در گزارش علمی یونسكو مشخص شد؛

رشدی شتابان ایران در نوآوری و توسعه دانش بنیانها

رشدی شتابان ایران در نوآوری و توسعه دانش بنیانها

به گزارش گردو دانلود معاونت علمی و فناوری اعلام نمود یونسکو در آخرین گزارش خود به رشد استارت اپ ها، شرکتهای دانش بنیان و خلاق ایران اشاره نموده است.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی و فناوری، بررسی وضعیت علم، فناوری و نوآوری در ایران در آخرین گزارش علم یونسکو سال ۲۰۲۱ که خرداد ماه ۱۴۰۰ توسط سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) انتشار یافته است نشان می دهد، کشورمان در حوزه شکل گیری شرکت های دانش بنیان و خلاق، تحقیق و توسعه و ایجاد پهنه‎ های نوآوری رشدی شتابان را تجربه کرده است.
در این گزارش تاکید گردیده است که توسعه شتاب دهنده ها و مراکز نوآوری در ۵ سال اخیر منجر به افزایش سریع استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان شده است. افزایش صادرات شرکت های دانش بنیان و خلاق در دوران تحریم و همینطور تمرکز و تشویق آنها به رفع نیازها در حوزه تولید محصولات و عرضه خدمات دانش بنیان در داخل کشور نمونه هایی از این رشد شتابان است.
همچنین این گزارش به اصلاحات و قانون گذاری های مختلفی که با هدف رفع موانع رقابت در بازار ایران تدوین شده هم گریزی زده و این کار را قدمی اثرگذار در تأمین نوآوری و بهبود شایان توجه وضعیت علم و فناوری در کشور دانسته است.
همچنین این گزارش اعلام می کند طی پنج سال قبل نوآوری در ایران توسعه سریعی داشته است و تا آخر سال گذشته، ۴۹ شتابدهنده و ۱۱۳ مرکز نوآوری با مشارکت بخش خصوصی به استارت اپ ها خدمات پرداخت کرده اند.
تولید داخلی ۹۵ درصد داروهای مصرفی
پیشرفت ها و توانمندی بالای فناوری زیستی و دارویی ایران هم در این گزارش مورد تاکید قرار دارد. این که ۹۵ درصد داروهای مصرفی و دو سوم ماده موثره داروها بصورت داخلی تولید شده اند. هم چنین صادرات داروهای زیستی ایرانی به بازار اروپا به ویژه کشور آلمان یکی از نقاط قوت توسعه ایران دراین زمینه است.
گزارش علمی یونسکو سال ۲۰۲۱ تاکید دارد که تلاش ها برای ارتقاء نوآوری در بخش فناوری زیستی بوسیله راه اندازی شتاب دهنده تخصصی هم یکی از نمادهای توسعه در ایران است. افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان و خلاق بخش فناوری زیستی و نانو و رشد فروش و صادرات آنها نمونه ای از توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در فناوری های پیشرفته در ایران شمرده می شود.
حمایت های معاونت علمی برای تولید تجهیزات مقابله با کرونا
یکی دیگر از موضوعات مهم این گزارش، «نقش شرکت های دانش بنیان و فناور در دوران کرونا» است. در این گزارش بر حمایت های معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی برای تولید تجهیزات پیشرفته و لوازم پیشگیری، تشخیص و درمان کرونا در زمانی کوتاه پس آغاز همه گیری در کشور تاکید و بعنوان تجربه ای مثبت و موثر معرفی شده است.
رشد سریع رتبه کشور در شاخص جهانی نوآوری
گزارش علمی یونسکو، به رشد سریع رتبه کشور در شاخص جهانی نوآوری که منعکس کننده وضعیت کلی نوآوری شامل ورودی ها و خروجی های نوآوری است، هم اشاره نموده است. در این تحقیق آمده که این شاخص در ایران از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ با بهبود مستمر از رتبه ۱۰۶ به ۶۱ رسیده است یعنی رشد ۴۵ پله ای ایران در این شاخص. در این بازه زمانی افزایش تعداد پتنت های ثبت شده ایرانیان در دفتر ملی مالکیت فکری و هم مراجع معتبر بین المللی استمرار داشته است.
افزایش اشتغال ایرانیان خارج از کشور در استارتاپ ها
برنامه بازگشت ایرانیان متخصص خارج از کشور که توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به اجرا درآمده هم در این پژوهش بین المللی مورد توجه قرار گرفته است. برنامه ای که منجر به اشتغال تعداد زیادی از ایرانیان مقیم خارج در استارت اپ ها (۳۵۴ نفر در سال ۱۳۹۷) و تاسیس استارت آپ (۱۰۰ استارت آپ با بیشتر از ۳ هزار نفر پرسنل در سال ۱۳۹۷) شده است.
اتخاذ رویکرد توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور با پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و خلاق و استارت آپ ها در فناوری های پیشرفته با محوریت معاونت علمی و فناوری، همچون سیاست های کلیدی توسعه علم، فناوری و نوآوری ایران در سالهای اخیر است.
اشتغالزایی در کارخانه های نوآوری و پارک های فناوری
در بخش دیگری از این گزارش، به نسل های مختلف توسعه پهنه های نوآوری اشاره شده است. پارک فناوری پردیس، کارخانه های نوآوری در پیاده سازی موفق این رویکرد نقش چشم گیری داشته اند. کارخانه نوآوری آزادی ۳ هزار و ۵۰۰ شغل برای فارغ التحصیلان دانشگاهی وکارآفرین جوان به وجود آورده است که در کنار ۶ هزار نفر پرسنل ۵۰۰ شرکت مستقر در پارک فناوری پردیس، در توسعه نوآوری نقش آفرینی می کنند. ناحیه نوآوری شریف نمونه ای دیگر در پیاده سازی رویکرد پشتیبانی از زیست بوم فناوری و نوآوری نوآوری است که میزبان بیشتر از ۵۰۰ استارت آپ است.
وضعیت مناسب ایران در برابری جنسیتی دانشجویان آموزش عالی که آمارها گواهی می دهند هم اکنون ۶.۴۶ درصد از دانشجویان زن هستند، از دیگر نقاط قوت حوزه علم، فناوری و نوآوری ایران توصیف شده است.
رشد مستمر تولیدات علمی
رشد مستمر تولیدات علمی شایان توجه ایران در دهه اخیر و به ویژه در دولت تدبیر و امید، در زمینه های نظیر فناوری نانو و زیستی و حمایت های موثر از دانشمندان برتر کشور در قالب برنامه فدراسیون سرآمدان و فراهم کردن زمینه بازگشت یک هزار و ۴۰۰ متخصص ایرانی و پشتیبانی از ثبت پتنت دانشمندان ایرانی در مراجع بین المللی، نمونه هایی از حمایت فعال دولت در این راستا محسوب می شوند.
ایستادگی در مقابل تحریم ها با کمک اقتصاد مقاومتی
سیاست های اقتصاد مقاومتی بعنوان مکانیزمی مهم در غلبه بر چالش های ناشی از تحریم های ظالمانه آمریکا و ارتقاء توانمندی فناورانه و تولیدی برای کاهش وابستگی کشور به واردات فناوری ها و محصولات صنعتی مورد بحث قرار گرفته است. این گزارش به ضرورت توجه جدی به توسعه صادرات با توانمندی به وجود آمده در شرکت های دانش بنیان و خلاق و استارتاپ ها اشاره کرده که مورد توجه جدی دولت در سالهای اخیر هم بوده است.
توجه بیشتر به تقاضای بازار و هم ارتقاء مهارت در آموزش عالی ایران برای کاهش نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، ارتقاء تحقیق و توسعه در بخش کسب وکار (شرکت های دولتی و خصوصی) و افزایش سهم منابع تجدیدپذیر از سبد انرژی کشور و هم غلبه بر چالش های زیست محیطی نظیر آلودگی هوا با راهکارهای علمی و فناورانه از مهم ترین پیشنهادات این گزارش برای ارتقاء وضعیت علم، فناوری و نوآوری در ایران است.

1400/03/31
22:55:20
5.0 / 5
889
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود