Dastoor)، استاد فیزیک دانشگاه نیوکاسل در نیو ساوت ولز انجام گرفته است و ایده ساخت چنین دستگاهی با دیدن همسرش که معلم دبستان است و به برخی کودکان در اندازه گیری قند خون کمک می نماید به ذهنش رسیده است.
او می گوید: این آزمایش می تواند بدون درد و با هزینه کم باشد. در آینده آزمایش هایی خواهیم داشت که برای انجام آنها نیاز نیست روزانه چهار تا شش بار از انگشتان دست خون بگیریم.
مقادیر گلوکز موجود در بزاق کم است، ازاین رو برای اندازه گیری آن به ابزار دقیق و قدرتمندی احتیاج داریم.
این نوار یک سنسور زیستی است و واکنش های زیستی و شیمیایی را با تولید سیگنال اندازه می گیرد.
اندازه ی آن مشابه یک آدامس است اما بسیار نازک تر.


درون آن آنزیمی به نام گلوکز اکسیداز وجود دارد و وقتی روی زبان قرار می گیرد با گلوکز موجود در بزاق واکنش نشان داده و پراکسید هیدروژن بوجود می آورد. سپس پراکسید هیدروژن به یون های هیدروژن تبدیل گشته و سیگنال های الکتریکی به تلفن همراه هوشمند می فرستد.
این نوارها را میتوان با هزینه کمی تولید کرد. از آنجائیکه جوهر استفاده شده در آن دارای ذرات نیمه رسانا است میتوان آنرا دانلود و بوسیله ی یک چاپگر چاپ کرد.
پروفسور داستور می گوید: تصور کنید نوار اندازه گیری قند خون خویش را بتوانید در خانه چاپ کنید.
به نقل از پروفسور داستور از این تکنولوژی میتوان برای آزمایش کووید-۱۹، هورمون ها و سرطان هم بهره برد.
این دانشگاه هم اکنون با همکاری دانشگاه هاروارد درحال استفاده از این تکنولوژی برای آزمایش کووید-۱۹ هستند.
بیشتر از ۴۶۰ میلیون بزرگسال در سرتاسر جهان درگیر دیابت هستند.
منبع:

1400/04/23
19:25:16
5.0 / 5
630
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود