ساخت نوعی آینه كه با انرژی الكتریكی شفاف و كدر می شود

ساخت نوعی آینه كه با انرژی الكتریكی شفاف و كدر می شود

به گزارش گردو دانلود محققان راهی بوجود آورده اند که به وسیله ی آن میتوان سطح فلز مایع را بگونه ای تنظیم کرد که نور را پراکنده یا بازتاب کند. این فناوری می تواند روزی به ساخت آینه های الکتریکی یا دستگاههای نوری قابل کنترل کمک نماید.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، فلزات مایع خصوصیات الکتریکی، گرمایی و نوری فلزات را همراه با خصوصیات فیزیکی مایعات دارند. در این رویکرد جدید از یک واکنش شیمیایی الکتریکی برای ایجاد سطح بازتابنده قابل تغییر بر روی یک فلز مایع استفاده شد. برای انجام این کار هیچ یک از مراحلی که به صورت معمول برای ساخت ساختارهای نوری مورد استفاده قرار می گیرد مانند مرحله ی پرداخت و استفاده از پوشش نوری مورد استفاده قرار نگرفت.
محققان به رهبری یوجی اوکی(Yuji Oki) از دانشگاه کیوشو(Kyushu) در ژاپن نشان دادند که تغییر سطح فلز از حالت بازتاب کننده به حالت پراکنده کننده تنها با وارد کردن ۱.۴ ولت انرژی امکان پذیر است. این میزان انرژی برای روشن شدن یک ال ای دی کوچک کافی است. آنها مقاله خویش را در مجله ی "Optical Materials Express" به چاپ رساندند.
محققان با تیم تحقیقاتی مایکل دی دیکی(Michael D. Dickey) در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی برای ایجاد این روش جدید که در دما و فشار محیط عمل می کند همکاری کردند.
اوکی می گوید: در آینده ی نزدیک میتوان از این روش برای مصارف سرگرمی و هنری بهره برد و با پیشرفت بیشتر میتوان این فناوری را برای ساخت دستگاههای پزشکی مبتنی بر نور به کار برد و ساخت آن برای مناطقی که فاقد امکانات آزمایشگاهی هستند ارزان و راحت است.
ایجاد یک سطح نوری
محققان با استفاده از برق، واکنشی شیمیایی در فلز مایع ایجاد کردند که سبب اکسید شدن آن می شود. اکسید شدن فلز مایع سبب به وجود آمدن خطوط کوچکی روی سطح آن شده و این خطوط پرتوهای نور را پراکنده می کنند. زمانی که برق در جهت مخالف اعمال شود فلز مایع به حالت اولیه خود بازمی گردد و این خطوط از بین می روند در نتیجه سطح فلز نور را بازتاب می کند و به شکل آینه در می آید.
محققان این روش جدید را به صورت اتفاقی در هنگام انجام آزمایشی دیگر کشف کردند. به نقل از اوکی: هدف ما استفاده از اکسیداسیون برای تغییر کشش سطحی فلز مایع و تقویت آن بود. با این وجود ما دریافتیم در شرایط خاص سطح شفاف فلز نور را پراکنده می کند. ما این اتفاق را یک شکست در نظر نگرفتیم بلکه شرایط را بهبود دادیم و این پدیده را بررسی کردیم.
توصیف این پدیده
محققان دریافتند که تغییر ولتاژ سطح فلز از منفی ۸۸۰ میلی ولت به مثبت ۸۸۰ میلی ولت سبب کاهش بازتاب نور شده و سطح از حالت بازتابنده به حالت پراکنده کننده نور تغییر می کند.
اوکی می گوید: ما همینطور دریافتیم که در شرایطی خاص سطح فلز اکسید شده می تواند بازتابندگی خویش را حفظ کند. با عنایت به این مساله امکان دارد بتوانیم سطوح نوری متنوع تری تولید نماییم که برای ساخت تراشه های بیوشیمیایی کاربرد دارد و یا میتوان از آنها برای ساخت عناصر نوری به وسیله ی چاپگر سه بعدی بهره برد.1400/03/25
22:46:52
5.0 / 5
858
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳