الگوریتمی كه حمله قلبی را در جوانان پیشبینی می كند

الگوریتمی كه حمله قلبی را در جوانان پیشبینی می كند

به گزارش گردو دانلود پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدید خود، الگوریتمی را به کار گرفته اند تا امکان حمله قلبی را در بزرگسالان جوان پیشبینی کنند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از فلوریدا نیوز تایمز، پژوهشگران "دانشگاه کوئین مری لندن"(QMUL)، الگوریتمی را روی ۷۰۰ هزار بیمار آزمایش کرده اند و داده های گردآوری شده در مورد "هیپرکلسترولمی فامیلی"(familial hypercholesterolemia) را که از علل اصلی حملات قلبی در جوانان به حساب می آید، به آن عرضه کرده اند.
هیپرکلسترولمی فامیلی، نوعی بیماری است که میان اعضای خانواده هایی با سطح بالای کلسترول منتقل می شود. اگر این بیماری درمان نشود، می تواند به بروز حمله قلبی در سنین جوانی بیانجامد.
یکی از روش های تشخیص این بیماری، الگوریتم معروف به "FAMCAT" است که داده های گردآوری شده مانند نتایج آزمایش خون و سوابق خانوادگی را تجزیه و تحلیل می کند تا افراد مستعد هیپرکلسترولمی فامیلی و افرادی که احتمال مبتلا شدن به این بیماری در آنها کمتر است را شناسایی کند. نتیجه این تجزیه و تحلیل، لیستی از افرادی است که پزشک عمومی می تواند بررسی های بیشتری در مورد آنها انجام دهد. این نخستین باری است که FAMCAT برای داده های جمعیتی که از نظر قومی متفاوت هستند، به کار می رود.
دکتر "جان رابسون"(John Robson)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: نیاز فوری به یک روش بهتر برای شناسایی افرادی که امکان دارد به هیپرکلسترولمی فامیلی مبتلا باشند، احساس می شود. الگوریتم FAMCAT به صورت خودکار عمل می کند. ما در این پژوهش نشان داده ایم که میتوان از این الگوریتم برای همه افراد یک شهر بهره برد و افراد شناسایی نشده را با استفاده از داده های موجود در سیستم پیدا کرد. FAMCAT، فهرستی طولانی از افرادی را عرضه می دهد که امکان دارد به هیپرکلسترولمی فامیلی مبتلا باشند. این لیست باید برای مقرون به صرفه بودن مورد بررسی قرار بگیرد. برای همه افرادی که بیماری آنها تایید می شود، بررسی هایی مورد نیاز است. همه این گزینه ها ابتدا باید با بررسی سوابق خانوادگی و سپس مراقبت های ثانویه برای آزمایش و مشاوره مورد ارزیابی قرار بگیرند.
وی ادامه داد: معلوم نیست که FAMCAT در مورد گروه های قومی گوناگون، به صورت یکسان عمل می کند یا خیر. ما در نظر داریم که جهت بررسی این موضوع، پژوهشی را در شرق لندن انجام دهیم.
این پژوهش، در مجله "Heart" به چاپ رسید.
منبع:

1400/03/18
22:36:24
5.0 / 5
707
تگهای خبر: الگوریتم , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳