رباتی كه برای رسیدن به یخ، ماه را منفجر می كند! بعلاوه فیلم

رباتی كه برای رسیدن به یخ، ماه را منفجر می كند! بعلاوه فیلم

گردو دانلود: یک ربات حفاری ماه بوسیله حفاری سنگ های ماه با انفجارهای کوچک به یخ می رسد، یخی که زیر سطح ماه است و می تواند برای نوشیدن آب، سوخت موشک و سایر منابع حیاتی در ماموریت های ماه و فراتر از آن استفاده گردد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکتی موسوم به "مستن اسپیس سیستمز"(Masten Space Systems) مستقر در کالیفرنیا درحال ساخت یک سیستم کاوشگر رباتیک برای استخراج یخ روی ماه با بهره گیری از انفجارهای کنترل شده است.
این کاوشگر موسوم به "راکت ام"(Rocket M) یخ ماه را که برای حفظ حضور پایدار انسان در ماه و امکان انجام ماموریت های آینده به مریخ و فراتر از آن بسیار حیاتی خواهد بود، استخراج خواهدنمود.
از یخ موجود در ماه می توان برای نوشیدن آب، سوخت موشک و سایر منابع حیاتی در ماموریت های "آرتمیس" ناسا بهره برد که هدف آن بازگرداندن انسان به ماه تا سال ۲۰۲۴ است.
کاوشگر "Rocket M" ابتکار شرکت "مستن" برای چالش موسوم به "یخ را بشکن"(Break the Ice) ناسا است که خواهان ارائه طراحی های نوآورانه برای حفاری منابع در ماه بمنظور کاهش نیاز به ارسال منابع از زمین بود.
چالش "یخ را بشکن" ناسا از علاقه مندان می خواهد کاوشگرهایی را طراحی نمایند که بتواند در منطقه ای در قطب جنوب ماه موسوم به "آیتکن"(Aitken) که تصور می شود تقریباً ۷۰ میلیون کیلوگرم یخ دارد، فرود بیاید و حفاری کند.
کاوشگر "Rocket M" از انفجارهای کنترل شده برای حفاری خاک و شکستن سنگ های ماه استفاده می نماید و از آنجا یخ را استخراج می کند. شرکت "مستن" که یک دستگاه فرودگر ماه نیز ساخته است، می گوید پیش بینی می شود که این کاوشگر حداکثر ۱۲ دهانه را در هر روز حفاری کند و در هر دهانه ۱۰۰ کیلوگرم یخ استخراج کند.


این کاوشگر که وزنی معادل ۱۱۶۵ کیلوگرم دارد به لطف فرودگر خود پشتیبانی می شود و روی ماه فرود خواهد آمد. هنگامی که در مکان مورد نظر قرار بگیرد، از یک موشک با نیروی ۴۴۴ نیوتنی که زیر محفظه تحت فشار آن قرار گرفته، استفاده می نماید که به کاوشگر اجازه می دهد تا دو متر زیر سطح ماه به حفاری استخراج بپردازد.
شرکت سازنده می گوید: طی پروسه استخراج، شعله انفجاری ناشی از شلیک موشک درون محفظه، خاک و سنگ را می شکافد و سپس یک سیستم شبیه به جاروبرقی، ذرات یخ را از گرد و غبار باقی مانده جدا می کند و آنرا به داخل ظروف ذخیره سازی منتقل می کند.
این کاوشگر نیروی خودرا از صفحات خورشیدی می گیرد و قادر می باشد با سرعتی معادل ۳.۴۵ کیلومتر در ساعت حرکت نماید و همین طور می تواند از شیب های ۲۰ درجه صعود کند، به این معنا که بطور بالقوه می تواند برای ماموریت های آینده در مریخ نیز باارزش باشد.
در بیانیه این شرکت همین طور آمده است: آب ذخیره شده را می توان با بهره گیری از انرژی خورشیدی به اکسیژن و هیدروژن الکترولیز کرد تا انرژی موتور موشک را برای بیش از پنج سال حفاری تامین کرد.
از لحاظ نظری چنین سیستم هایی به پایگاه های فضایی آینده امکان می دهند تا در تمام طول سال فعالیت کنند و امکان اکتشافات جدید در کیهان را فراهم می کنند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1400/04/02
23:19:30
5.0 / 5
969
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳