در یك شركت دانش بنیان؛

انواع مكمل های دام و طیور تولید شد

انواع مكمل های دام و طیور تولید شد

یک شرکت دانش بنیان با ورود به حوزه تولید مکمل های دام و طیور، توانسته 4 محصول را به تولید و بازار برساند.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی و فناوری، صنعت دام و طیور با گردش مالی سالانه بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان یکی از صنایع مهم در امنیت غذایی کشور است. باتوجه به وارداتی بودن بخش عمده ای از افزودنی های مورد استفاده در این صنعت شامل مکمل های ویتامینی، آنزیم ها، توکسین بایندر، محرک های رشد جایگزین آنتی بیوتیک، اسیدهای آمینه عبوری و غیره وارداتی است و ارزبری بالایی دارند. بنا بر این کوشش برای کاهش واردات می تواند در وضعیت تحریم سبب توسعه صنعت و اشتغالزایی شود.
بر همین اساس، یک شرکت دانش بنیان به حوزه تولید تولید مکمل، کنسانتره و افزودنی های خوراک دام و طیور و تولید توکسین بایندر، محرک رشد گیاهی و بلوس کلسیم ورود کرده است.
محصولات تولیدی این شرکت در زمینه های مختلف صنعت دام و طیور کاربردی است.
توکسین بایندر
توکسین های موجود در اقلام خوراکی، علاوه بر کاهش ارزش غذایی خوراک سبب بروز اثرات منفی بر عملکرد، تولید مثل و همین طور کاهش عمر اقتصادی دام می شوند. این سموم سبب تخریب بافت های کبدی، کلیوی شده و با استفاده منفی بر دستگاه گوارش سبب کاهش هضم و جذب می شوند بنا بر این برای کاهش این اثرات استفاده از توکسین بایندر ضروری می باشد.
این محصول نیز توسط این شرکت تولید شد؛ برمبنای اخرین امار، سالانه بیش از ۴ هزار تن از این ماده در کشور مورد نیاز است که عمده نیاز بصورت وارداتی تامین شده و میزان ارزبری آن حدود ۱۰ میلیون دلار است.
بلوس کلسیم
بیشتر گاوها در دوره شیردهی دوم یا بالاتر، تحت تاثیر هیپوکلسیمی گذرا قرار می گیرند. بطور معمول هیپوکلسیمی تحت درمانگاهی در مقایسه با موارد تب شیر درمانگاهی هزینه های بالاتری به دامداری های گاو شیری تحمیل می کنند.
توانایی مکمل های دهانی کلسیم در پشتیبانی از غلظت کلسیم خون متفاوت هستند، اما همه اشکال آن مکمل های مناسبی برای گاوهای شیری نیستند. مکمل های دهانی کلسیم روش بهتری برای پشتیبانی از گاوهایی است که علایم اولیه تب شیر را نشان می دهند، اما هنوز زمین گیر نشده اند.
درمان پیشگیرانه با بهره گیری از کلسیم دهانی پیرامون زایش می تواند خطر مشکلات بعد از زایش را کاهش و تولید شیر را در گاوهای شیری هدف افزایش دهد. این محصول دارای وزن ۲۰۰ گرم الست و ۴۰ گرم کلسیم را در مدت کمتر از یک ساعت در اختیار گاو قرار می دهد. متعاقب مصرف این بلوس ظرف مدت کمتر از یک ساعت غلظت کلسیم خون را به سطح طبیعی می رساند.
با توجه به این که هر گاو در هر چرخه تولیدی به ۲ عدد بلوس نیاز دارد، نیاز سالانه آن حدود ۲ میلیون عدد است که با میانگین قیمت ۲ دلار حدود ۴ میلیون دلار صرفه جویی ارزی دارد. بلوس کلسیم نیز توسط این شرکت دانش بنیان به تولید رسید.
محرک رشد گیاهی
در صنعت طیور استفاده از جایگزین های آنتی بیوتیک و به خصوص گیاهان دارویی مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به این که اسانسهای گیاهی فرار بوده و قیمت بالایی دارند شرکت سروش سبز البرز موفق به تولید اسانس نانو کپسوله شده است. این ترکیب مقدار مصرف اسانس را به میزان ۹۰ درصد کاهش داده و سبب کاهش تبخیر اسانس شده است.
این محصول در روده که محل هدف متخصصین تغذیه است آزاد شده و اثرات مثبت خودرا اعمال می کند. محصولات مختلفی در بازار از کشورهای مختلف وارد کشور شده اند ولی قیمت آنها بالا بوده و محصول ما با کارایی حدودا مشابه و قیمت ۲۰ هزار تومان قابل رقابت است.
با توجه به نیاز سالانه حدود ۱۰۰۰ تنی این محصول و حداقل قیمت ۳ دلاری آن، میزان ارزبری آن حدود ۳ میلیون دلار است. این مجرک رشد گیاهی نیز توسط این شرکت تولید شد.
مکمل و کنسانتره های ویژه دام وطیور
این شرکت باتوجه به تیم تحقیق و توسعه خود مبادرت به فرمولاسیون اقتصادی و ویژه برمبنای نوع مزارع و میزان تولید دام ها کرده است و در فصول مختلف باتوجه به وجود استرس های محیطی اهتمام در حفظ پتانسیل تولیدی دام و طیور دارد. برای مثال در فصل گرم برای حفظ باروری دامها مکمل های ویژه باروری تولید می شود.

1400/04/17
13:13:50
5.0 / 5
775
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود