فضانوردان هم با تاید لباس هایشان را خواهند شست

فضانوردان هم با تاید لباس هایشان را خواهند شست

به گزارش گردو دانلود ناسا به تازگی با شرکت ˮتایدˮ(tide) همکاری کرده است تا دو محصول شوینده را برای انجام آزمایشاتی به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستد و دریابد چگونه فضانوردان می توانند لباس های کثیف خویش را در فضا بشویند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، تاید(Tide) یک نام تجاری برای پودر رختشویی است که هم اکنون به شرکت "پروکتر اند گمبل" متعلق می باشد. تاید به فضانوردان کمک خواهد نمود تا لباس های کثیف خویش را هنگام حضور در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) با شوینده لباسشویی مورد تأیید فضا تمیز کنند.
این شرکت یک توافقنامه فضایی را با ناسا امضا کرد تا به ناسا اجازه دهد اواخر سالجاری و سال آینده میلادی یک جفت مواد شوینده و از بین برنده لک تاید را به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال نمایند. این محموله شامل شوینده کاملا تجزیه پذیر یعنی دستمال مرطوب "Tide To Go Wipes" و قلم لکه بر "Tide To Go" خواهد بود.
شرکت مادر پروکتر اند گمبل تاید حالا درحال توسعه یک ترکیب خشک کن-ماشین رخت شویی(washer-dryer combo) است که با داشتن حداقل مقدار آب و مواد شوینده می تواند روی ماه یا حتی مریخ کار کند. تاید و ناسا امیدوارند که بتوانند یکی از اشکالات فضانوردان که دورانداختن تعداد زیادی لباس به صورت سالانه است را حل کنند. آنها لباس ها را در سطل زباله می اندازند و در جو رها می کنند تا بسوزد. از آنجائیکه راهی برای شستشوی لباس وجود ندارد حدود ۱۵۰ پوند لباس برای هر خدمه به ایستگاه فضایی بین المللی می رود و این مقدار می تواند برای افرادی که طی سالهای آینده به مریخ سفر خواهند کرد، سه برابر شود.


شوینده های فضایی که این شرکت به ایستگاه فضایی بین المللی خواهند فرستاد بسیار کاربردی بوده و به صورت خاص برای رفع بوی بد، تمیزی و پاکسازی لکه ها برای موارد قابل شستشو که در مأموریت های فضایی عمیق استفاده می شوند، طراحی شده است. گفتنی است استفاده از آنها در یک سیستم آب حلقه بسته مناسب می باشد.
همچنین با ارسال این مواد به ایستگاه فضایی بین المللی، فضانوردان آزمایشی به نام "Mission PGTide" را انجام خواهند داد که طی آن اعضای خدمه برای مشاهده پایداری مواد تمیزکننده در شرایط ریز گرانش و هنگام قرار گرفتن در معرض سطح تابش در فضا آزمایشاتی را انجام خواهند داد.
تاید امیدوار است که شوینده های آن بتوانند این مشکل را در فضا حل کند چون که فضانوردان ایستگاه فضایی هر روز برای مقابله با اثرات بی وزنی عضله و استخوان، دو ساعت ورزش می کنند و به سرعت لباس های ورزشی خویش را به علت بوی بد تعویض می کنند. این در شرایطی است که ناسا و دیگر شرکای ایستگاه فضایی به دنبال تولید لباس های خاص ضد میکروبی برای حل این مورد هستند.
در آزمایش اولیه شرکت "پروکتر اند گمبل" مواد شوینده سفارشی برای فضا را در ماه دسامبر ارسال خواهد نمود تا دانشمندان بتوانند واکنش آنزیم ها و سایر مواد در مقابل بی وزنی شش ماهه را مشاهده کنند. سپس در ماه مه سال آینده، قلم های لکه بر و دستمال های مرطوب برای آزمایش توسط فضانوردان به فضا ارسال خواهند شد.1400/04/02
18:52:07
5.0 / 5
641
تگهای خبر: تولید , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود