نابودی میكروپلاستیك ها با ربات هایی پیشرفته

نابودی میكروپلاستیك ها با ربات هایی پیشرفته

گردو دانلود: پژوهشگران ˮانجمن شیمی آمریکاˮ در مطالعه اخیرشان میکرو ربات هایی برای مبارزه با میکروپلاستیک ها طراحی نموده اند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، قطعات کوچک پلاستیک همه جا از محیط های شهری گرفته تا طبیعت وحش و بکر وجود دارند. اگر این پلاستیک ها به حال خود رها شوند صدها سال طول می کشد تا کاملا تخریب شوند و از بین بروند. کاتالیزورهای فعال شده توسط نور خورشید می توانند روند کار را تسریع کنند، اما وادار کردن این کاتالیزورها به برقراری ارتباط با میکروپلاستیک ها دشوار است.
پژوهشگران انجمن شیمی آمریکا در مطالعه ای که بتازگی در مجله "ACS Applied Materials & Interfaces" پخش شده، اعلام کردند موفق به توسعه میکروربات های خودرانی شده اند که قادر به شنا کردن هستند و با همین روش می توانند به پلاستیک ها متصل شوند و آنها را تجزیه کنند.
مواد پلاستیکی در محیط حضور مطلق دارند و زباله های پلاستیکی و قطعات پلاستیکی شکسته فضای بسیاری را اشغال می کنند. کوچکترین قطعات پلاستیکی، میکروپلاستیک ها هستند که اندازه آنها کمتر از ۵ میلی متر است و برداشتن آنها دشوار است. علاوه بر این، آنها می توانند فلزات سنگین و آلاینده ها را جذب کنند و اگر بطور تصادفی توسط انسان یا حیوان مورد استفاده قرار گیرند، می توانند لطمه جبران ناپذیری به آنها بزنند.
در مطالعات پیشین پژوهشگران یک روش کم انرژی برای خلاص شدن از شر پلاستیک در محیط ارایه داده بودند و آن استفاده از کاتالیزورهایی بود که از نور خورشید برای تولید ترکیبات بسیار واکنشی برای تجزیه این نوع پلیمرها استفاده می کردند. با این وجود، تماس کاتالیزورها و قطعات کوچک پلاستیکی با یکدیگر چالش برانگیز است و به طور معمول برای انجام این کار به پیش عملیات یا همزن های مکانیکی بزرگ نیاز است.
طی این مطالعه "مارتین پومرا" و همکارانش قصد توسعه یک کاتالیزور خورشیدی را داشتند که به سمت میکروپلاستیک ها حرکت کرده و با اتصال به آنها، میکروپلاستیک ها را از بین می برند. برای تبدیل یک ماده کاتالیزوری به میکروربات های قابل حرکت پژوهشگران ذرات ستاره ای شکلی از بیسموت وانادات(Bismuth vanadate) ساخته و سپس آن ساختارهایی به عرض ۴-۸ میکرومتر را بطور مساوی با اکسید آهن مغناطیسی پوشاندند. میکرو ربات ها می توانند در یک پیچ و خم کانال شنا کنند و در تمام طول مسیر با قطعات ریز پلاستیک تعامل داشته باشند. پژوهشگران اعلام کردند میکروربات های آنها به شکلی تولید شده است که می تواند میکروپلاستیک های مکان های دور افتاده که دسترسی به آنجا دشوار است را نیز پیدا کرده و از بین ببرد.
منبع:

1400/03/24
08:38:11
5.0 / 5
734
تگهای خبر: تولید , طراحی , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱